Тиждень розпочався з екстрених обмежень електропостачання. Їх запровадили у більш як десяти регіонах України як вимушений захід після повідомлення, що в росії до зльоту готуються бомбардувальники, а отже, можливі ракетні удари. "Укренерго" вдалося до таких дій, щоб у разі влучань в енергооб'єкти запобігти масштабним аваріям через раптове розбалансування системи. За декілька годин всі обмеження зняли. Енергосистема працює стабільно, запевняють фахівці. Це програма "ЕнергоLive" на "Ми-Україна".
Посилення енергосистеми – одне з головних завдань українських енергетиків, її готують до збільшення споживання протягом опалювального сезону. Фахівцям доводиться враховувати різні фактори.
Дестабілізація енергетики - чому повідомили про відключення
Частину з них можна передбачити, на відміну від дій країни-агресорки, яка не припиняє свій терор.
"Температурні показники є тим передбачуваним фактором, який враховується при формуванні балансу і роботи об'єднаної енергетичної системи. В той час саме ризик обстрілів об'єктів цивільної енергетичної інфраструктури є тим чинником, який призводить до знеструмлення, який призводить до застосування графіків погодинної подачі електричної енергії. Тому на сьогодні енергетики максимально роблять все необхідне для того, щоб світло було в домівках громадян, щоб максимально енергосистема була цілісною, працювала стабільно і протягом опального сезону можна було покривати споживання при максимальних навіть температурах. На сьогодні той комплекс заходів - як по ремонту обладнання, так і залучення додаткової електричної енергії з країн-партнерів суміжних, а саме імпорт 2,1 ГВт, додаткова аварійна допомога, активна робота щодо розподіленої генерації та резервного типу вживлення для всіх об'єктів критичної інфраструктури - суцільно дає більше стійкості енергосистемі", - говорить заступник міністра енергетики України Микола Колісник
Уряд не дає жодних прогнозів щодо того, якою буде ситуація з електроенергією взимку, бо це насамперед залежить від інтенсивності російських атак. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль говорив на відкритті Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ). Енергетиці взагалі присвятили чимало дискусій. Докладніше про ці та про інші новини - далі.
Тимчасові обмеження потужності для бізнесу та промисловості запровадив оператор системи передачі у середу, 13 листопада. Спричинили їх короткострокові зниження потужності маневрової генерації і суттєве зменшення обсягів імпорту електроенергії. Обмеження скасували за декілька годин, щойно фахівці полагодили обладнання на об'єктах. Міністр енергетики Герман Галущенко підкреслив, про повернення відключень не йдеться. Енергетики також закликають бізнес і промисловість активніше імпортувати електроенергію, що також сприятиме уникненню обмежень в майбутньому.
Енергетикам доводиться займатися не лише поточними ремонтами, але й усувати наслідки численних російських атак. Останнім часом спрямованість ударів дещо змінилася.
"Фокус уваги ворога сфокусований не тільки на об'єктах системи передачі, оскільки ми на сьогоднішній день більше підготовлені, ми маємо відповідний запас РВЗ-устаткування, ми маємо фахову команди і групи людей, які на сьогоднішній день дуже швидко відновлюють наші об'єкти, тому оцей фокус він розповсюдився як на нас, так і на об'єкти системи розподілу," - повідомляє в.о. голови "Укренерго" Олексій Брехт.
Опалювальний сезон 2024-2025
Україна готується до складної зими та закликає партнерів посилити підтримку енергетики. Про це сказав міністр енергетики Герман Галущенко на конференції Rebuild Ukraine 2024 у Варшаві.
"У тому числі завдяки підтримці наших партнерів нам вдалося якісно підготуватися до осінньо-зимового періоду. Енергетики вчасно затвердили всі планові ремонти і здійснили підготовку обладнання, а також змогли відновити частину зруйнованої росією інфраструктури. Ми вдячні за цю підтримку, однак розраховуємо, що взимку - в найбільш складний період - обсяг технічної і фінансової допомоги нашій енергосистемі буде зростати", - заявив він.
Під час конференції міністр енергетики України провів низку зустрічей з міжнародними партнерами щодо питань подальшої підтримки і співпраці в енергетиці. Зокрема, під час зустрічі з міністеркою Великої Британії Сарою Джонс говорили захист енергооб'єктів і ядерну безпеку, важливий систем ППО та засобів пасивного захисту, як бетонні огорожі чи габіони.
Сара Джонс запевнила, що уряд Великої Британії буде продовжувати підтримку, а також зацікавлений у поглибленні співпраці в енергетиці. Водночас інвестиції в енергосистему України привабливі і для інших країн та окремих корпорацій, адже наша держава може стати енергетичним хабом Європи. І, за словами Германа Галущенка, саме зараз найкращий час для приходу в Україну іноземних енергокомпаній.
"Зараз тут присутні біля 600 компаній з більше ніж 40 країн світу. Тобто це енергетичні компанії, які бачать своє майбутнє в Україні. Це компанії, які вже є в Україні. І це українські компанії, які шукають, відповідно, партнерів для реалізації різних проєктів в різних сферах. Це і відновлювання джерела енергії, це і сториджі, дуже багато інновацій ттут дуже цікавих з точки зору як генерацій, так і з точки зору передачі електроенергії", - зазначив міністр.
Перспективний напрям інвестицій – розвиток відновлювальної енергетики (ВДЕ). Так, у планах побудувати нові вітрові електростанції (ВЕС) потужністю 800 МВт. Також до кінця року в Україні з'являться додаткові обсяги децентралізованої генерації.
"Продовжуємо розбудову розподіленої генерації. Фактично до кінця цього року 900 МВт плюс ще понад 200 - додаткової потужності буде встановлено і запущено", - анонсував раніше прем'єр Денис Шмигаль.
Підготовка до опалювального сезону 2024-2025 років проходила за спеціальним алгоритмом. Як зазначив заступник міністра розвитку громад та територій Тимур Ткаченко, в умовах воєнного стану підхід довелося змінити.
- По-перше, працювали над встановленням додаткового захисту енергетичної інфраструктури від можливих уражень.
- По-друге, зробили акцент на створенні системи розподіленої генерації.
- І третє, модифікували мережі для перепідключення джерел тепла на випадок надзвичайних ситуацій.
"Завдяки цим заходам система стала більш стійкою до навантажень та можливих пошкоджень, що забезпечить стабільніше теплопостачання в умовах викликів воєнного періоду. Кожна громада розробляє алгоритми дій з наявними носіями, без урахування обстрілів та пошкоджень критичної інфраструктури і такий, що має враховувати знищення або пошкодження носіїв", - заявив Тимур Ткаченко.
росія намагається легалізувати окупацію Запорізької АЕС.
Для цього використовує міжнародні конвенції. Про це повідомив голова Державної інспекції ядерного регулювання України Олег Коріков. Попри ризик атомної аварії, на якій рф наражає світ своїми діями в окупованому Енергодарі, країна-терористка залишається членом Об'єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та радіоактивними відходами і намагається цим скористатися.
Олег Коріков закликав Західноєвропейську асоціацію органів регулювання ядерної безпеки не допустити легалізації терору росії проти мирних ядерних об'єктів України.
"рф як сторона конвенції у своєму національному звіті представила статистичну формацію щодо окупованих нею українських ядерних установок, що розташовані на майданчику Запорізької АЕС та в Автономній республіці Крим. Країна-агресор намагається видати ці установки за свої, всупереч ряду резолюцій Генеральної асамблеї ООН, Генеральних конференцій та Ради керуючих МАГАТЕ", -йдеться в його офіційній заяві.
Добудова нових блоків ХАЕС
Майже 80% мешканців Хмельниччини підтримують добудову 3-го і 4-го блоків Хмельницької атомної електростанції. Це результати соціологічного дослідження групи "Вибір", опитування провели в 30-км навколо АЕС, зібравши думки жителів Нетішина, Славути, Острога, Ізяслава та довколишніх сіл.
"Я вважаю це дуже потрібно, тому що там і кошти, які вкладені, і в нас дефіцит електроенергії. Я думаю, вважаю, потрібно. Це майбутнє, без енергетики, практично, я не знаю, в нас були б великі проблеми в майбутньому. Я думаю, ми повинні бути незалежні. Ми і так, слава Богу, відмовилися від російського палива. Я думаю, це доречно", - говорить один з місцевих жителів.
"Потрібно це і місту, і потрібно взагалі Україні, щоб працювала. Це і робота людям, я думаю. Та взагалі, електроенергія, це потрібно, однозначно потрібно. І треба докладати всім зусиль, від кого це залежить, щоб це запрацювало і якісно роботи відбувалися", - підтримала його інша опитана жителька
Розбудова атомної генерації – питання енергетичної безпеки України і відповідає міжнародним кліматичним зобов'язанням нашої держави. Про це заявив заступник міністра енергетики України Роман Андарак. Завершення будівництва двох блоків Хмельницької АЕС дасть Україні додатково 2,2 ГВт чистої енергії і це не тільки стане кроком до скорочення викидів, а й дасть можливість протистояти російським атакам та зменшити дефіцит у майбутньому.
Крім того, проєкт добудови АЕС має міжнародну підтримку. Допомогу готові надати МАГАТЕ, а Болгарія погодилася передати Україні надлишкове ядерне обладнання. Разом з керівництвом "Енергоатому" ми відвідали третій енергоблок.
Третій енергоблок ХАЕС зсередини
Керівник Енергоатому Петро Котін демонструє журналістам гермооболонку третього енергоблока. Саме ця споруда найважливіша з точки зору безпеки АЕС.
"Гермооболонка, яка закриває реактор на випадок, якщо чи з реактором, чи з першим контуром щось станеться. Тоді оця гермооболонка - це дуже важливий захист всієї реакторної установки, захист навколишнього середовища і населення, персоналу від всіх видів аварій, які можуть бути", - говорить міністр.
Сам реактор буде встановлений за дверима: "Бачите, яка товщина цієї двері, яка вона товста", показує Петро Котін.
"Щоб дістатися до наступної локації, довелося піднятися на понад пів сотні метрів вгору. Це найвища відмітка реакторного відділення. Це остання частина, що була добудована, максимальна частина. Вона, попри те, що 30 років пройшло, у нас є відносно гарному стану для тих умов, в яких вона постійно тут перебувала", - додає міністр.
Сніг, вітер, дощ. Та й не тільки погодні умови за три десятки років далися взнаки. Хоч готовність третього енергоблока – 80%, тут ще багато роботи.
"Ви бачите, там бригада, яка фактично працює на дефектації бетону і на дефектації арматури, яка є. Відразу та арматура, яка дефектована прибирається і буде замінятися новим металом, новим матеріалом", - каже Петро Котін.
Зварюють, демонтують, замінюють - чимало робіт виконують працівники окупованої ЗАЕС.
"Близько 650 осіб працюють на добудові Хмельницької станції на третьому, четвертому енергоблоці", - повідомив в.о. гендиректора ХАЕС Дмитро Вербицький.
Саме завдяки цьому резерву вдається ладнати з такими обсягами, але людей потрібно ще більше.
"План довести ці цифри до кінця місяця до 800 і до кінця року до 1200", - каже Петро Котін.
Та поки це лише підготовка до добудови блоків, підкреслює керівник "Енергоатому". Рухатися далі ніяк, доки немає рішення Верховної Ради.
"Тобто немає закону, немає добудови. Дуже потрібен закон. Зараз ми фактично втрачаємо час. Нам три роки потрібно, щоб цей гігант добудувати і підключити до енергомережі. Буде закон, тоді, звичайно, тут розпочнеться реальна робота. І тут у нас вже буде як мінімум 4,5 тисячі людей, які будуть працювати на добудові, на монтажі обладнання", - наголосив керівник "Енергоатому".
Розбудова атомної генерації – це частина енергетичної стратегії нашої держави. А також відповідальність перед міжнародними партнерами. Адже Україна ще у 2015 році взяла на себе зобов'язання зменшення викидів парникових газів.
"Є Паризька угода, до якої ми теж маємо своє відношення. І ті наміри, які має сьогодні і Європа відмовлятися від викопного палива і переходити на чисту атомну енергетику. За час роботи дев'ятого скликання українського парламенту, українському парламенту було схвалено всі євроінтеграційні закони, які стосуються ядерної енергетики. І я сподіваюся, що найближчим часом ми повернемось до розгляду питання про добудову тих енергоблоків на Хмельниччині і не тільки", - зазначив нардеп Сергій Нагорняк.
Загалом компанія "Енергоатом" планує звести дев'ять енергоблоків, більшість у кооперації з американською компанією Westinghouse.
"Я маю честь підтримувати продовження роботи цієї основної бази та енергетики у довгостроковій перспективі. Я рада бачити завершення будівництва нових ядерних блоків в Україні за участю американського постачальника як партнера з надійним і налагодженим ланцюгом поставок", - зауважила представниця департаменту енергетики при посольстві США в Україні Гейл Хок.
І мова не тільки про відмову від викопного палива і декарбонізацію. Атомна енергетика найдешевша, а отже, потрібна українському бізнесу та загалом економіці. А головне, без неї неможлива енергонезалежність.
"Після перемоги нам потрібна буде велика кількість генерацій для того, щоб відновлювати і розбудовувати Україну. І дуже важливо ці проєкти, тим більше, якщо ми говоримо про проєкти, які були вже в стадії реалізації, ми зараз їх намагаємося відновити, то треба робити зараз, щоб на період війни ми могли вже зреалізувати, як мінімум основні етапи будівництва і встановлення такої генерації", - говорить Герман Галущенко.
Після завершення будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС потужності станції перевищать потужності тимчасово окупованої росіянами Запорізької АЕС, що вважається найбільшою у Європі.
Офіс Зеленого Переходу - ще один крок до енергетичної незалежності та євроінтеграції
В Україні розпочав роботу Офіс Зеленого Переходу, і це частина національного плану з енергетики та клімату. Наша держава взяла на себе міжнародні зобов'язання щодо зменшення вуглецевих викидів декарбонізації та підвищення енергоефективності. А це неможливо без провадження новітніх технологій, відновлювальних джерел енергії, інтелектуальних систем обліку та навіть зміни поведінки споживачів.
Цим процесам і сприятиме Офіс Зеленого Переходу. Тут будуть розробляти програми і залучатимуть "зелене" фінансування.
Для об'єктів критичної інфраструктури передбачене резервне живлення - у разі тимчасових знеструмлень вони будуть забезпечувати роботу важливих служб і установ. В Одесі, як у місті, де майже 280 днів на рік безхмарна погода, для цього використовують енергію сонця. Фотоелектричні панелі встановили на міській клінічній лікарні.
Півроку тому в корпусі, де реанімація, паліативний та алергологічний стаціонари, на додачу до генераторів, встановили сонячні панелі. Їхньої енергії вистачає, щоб забезпечити світлом будівлю та підключити не надто потужне обладнання.
"Встановлені сонячні панелі з загальною потужністю 60 кВт. Складається вона з 152 сонячних панелей, акумуляторів 24 одиниць, які розташовані нижчим поверхом в підвальному приміщенні, та трьома інверторами сукупною потужністю 60 кВт", - розповідає Віталій Моспаненко, заступник директора з адміністративно-господарської діяльності міської лікарні.
Сонячна станція допомагає з безперебійним живленням, автоматично запускає дизель-генератор.
"Коли вони з'явилися, потрібно було вмикати дизель-генератори в ручному режимі. Час, який на це витрачався, приблизно 10-15 хвилин. Сьогодні це відбувається в автоматичному режимі та займає часу 10-15 секунд", - говорить в.о. директора міської лікарні Данило Цапенко.
Тепер завідувачка паліативної терапії зітхає з полегшенням, бо ж раніше через відсутність електроенергії хворі не могли отримувати кисню.
"У нас велика кількість концентраторів, коли люди на підтримці кисню біля кожного ліжка. І без електроживлення це все неможливо. Те, що в нас тепер є сонячні батареї, ми на сто відсотків впевнені, що в нас не буде проблем хоча б із цим",- зазначає Світлана Ільїна, завідувачка відділення алергології та паліативної терапії.
А ще сонячні панелі бережуть кошти.
"Ця станція дозволяє від 600 000 до мільйона гривень заощаджувати кошти, що витрачаються на електропостачання, на рік", - додав Данило Цапенко
Щоправда, довелося привести до ладу дах і тепер необхідно протирати панелі від бруду та пилу. На інший корпус лікарні їх встановити неможливо через вік будівлі.
"Йде обстеження ще в деяких лікарнях дахів. Але план, по-перше, це в лікарнях, котрі працюють і допомагають ургентну допомогу, по-перше, встановити", - розповідає директор департаменту охорони здоров'я Одеської області Левон Нікогосян
До кінця року сонячні панелі мають з'явитися у ще одній лікарні міста.
Як заощадити на електроенергії
І на завершення кілька слів про те, як заощадити на рахунках за світло у цілком законний спосіб.
Варто встановити двозонний лічильник. Нагадаємо, що нічний тариф вдвічі менший. Якщо родина витрачає в середньому 300 кВт годин за місяць, у платіжці це майже 1300 гривень. Інша картина з двотарифним лічильником, адже чимало побутових приладів, як пральна машина чи посудомийка і навіть бойлер, можна вмикати вночі. Це дозволить зекономити кількасот гривень.
Як встановити такий обліковий пристрій? - Найперше звернутися в компанію, якій ви платите за світло. Там підкажуть, які моделі лічильників можна придбати. Вартість їх від 3000 гривень. Далі подати заяву про зміну тарифу, сплатити за встановлення нового лічильника і викликати майстра, він налаштує прилад, встановить його і опломбує.
А після цього вмикати певні електроприлади саме вночі.