Зима 2024/2025: Галущенко відверто розповів, чи готова наша енергосистема до холоду та викликів

Зима 2024/2025: Галущенко відверто розповів, чи готова наша енергосистема до холоду та викликів

Міністр енергетики Герман Галущенко в інтерв'ю "Ми-Україна" розповів про підготовку енергосектору до зими 2024-2025 років. 

Енергоатом завершив ремонтні роботи і вивів у роботу дев'ятий енергоблок Наскільки важливо було зробити це до початку опалювального сезону? І як взагалі українські енергетики готувалися до цієї зими?

- Насправді, з урахуванням того, що у нас атомна енергетика несе основне навантаження в енергосистемі сьогодні, це до 60% до генерації, - то, безумовно, це дуже важливо. Більше того, дуже були оптимізовані терміни ремонтної кампанії, перезавантаження палива. І я вважаю, що це величезна праця, яка дійсно дала той результат, який нам потрібен. Ми в минулому році це зробили, ми зробили позаминулому році. 

До великої агресії "Енергоатом" працював взагалі всіма п'ятнадцятими блоками. Вперше в історії України вироблялось більше трьохсот мільйонів кіловат-годин. Тому, насправді, є чим пишатися цією працею. І це, безумовно, допоможе нам стабільно пройти наступну зиму.

А чи російські атаки по нашому енергетичному сектору якось пришвидшили цей процес підготовки атомних енергоблоків?

- Насправді, атаки не впливають на графік ремонтів атомної енергетики. Слава Богу, сьогодні немає ударів по атомних станціях. І я дуже сподіваюся, що світове співтвориство, до речі, відповідна дискусія цього приводу, була на всіх міжнародних форумах, в тому числі і в рамках Генеральної асамблеї. І, дійсно, цей тиск міжнародного співтовариства зупинить росіян від прямих ударів по атомній енергетичній станції. Але все ж росіяни б'ють і надалі по нашій енергетичній станції. І, відповідно, через їх удари наша енергосистема зазнала найбільших руйнувань у світі. Відповідно, ремонтно-відновлювальні роботи були наймасштабнішими за всю історію України. Звичайно, ми розуміємо, що не всі дані ми можемо називати.

- Але, можливо, у вас є певні цифри, наприклад, ліній втрачених або пошкоджених електропередач в кілометрах, (2:16) або ж кількість втрачених потужностей чи заміненого обладнання?

Насправді цифру ми називали. Це десь близько 9 ГВт знищеної генерації і це величезна цифра.  Це дійсно величезна цифра, це більше, ніж споживання деяких країн Європи, причому в рази. І, насправді, ми думали, що минула ремонтна кампанія наймасштабніша, тому що руйнування обстрілів, які були системні і масштабні 22-23 роки, насправді вони теж завдали дуже суттєвої шкоди як об'єктам генерації, так і об'єктам передачі. 

Але, на жаль, рівень пошкоджень, який був в цьому році, він набагато більший.. Тому сьогодні ми говоримо, що ми реалізуємо дійсно наймасштабнішу кампанію, навіть порівняно з минулим роком. І дуже важливо, що тут у нас, насправді, є таке спільне розуміння, це як і державні кампанії, і приватні кампанії. 

Тобто ми всі працюємо єдиним фронтом для того, щоб збільшити обсяг генерації, щоб забезпечити можливість передачі електроенергії, щоб забезпечити українців світлом.

Чи готова Україна до зими  - чи буде взимку світло та тепло 

- Наскільки зараз Україна готова до осінньо-зимового періоду? Чи буде в оселях українців електроенергія та опалення?

Україна готова, і насправді ми готові для спокійного, стабільного проходження опалювального сезону. Єдиний фактор, який може суттєво вплинути на ситуацію, це подальші масовані обстріли. І навіть не сам факт обстрілів, а наскільки ці обстріли вплинуть на енергосистему - які об'єкти вони зможуть знищити або не зможуть. Залежно від цього будемо моделювати роботу енергосистеми.

- А  якими можуть бути графіки відключень відносно сьогодні?

Відносно сьогодні їх немає, і ви ж самі бачите, що вже майже другий місяць у нас немає графіків відключень. Навіть той масований удар, який був 26 серпня, насправді наймасштабніший удар спочатку системних атак на енергосистему. Але сьогодні система стабілізована і, в принципі, працює стабільно, тому ми не очікуємо, знову ж таки, у разі, якщо ці удари майбутні, наступні не завдадуть критичного впливу на енергосистему, ми не очікуємо відключень. Лише цього року росіяни випустили по Україні більше тисячі засобів ураження. 

В Міненерго назвали єдиний спосіб захистити енергетику взимку

Не раз були звернення до наших міжнародних партнерів про те, що Україні потрібні додаткові системи ППО для того, аби захистити енергооб'єкти. Чи дослухаються до нас наші партнери? Це найбільша тема для розмов, які відбуваються сьогодні на міжнародній арені. Безумовно, ми зі свого боку, як від енергетиків, я завжди теж про це кажу, що єдиний засіб захистити енергосистему – це протиповітряна обрана.  

Чим вона буде ефективніше працювати, тим стабільніше ми зможемо пройти період. Тому це дуже критичне питання. Насправді, безумовно, б хотілося, щоб процеси постачання або ті публічно задекларовані обіцянки реалізовувалися найскоріше. 

Обстріл енергетики 26 серпня 2024 року і "найтяжча зима" для України

Повернемося до 26 серпня. Тоді росіяни завдали одного із наймасованіших ударів. Вони тоді і випустили по території України все, що можливо.  У їхньому арсеналі були і ракети, дрони, балістичні ракети і навіть касетні боєприпаси. Після цієї атаки наші союзники та партнери почали говорити про те, що нас чекає чи не найтяжча зима в історії.  Чи змінилися після їх гучних заяв відношення до нашої енергетики? Чи допомагають якось, виділяють кошти, дають обладнання нове?

- Насправді партнери з нами працюють постійно, спочатку великої агресії.  І тут з точки зору енергетичного сектору ми постійно співпрацюємо, отримуємо відповідні кошти. Працює Фонд енергетичної підтримки України, досить ефективний механізм. Там вже величезні кошти є. Насправді закупівля обладнання, постачання обладнання, можливість використання донорського обладнання для ремонту знищених станцій, або можливість доступу до закритих станцій і використання як донорів відповідного устаткування. Але, повертаючись до ключового питання, це попереднє питання, тому що якщо ми не зможемо захистити себе з повітря, то абсолютно очевидно, що навіть ці величезні зусилля - величезна ремонтна кампанія - вона просто знищує те, що ми відновили. І, на жаль, це вже відбувалося в цьому році, тому що те, що ми відновили у минулому році, в цьому році було знищено навіть більше.

Імпорт електрики з-за кордону

Знаємо, що наразі тривають переговори про збільшення імпорту електроенергії закордону. Мова йде про збільшення гігаватт з 1,7 до 2,2. 
На якому етапі зараз ці перемовини?І скільки електроенергії вдасться залучити в Україні до нашої енергосистеми у разі того, якщо вони будуть вдалими?

- Нещодавно відбувся візит Урсули фон дер Ляєн в Київ. Була так само енергокомісарка Кадрі Сімпсон. Вони публічно сказали, що розраховують на збільшення в найближчий час до 2 ГВт з перспективою до 2,5 ГВт. Але це збільшення до 2,5 буде поступове. Тобто це буде поступове підняття. Але для нас важливе, безумовно, таке рішення. Навіть збільшення до 2 ГВт дає більш надійності для енергосистем

Щодня ми імпортуємо з-за кордону різну кількість електроенергії. Від чого залежить кількість того, що ми беремо від наших партнерів і як це взагалі працює? Справді, ключове питання, чи є дефіцит в системі. Тобто, якщо дефіцит є, то, безумовно, намагаємося максимально заповнювати цей перетин, щоб імпортувати по максимуму електроенергію.  У разі, коли дефіциту нема, то імпорт, відповідно, падає. Тобто, коли всередині ми здатні виробляти ту електроенергію, то, безумовно, питання імпорту відходить на другий план. 

Аварійна допомога е/е коштує дорожче ніж імпорт

А як це працює? Чи ми надсилаємо запити до наших партнерів, з якими ми підключені до енергосистеми?Чи вони самі бачать нашу потребу?

- Ні, насправді, ми звертаємося, це ж мова йде про комерційний імпорт, це коли ви купуєте імпортну електроенергію.

Є ще один трек - це так звана аварійна допомога. Це у разі, коли, наприклад, відбувся обстріл і щось сталося, і ми бачимо, що ми не контрактували комерційний імпорт, і він не покриває потреби, або нам треба ще додатково - то ми запитуємо партнерів :"Будь ласка, дайте нам аварійну допомогу в такому розмірі". Насправді вона дорожча, ніж імпорт, але питання в тому, що аварійна допомога надається тільки тоді, коли є відповідний ресурс в наших сусідів. Тобто, якщо імпорт – це комерційний контракт і є зобов'язання постачати, коли потрібно, то стосовно аварійної допомоги вони можуть відмовити, якщо в них фізично немає цієї електроенергії. Але, насправді, якщо подивитися практику, як у нас це працює - то ми дуже часто зверталися, коли обстріли особливо були, і нам треба було потягнути аварійну допомогу. Як правило, партнери максимально готові нам сприяти і максимально надавали нам цю електроенергію. 

АЕС в Україні: атомна галузь потребує розвитку

Наразі понад 60% електроенергії у нашій енергосистемі забезпечують атомні електростанції. Наскільки важливо зараз розвивати атомну галузь?

-  Дивіться, будь-які проєкти в атомній енергетиці тривалі. Тому, умовно, дочекати перемоги нашої і потім починати ці проєкти, я вважаю, це не дуже правильний підхід. Тому що після перемоги нам потрібна буде велика кількість генерацій для того, щоб відновлювати, розбудовувати Україну. І дуже важливо ці проєкти,  ми могли вже зреалізувати, як мінімум, основні етапи будівництва і встановлення такої генерації.

Альтернативна енергетика в Україні

Як щодо альтернативної енергетики? Наскільки Україна, ну, зокрема, за останні роки продвинулася в цьому напрямку?

- Ну, дуже багато ми продвинулися. Насправді, до великої агресії у нас був дуже суттєвий розвиток взагалі альтернативної енергетики. Питання, на жаль, що ми теж втратили дуже багато, особливо на окупованій частині України, особливо, коли ми говоримо про південні частини нашої держави Але навіть сьогодні вона розвивається і ми дивимося, що кожен рік додається додаткова генерація сонячної енергетики, додається проєкти вітроенергетики, тому це важливий трек. Це частина того міксу, який Україна хоче зреалізувати в майбутньому.

Енергетична незалежність України

Коли росіяни почали масово атакувати нашу енергосистему, всі почали говорити про енергобезпеку і енергонезалежність. Які кроки в України попереду, щоб досягти цієї енергонезалежності і що вже для цього зроблено?

- Ну, знаєте, перше, як це, історичне рішення, це все-таки було від'єднання від російської і білоруської енергомережі, і це відбулося за три години до початку великої агресії. Насправді, в цьому, я вважаю, є, знаєте, символізм того, що енергетика - вже була від'єднана від росіян.Але, безумовно, це дуже складне питання, тому що це складне питання не тільки для нас. 

Для нас, до речі, Україна все-таки сьогодні, ми і функціонували в режимі ізоляції, нічого не сталося, втримали енергосистему, ми потім приєдналися до європейської енергомережі.  І, насправді, Україна додає до європейської мережі і додає їй стабільності в роботі. І тому це дуже важливо теж розуміти.  Але для багатьох країн, наприклад, Європи, ця війна - велика війна - насправді дуже суттєво вплинула на енергетичні ринки, ціноутворення. Вона підсвітила цю залежність від рф, яку десятиліттями будували деякі держави. І тому, мені здається, що вже сьогодні відбулася переоцінка підходів до енергетичної незалежності саме з точки зору наслідків, які перенесла ця велика війна на ринки наших партнерів. \

Том це дуже важливо, і тому, я думаю, що ці висновки, вони зроблені точно, велика кількість дій вже зреалізована, є відповідні плани на європейському контенті, та й взагалі в світі. Тобто, на сьогодні всі держави світу розуміють, наскільки все-таки використання енергетики як зброї має негативний ефект і якраз вплив на енергетичну незалежність, на енергетичну безпеку.

Головне