Всі безпекові угоди, які укладе Україна з партнерами, будуть змінюватися, адже це "живі угоди". Про це заявив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква на полях форуму "Україна. Рік 2024".
"Гарантії повинні вступати одразу, миттєво. Нам потрібні ці гарантії вже сьогодні. І те, що прописано в документах, і та сума коштів, яка виділяється вже на нинішній 2024 рік, і ті зобов'язання на наступні роки, і той механізм реагування у разі підвищення ескалації, агресії або відновлення агресії це вже потрібно, щоб працювало сьогодні. Це перша важлива причина, щоб не втрачати час, щоб гарантії зразу працювали", - зазначив Жовква.
Водночас він наголосив, що ті шість угод, які вже уклала Україна, працюють.
"Шість документів, які укладені, вони вже сьогодні працюють. Ми вже ставимо завдання нашим відповідним органом у сфері безпеки, у сфері оборони про те, що вони вже мають використовувати ті інструменти, які наявні в цих угодах", - пояснив заступник голови ОПУ.
Крім того він відмітив ще один важливий момент - ратифікація цих угод.
"Друге важливе питання. Дійсно в принципі з більшістю парламентів не мало бути питань і проблем з ратифікацією . Але ті наші партнери, які з нами говорять, завжди тримають позиції єдності. Вони кажуть - для того, щоб кожну з цих угод поставити на ратифікацію, потрібно, щоб кожна з цих угод не мала проблем з ратифікацією у парламенті. Ці угоди будуть мінятися. "Живі угоди" це живий документ. Наприклад, механізм реагування у випадку відновлення агресії прописаний доволі чітко - 24 години кожна з країн має, щоб зібратися і обговорити те, які додаткові види підтримки для України будуть надані. Але цей механізм буде продовжувати вдосконалюватися. Йдуть переговори і коли цей механізм буде вдосконалений, не виключено, що ми будемо змінювати ці угоди, кожну з них, питання цього механізму. І тоді також може бути можливим питання ратифікації. Адже на той момент угоди вже працюватимуть, Україна використовуватиме ці гарантії безпеки, угоди будуть покращені і підуть на ратифікацію", - пояснив Ігор Жовква.
Як повідомляли "Ми-Україна", керівник Офісу президента Андрій Єрмак запевнив, що безпекові угоди, які укладає Україна з партнерами, не стануть "Будапештським меморандумом-2" чи "Мінськом-3".