Міністерство освіти і науки України завершило перший етап державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти. Оцінювання торкнулося ефективності наукової діяльності в аграрно-ветеринарній і суспільній сферах. Про це у ефірі "Ми-Україна" повідомив Денис Курбатов, заступник міністра освіти і науки України.
Атестація проводилася за оновленою прозорою методикою, розробленою з урахуванням досвіду Великої Британії, Німеччини та Польщі. Ці країни оцінюють свої наукові установи кожні п'ять-сім років для визначення їх ефективності. Результати атестації вплинуть на обсяг фінансування установ, формування державного замовлення на підготовку наукових кадрів і визначення типів закладів вищої освіти.
Міністерство впроваджує нову модель фінансування — "Performance Based Research Funding" (фінансування за результатами). Замість фінансування площ і стін, кошти спрямовуватимуться на підтримку результативності наукових установ.
"Розуміючи обмеженість бюджету, ми не можемо під час війни підвищити фінансування науки для всіх наукових установ і університетів. Тому ми виявляємо цим інструментом кращих", — пояснив Курбатов.
Атестацію пройшли 209 наукових установ та університетів. Установи розподілені на чотири категорії, найвища з яких — категорія А. До неї увійшли близько 30 інституцій. Для установ категорії А уряд заклав у бюджет 150 мільйонів гривень додаткового фінансування. Ці кошти спрямовуватимуться на посилення матеріальної бази та підвищення заробітної плати дослідників на 20-60%.
Заступник міністра зазначив, що від цих інституцій очікують додаткових наукових результатів та прикладних впроваджень. Державна атестація проводитиметься раз на п'ять років. У рамках системи запроваджується базове фінансування наукової діяльності, що має стимулювати розвиток науки в Україні та створення економіки доданої вартості.
Як писали "Ми-Україна" раніше, президент Володимир Зеленський 8 липня у вечірньому зверненні підняв такі важливі теми, як укази про відзначення нагородами українських героїв, санкції та зброю від Сполучених Штатів.