1700 дронів і ракет – саме стільки ворог випустив по нашій енергосистемі торік. Внаслідок російських атак Україна втратила понад 10 гігаватів генеруючих потужностей. Це понад половина від пікової потреби взимку, та попри це Україна увійшла у 2025 рік без відключень світла і для побутових споживачів, і для бізнесу. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
Всесвітній економічний форум у Давосі: нові перспективи для зеленої енергетики
Подія тижня Всесвітній економічний форум у Давосі сьогодні добігає завершення. Цьогоріч тема заходу “Співпраця заради інтелектуальної епохи”. У центрі обговорень, зокрема, відновлення економічного зростання та захист планети від перегрівання, і те і інше неможливе без руху в бік зеленої та атомної енергетики. Участь у форумі взяли лідери з понад 130 країн, зокрема, 60 очільників держав і урядів. До заходу долучилися голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та президент України Володимир Зеленський, а інвестиційну привабливість нашої держави й в енергетиці теж презентували в Українському домі в Давосі.
Удар по Запоріжжю: наслідки російських атак
Російські війська завдали удару по Запоріжжю. Ракети та дрони пошкодили підприємство, поцілили в будинок та знищили енергетичний об'єкт. Через це без світла залишилося понад 20 тисяч споживачів, ще 17 тисяч абонентів без теплопостачання.
“Шість “Шахедів” пошкодили, в першу чергу, енергетичний об'єкт, один пошкодив промисловий об'єкт. Після того, як ворог пошкодив енергетичний об'єкт, то шість знищив енергетичний об'єкт. 21 тисяча абонентів на території міста Запоріжжя залишилось без енергетики, в тому числі об'єкти критичної інфраструктури. Такі, як котельні, такі, як заклади охорони здоров'я, адміністративні будівлі, будівлі соціального захисту.
Після того, як наші рятувальники, наші енергетики приступили до ліквідації наслідків обстрілів ворожих БпЛА, то буквально через чотири години, приблизно о четвертій годині ранку, ворог одразу випустив по місту Запоріжжя чотири ракети. Ворог поцілив по тому ж енергетичному об'єкту, який атакував безпосередньо “Шахедами”. На жаль, постраждали ці співробітники, які й відновлювали енергетику, і проводили безпосередньо рятувальну операцію”, - розповів голова Запорізької ОВА Іван Федоров.
Комунальники усувають наслідки атаки, щоб люди могли зігрітися та зарядити телефони у місті, розгорнули додаткові пункти незламності.
Запорізька АЕС під загрозою: міжнародна стурбованість
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі знову відвідає Україну. Візит відбудеться вже у найближчі тижні, про це керівник агентства заявив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Також, за словами Гроссі, МАГАТЕ стурбоване посиленням військової активності поблизу окупованої Запорізької АЕС.
“Ви знаєте, що ця АЕС, яка була окупована в перші години війни, вона в самому центрі, на передовій лінії фронту. Шість найбільших ядерних реакторів у Європі, 6 гігаватів встановлена потужність. Не раз станцію обстрілювали, вона втрачала живлення, а це могло спричинити блекаут і призвести до ядерної катастрофи”, - зазначив генеральний директор міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі.
Нагадаємо, представники МАГАТЕ присутні на окупованій ЗАЕС. Також місії залучені для контролю безпеки на українських атомних станціях через загрози з боку росії та на підстанціях, що критичні для безпеки АЕС.
Енергетична незалежність ЄС: новий план Єврокомісії
З імунітетом до російського шантажу Єврокомісія готує новий енергетичний план. Його мета – зниження цін на енергоносії в Євросоюзі. Про це під час виступу на Всесвітньому економічному форумі заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Адже вартість енергоносіїв у Європі вища, ніж у Сполучених Штатах і Китаї. А ціни треба знизити, поки ЄС поетапно відмовляється від російського викопного палива.
“До початку путінської війни Європа отримала від росії 45% газового постачання та 50% постачання вугілля. На той час росія також була для нас найбільшим постачальником нафти. Така енергія здавалася дешевою, але саме це піддало нас шантажу. Коли танки Путіна зайшли в Україну, він перекрив для нас постачання газу. У відповідь ми у рекордний час скоротили нашу залежність від російського викопного палива. Наш імпорт газу з росії скоротився на межі 75%. Наразі ми імпортуємо з рф 3% нафти і зовсім не імпортуємо вугілля”, - повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
За словами президентки Єврокомісії, конкурентоспроможність залежить від повернення до стабільних та низьких цін на енергію.Для цього ЄС диверсифікує шляхи постачання енергії та розвиває чисту генерацію.
Газовий ринок України: стійкість в умовах війни
Український газовий ринок після завершення транзиту російського газу функціонує в певній ізоляції від сусідніх. Втім, внутрішній ринок працює попри постійні російські атаки на енергооб'єкти. Газотранспортну систему України готували до ризиків. Адже було зрозуміло, після завершення п'ятирічної угоди на прокачку російського газу загрози ракетних обстрілів газової інфраструктури зростуть. Наскільки система стійка до зовнішніх чинників та як на мережі впливає нульовий транзит, ми запитали у гендиректора оператора ГТС України Дмитра Липпи.
“Нульовий транзит був базовим сценарієм завжди й відповідно відбувалася підготовка. По-перше, це опрацювання нових режимів роботи. Тобто ми не маємо цього потоку зі сходу на захід. Відповідно, нам потрібно змінити ті режими, той напрям руху газу, який на сьогодні відбувається за умови нульового транзиту. Це було промодельовано, це було опрацьовано з суміжними нашими операторами газорозподільчих систем, операторами підземних газосполучних шляхів. Фактично 1 січня, коли відбувається зупинка транзиту, було активовано саме ці режими, і вони наразі працюють, і ми бачимо, що вони є ефективними на сьогодні.
Другий напрям, який ми, звичайно, розуміли, це підвищення ефективності роботи самої системи, тому що ми розуміли, що із зупинкою транзиту в нас не буде відбуватися оплата за цей транзит, і, відповідно, грошових коштів буде надходити менше. Таким чином, наша задача була оптимізувати, скоротити вартість функціювання цієї системи. І тут також в нас декілька напрямів, і вони, по суті, являються актуальними і на наступні періоди.
Перший великий напрям – це використання паливного газу. Наші компресорні станції спалюють газ для того, щоб підтримувати тиск, бо в магістральних газопроводах ми почали цим досить активно займатися. Якщо порівнювати, наприклад, споживання газу у 2024 році із, наприклад, 2022 роком, при відповідних об'ємах транспортування газу, то вони незначно змінилися.
Споживання газу скоротилося на 60%. В грошах це досить суттєві суми, тому що ми оцінюємо поточним ринковим цінам, це понад 5 мільярдів гривень, зекономлено за рік за рахунок саме провадження заходів, провадження нових оптимізованих режимів і роботи всього колективу оператора газотранспортної системи”, - розповів генеральний директор оператора ГТС України Дмитро Липпа.
Новий тариф на електроенергію: підтримка споживачів взимку
Кабмін запровадив пільговий тариф на електрику. Він діятиме під час опалювального сезону. Менше платитимуть за струм споживачі, які використовують винятково електроопалення. Щомісяця вони матимуть пільгові 2000 кВт за ціною по 2 гривні 64 копійки. За все, що за межами ліміту, нараховуватимуть повну вартість 4 гривні 32 копійки. Дотепер пільговий тариф діяв лише для споживачів, які не витрачали понад 2000 кВт. Інакше за весь використаний обсяг доводилося платити повну суму.
“Є багато людей, які споживають більше цього ліміту і змушені платити за повним тарифом. Тому ухвалюємо постанову про диференціацію пільгового тарифу за рахунок механізму ПСО. Тепер споживачі платитимуть за повним тарифом лише за ті обсяги електрики, які перевищують ліміт у 2000 кВт-годин. Це рішення є частиною комплексної підтримки українців, яку ми запроваджуємо цієї зими, яка продовжиться після її завершення”, - зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
470 МВт встановлення енергообладнання такої потужності профінансували українські банки за минулі пів року. Мова про суму 10,5 мільярдів гривень. Попит на державні кредити для підвищення енергонезалежності зростає щомісяця. Тільки у грудні банки схвалили 150 заявок від бізнесу на 2,5 мільярди гривень, а населенню на енергетичні потреби Фінустанови виділили 594 кредити на 110 мільйонів гривень. Урядові проєкт для посилення енергонезалежності фінансуються у 21 області України.
Добудова блоків Хмельницької АЕС: нове обладнання від Болгарії
Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг підтримав закупівлю обладнання для добудови третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС. Йдеться про два ядерні реактори, які призначалися для атомної станції “Белене” у Болгарії.
“Це абсолютно реальний проєкт. Щобільше, на сьогодні для того, щоб він реалізувався, український парламент Болгарії продовжив дозвіл на продаж нам цих двох корпусів. На жаль, проросійські сили сьогодні в Болгарії намагаються, як і обговорюється коаліція, вони як умову ставлять скасування нам цього дозволу. Я б дуже не хотів, щоб український парламент затягнув це питання настільки, що Болгарії нам скасують дозвіл, і ми втратимо таку можливість. Тому що це питання дійсно швидкого вирішення, це роки, але це швидке рішення для тих термінів, які, як правило, займає побудова атомного блока. Плюс в нас є фахівці, плюс українці будували такі реактори, плюс в нас є відповідні конструкції, і в нас є запчастини навіть для побудови вже на майданчику”, - сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.
Наглядова рада “Енергоатому”: нові керівники та стратегічні цілі
Розпочала роботу Наглядова рада “Енергоатому”. Головою обрали екс-міністра енергетики Литви Ярека Неверовича, а заступником експерта у галузі ядерної енергетики Майкла Еліота Кірста. Він же очолить комітет з питань аудиту. Наглядова рада сприятиме співпраці з місцевими та центральними органами влади, а також діалогу із потенційними міжнародними партнерами.
“Стратегічне значення “Енергоатому” виходить за межі України, що робить компанію ключовим партнером у регіональній стратегічній безпеці та співпраці. Наша відповідальність не тільки в тому, щоб допомогти забезпечити безперебійне постачання необхідної електроенергії для країни, але й в тому, щоб позиціонувати “Енергоатом” як модель корпоративного управління та інновацій”, - сказав голова Наглядової НАЕК “Енергоатом” Ярек Неверович.
Модульне містечко для атомників: допомога від Швеції
Нові оселі для атомників. На Хмельницькій АЕС відкрили першу чергу модульного містечка. Тут будуть жити фахівці з окупованої запорізької атомної станції. Містечко енергетикам подарував шведський уряд. Наскільки це житло комфортне та потрібне спеціалістам, які виїхали з тимчасово окупованого Енергодару.
Слюсар Сергій показав свою кімнату в модульному містечку. Тут все продумано. Повноцінний санвузол, невелика кухня та ліжко. Сергій – працівник Запорізької АЕС. Після її окупації залишив Енергодар. І як чимало колег отримав роботу на Хмельницькій атомці.
“Робота плюс колектив, ми сюди приїхали, теж треба працювати, треба підіймати економіку і енергетику України”, - зазначив слюсар Запорізької АЕС Сергій Бондажевський.
Безкоштовному житлу чоловік радіє.
“Якщо я тут сам, то він заміняє повністю квартиру, бо не треба знімати нічого і все нормально”, - зазначив Бондажевський.
Ключі від квартири отримали 48 спеціалістів тимчасово окупованої ЗАЕС модульне містечко атомникам передав шведський уряд.
“Я щиро співпереживаю тим, хто постраждав від війни. Ми можемо зробити свій внесок у покращення вашого життя завдяки цьому модульному містечку”, - сказала секретар посольства Швеції в Україні Софія Вестберг.
На промисловий майданчик ХАЕС модулі привезли частинами, атомники їх зібрали та підключили до комунікацій. У кімнатах є світло, вода та каналізація, а також опалення.
“В складі будівель є чотири квартири, які мають двохкімнатне виконання. Тому саме в цих кімнатах можуть розміщуватись сімейні пари. Ви самі побачили, що комфортні умови скандинавське виконання дійсно енергоощадне. І в кімнатах тепло, кімнати всім необхідним облаштовані”, - розповів генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра.
Коли розпочнеться добудова блоків, атомники залучать до 9 тисяч працівників. Тож у Нетішині планують зводити додаткове житло для фахівців.
“Ми будуємо також інші локації. І зараз ми плануємо будівництво багатоповерхових будинків саме тут, у Нетішині, для того, щоб цю кількість персоналу, про яку я вам сказав, щоб всіх забезпечувати тут житлом”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
Розширюватимуть і модульне містечко. Вже почався монтаж другої черги. Загалом тут можуть оселитися 325 фахівців, які будуватимуть нові енергоблоки ХАЕС.
Внесок атомників у ЗСУ: допомога на мільярди гривень
Українські атомники продовжують підтримувати збройні сили України. Обладнання захисникам вкотре передали фахівці Хмельницької АЕС. Працівники станції донатять частину заробітної плати на потреби Сил оборони. Допомогу закуповують, орієнтуючись на запити військових. Цього разу придбали потужні засоби РЕБ – ударні та розвідувальні дрони.
“Це антена 2,2-2,5. Вони у нас всі підписані, щоб військові не переплутали. Для того, щоб під'єднувати. Вони собі монтують на автомобілі, десь біля бліндажів. В основному це передається на бронетехніку важку. Сума даної передачі – орієнтовно 8 мільйонів гривень, те, що позаду мене. Все новітнє, з найкращих комплектуючих, топ серед того, що є зараз на ринку”, - розповів працівник ХАЕС, голова ГО “Енергія наших сердець” Денис Красовський.
Загалом, з початку повномасштабного вторгнення працівники Енергоатому придбали для наших оборонців військового обладнання на понад 10 мільярдів гривень. Передали, зокрема, автівки, квадрокоптери, тепловізори, Starlink та зарядні станції.