Вартість війни для рф зростає: Путін засекретив майже третину бюджету

Вартість війни для рф зростає: Путін засекретив майже третину бюджету

Засекречені витрати російського бюджету склали 12,12 трильйона рублів або 152 мільярди доларів у 2025 році, що становить 29,22% від загального бюджету. Експерти, опитані Newsweek, пов'язують це зростання зі збільшенням витрат на війну проти України та намаганням уникнути нових санкцій.

Розслідувачі дізнались, що слово "секретно" зустрічається в російському держбюджеті, прийнятому у грудні, 39 разів.

Експерт Національного дослідницького ядерного університету Москви Яків Якубович повідомив, що різниця між загальними витратами, опублікованими Мініфном рф та відкритими витратами склала 12,12 трильйона рублів (152 млрд доларів) або 29,22% бюджету. Торік цей показник становив 11 трлн руб. (121,19 млрд дол.).

"Федеральний бюджет Росії на 2025 рік... містить значну частку секретних витрат. Ці витрати приховані від громадськості та викликають багато питань і припущень", - заявив Якубович.

Берлінський експерт з бюджету росії з Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки Янис Клюге заявив, що нарощування секретних витрат Москви означає зростання вартості війни.

"Майже всі військові витрати росії є секретними. І велика частина секретних витрат рф йде на армію. Зростання секретних витрат означає, що вартість війни зростає... фінансувати війну стає все складніше", - пояснив він.

За його словами, набір нових солдатів, закупівля зброї та боєприпасів з кожним роком стає дорожчим, що змушує російську владу приховувати реальні масштаби військових витрат.

Якубович додав, що значна частина прихованих витрат стосується національної оборони та безпеки. У контексті війни рф в Україні ці кошти, швидше за все, йдуть на фінансування військових дій та створення інфраструктури на нових територіях.

Він додав, що публікація інформації про ці витрати може призвести до нових санкцій проти російських компаній, що і стало причиною секретності. Таким чином, засекречування бюджету стає способом уникнення додаткового міжнародного тиску.

Клюге зауважив, що з 2022 року росія змогла дозволити собі зростання військових витрати завдяки високим цінам на енергоносії. Однак він зазначив, що цей рік відрізняється, і уряд може бути змушений скоротити бюджет, позичити більше або знову підвищити податки.

Як писав "Ми-Україна" раніше, в РНБО відзначили, що росія обстрілами знищила цілі міста і села, а тепер імітує “відбудову”. Цинічно й те, що Путін дає вказівку відновлювати об'єкти культурної спадщини, а не житло чи інфраструктуру.

Головне