Україна зміцнює енергетичну безпеку: виклики війни та рішення

Україна зміцнює енергетичну безпеку: виклики війни та рішення

Хоч енергоспоживання зростає, ситуація з обмеженнями енергопостачання поліпшується. Поступово зменшується кількість годин, коли у різних регіонах немає світла. Насамперед завдяки роботі енергетиків, щодоби аварійні бригади відновлюють живлення сотням тисяч споживачів, які були знеструмлені внаслідок повітряних атак та бойових дій рф. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Атака на Тернопіль та влучання в енергооб’єкт

На початку тижня російські загарбники знову атакували Тернопіль. Ворожий безпілотник влучив у енергооб'єкт. Частина міста була знеструмлена. Міська влада закликала зробити запаси води, зарядити телефони та павербанки. Важливо, що обласний центр щойно почав відновлюватися після удару 10 днів тому. Тоді Тернопіль близько доби був без світла, води й тепла. 

“Нині Тернопіль відновив роботу всіх котелень. Тепло повністю зникло в оселях після знищення енергооб'єкта. Від ракетного удару обласний центр був знеструмлений. Світло споживачам давали лише 2-3 години на добу. Натепер теж діють обмеження електропостачання. Втім, графіки значно м'якші. У середньому без електроенергії жителі 3-5 годин на добу”, - розповів кореспондент “Ми-Україна” Володимир Миколайчук.

“Ми були готові до такої ситуації, тому вдалося втримати місто. Віддати треба належно оперативні, якісні роботи енергетиків і комунальників, тому що досить швидко можна зробити по відновлення електропостачання. Вже через два дні практично всі об'єкти екологічної інфраструктури, це котельні, цілісності станції, а також водозабори, були забезпечені електрикою”, - повідомив міський голова Тернополя Сергій Надал. 

“Відновлені й постачання води школи та садочки, які перейшли на дистанційку через проблеми з електроенергією, зараз працюють у звичному режимі”, - зазначив Миколайчук.

Енергетичний терор росії: Яка ситуація в Сумській області?

Ворог продовжує атаки, зокрема, і на енергооб'єкти. Найбільша щільність обстрілів у прифронтових територіях та на прикордонні. Там російська армія використовує КАБи, дрони та артилерію, руйнуючи трансформаторні підстанції та обриваючи лінії електропередач. Уявіть масштаби атак. Наприклад, по енергетичній інфраструктурі Сумської області цьогоріч росія завдала близько 800 ударів. 

“Ми продовжуємо нарощувати можливості нашої регіональної системи, яка була зруйнована ворогом упродовж цього року. Цей рік він показав в два рази більше. По енергетичним об'єктам було нанесено близько 800 ударів за цей рік. Тому, наслідки, ми зараз вже максимально захищаємо ці об'єкти, продовжуємо якісь зруйновані і резервні енергоживлення, які у нас сьогодні є, і нам допомагає уряд, допомагають міжнародні партнери щодо наявності резервних джерел життя”, - зазначив голова сумської ОВА Володимир Артюх.

Засідання ООН щодо енергетичних атак

Через дії країни-агресорки Україна, Литва, Естонія, Данія, Норвегія, Франція і Польща ініціювали тематичну зустріч в ООН. Говорили про те, як захистити енергетичну інфраструктуру України від російських атак, адже вони суперечать усім міжнародним нормам і конвенціям. 

Це не бойові дії, а акт тероризму проти цивільного населення, адже головна мета цих атак – позбавити українців води, світла і тепла. Про це сказав міністр енергетики Гарман Галущенко у своєму відеозверненні. Він звернув увагу на загрозу ядерної аварії, адже рф знову і знову б'є по підстанціях критичних для роботи українських АЕС. 

Загроза ядерної аварії

“Вони використовують усі види зброї, балістичні ракети з касетами, щоб знищити нашу інфраструктуру. Наслідки справді дуже важкі для системи. Лише цього року ми втратили до дев'яти гігаватів генеруючих потужностей, що відповідає споживанню деяких європейських країн, наприклад, Нідерландів.

Ці атаки також приносять інший ризик, і це ризик ядерна аварія. Ми вже зіткнулися з кількома дуже небезпечними ситуаціями під час масових атак 26 серпня. У нас було аварійне відключення чотирьох ядерних блоків у системі, і ви можете зрозуміти, що це за крок до сценарію Фукусіми і за крок до ядерної аварії. Я прошу вас докласти всіх зусиль, щоб зупинити ці агресивні атаки росії”, - наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко.

Україна скликає позачергове засідання МАГАТЕ

Україна скликає позачергове засідання МАГАТЕ 12 грудня, повідомив міністр МЗС Андрій Сибіга. Це відповідь на атаки української енергетики. Адже росія продовжує бити по підстанціях, що були визначені в МАГАТЕ як важливі для ядерної безпеки.

“Незважаючи на раніше проведені місії МАГАТЕ і фіксацію експертами важливості функціонування підстанцій як гарантій ядерної і радіаційної безпеки атомних станцій в Україні, атаки лише посилюються. Ми повинні продовжувати моніторинг, щоб задокументувати наслідки цієї атаки і задля того, щоб уникнути таких атак у майбутньому”, - зазначив Галущенко. 

Разом з тим, для посилення енергетичної стійкості взимку наша країна потребує додаткових систем ППО. 

“Україна терміново потребує постачання щонайменше 20 додаткових систем ППО типу Hawk, NASAMS або IRIS-T. Це допоможе уникнути блекаутів”, - про це очільник МЗС говорив із представниками країн-членів НАТО.

Усі системи протиповітряної оборони, які, можливо, будуть надані Україні, про це повідомив генсек НАТО Марк Рютте. 

“Була чітка домовленість про те, що допомога Україні, особливо з її інфраструктурою, має бути пріоритетом. І я впевнений, що найближчими днями й тижнями члени Альянсу докладуть дослід для того, що все, що вони можуть надати Україні, було надано”, - запевнив генеральний секретар НАТО Марк Рютте. 

Для захисту критичної інфраструктури Німеччина до кінця цього року планує передати Україні шосту систему IRIS-T та пускові установки для Patriot і Gepard. Додаткові засоби протиповітряної оборони ФРН постачатиме у 2025-му, повідомив німецький канцлер Олаф Шольц під час візиту до Києва.

“Почалася зима. Вже третя під час цієї вбивчої війни. І росія продовжує нещадно обстрілювати енергетичну інфраструктуру України. Путін хоче, щоб люди мерзли, щоб страждала економіка, зупинилося виробництво. Але ми не допустимо, щоб його цинічний розрахунок втілився у життя”, - сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц. 

Натепер значна кількість енергооб'єктів закрита другим рівнім захисту, і це мінімізує наслідки російських атак. Про це заявив під час виступу на Ukrainian Energy Security Dialogue 2024 заступник міністра енергетики Микола Колісник та водночас підкреслив, єдиним комплексним захистом енергосистеми є засоби ППО. 

Знищені трансформатори

Ворог полює на наші енергооб'єкти руками українців. На Миколаївщині затримали чотирьох підлітків, які нищили трансформаторні підстанції. Діти 14-15 років діяли за вказівкою кураторів з рф, шукали об'єкт, фотографували його, а коли отримували дозвіл на знищення, підпалювали. Гроші підлітки отримували через електронний гаманець, тепер відповідатимуть за диверсію. 

Стійкість енергосистеми

Про допомогу на суму 825 мільйонів доларів домовилися Україна та США. У підписаному меморандумі зазначили, що співпрацюватимуть задля стійкості енергосистеми України. Мова про ремонти пошкоджених російськими обстрілами об'єктів, розбудову розподіленої генерації та реформи, що сприятимуть переходу до низьковуглецевого виробництва електроенергії. 

Україна з-поміж понад 30 держав світу підписала зобов'язання потроїти потужність атомної енергетики до 2050 року. Проєкт передбачає будівництво великих і малих енергоблоків, а також розвиток технологій малих модульних реакторів. Галузь ММР важлива для післявоєнного відновлення України, і ми вже маємо домовленості з іншими країнами щодо розвитку технологій ММР. 

“Ми анонсували з нашими партнерами США відповідну програму, посилення програми розвитку трьох напрямків, розвитку малих модульних реакторів, і це буде співробітництво країн, до речі, Японія, Південна Корея, Україна та Сполучені Штати. І я думаю, що це має величезну перспективу взагалі з погляду не тільки енергосистеми України, а з погляду взагалі тих проривів, які у світі будуть в енергетиці найближчим часом”, - розповів міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Розвиток малих модульних реакторів (ММР)

Щонайменше 60% потужностей в Україні забезпечує атомна генерація. За ефективністю вона не має альтернативи. Водночас малі модульні реактори можуть зробити атомну енергетику більш внучкою та модернізованою. 

Як їх можна використовувати та в чому переваги ММР? Про це ми поговорили з керівником "Енергоатому" Петром Котіним.

-Розвиток ММР – це частина енергетичної стратегії України. Власне, у чому переваги малих модульних реакторів та чому ці технології важливі для України? 

В самій назві малий модульний реактор закладено все. Він реактор, він малий, він модульний. І ці переваги стосовно тих реакторів, які ми зараз експлуатуємо, вони саме в тому, що цей реактор меншої потужності, і таким чином він займає менше місця, і він простіший щодо таких великих реакторів. І, в принципі, теоретично можна зробити його безпечнішим, ніж ті реактори великі, тому що чим менше ядерного матеріалу, тим простіше з ним працювати, забезпечувати безпеку цього ядерного матеріалу, якщо щось станеться. 

Якщо ми розглядаємо і говоримо про ті реактори, які зараз встановлені як покоління три, то малі модульні реактори, вони вже розглядаються як покоління 3+,4. І це саме за рівнем ядерної-радіаційної безпеки, який забезпечується при експлуатації таких мало модульних реакторів.

Дуже багато для них є застосувань, і в першу чергу це там, де відсутні насправді мережі. Тобто це десь в пустелях, десь на інших планетах, і у всіх планах НАСА по здійсненню майбутніх польотів до Марса, наприклад, вони розглядають як установки енергетичні, це тільки малі модульні реактори. Для цього їх потрібно зробити достатньо низької маси для того, щоб їх можна було транспортувати на інші планети.

Ось в цій всій парадигмі малі модульні реактори зараз розробляються. І дуже багато компаній на сьогодні розробляють малі модульні реактори. Це і розвиток ядерної науки, в тому числі й дуже багато технологій, різних ядерних технологій, зараз застосовувалися в різних проєктах малих модульних реакторів.

Для України ми бачимо, що у нас є можливості, у нас є потреба малих модульних реакторів на рівні до 3000 МВт всього. Якщо ми візьмемо, як приклад, малі модульні реактори, які, наприклад, зараз розробляє Holtec, це ММР-300 вони роблять, і 300 МВт, тобто це 10 таких енергоблоків потрібно буде побудувати. В цілому в стратегії закладено саме 3000 МВт малих модульних реакторів до 2050 року.

-В Україні збудувати? 

В Україні, так. 

Наскільки безпечна експлуатація ММР

-Як можна використовувати ці малі модульні реактори, і наскільки безпечна їх експлуатація, навіть якщо зараз говорити в умовах повномасштабної війни? 

Не можу вам сказати в умовах повномасштабної війни, тому що самих реакторів ще не існує, як робочих атомних, працюючих атомних електростанцій. Далі, просунувшись в розробці свого власного проєкту NuScale, який проєкт заліцензований, вони вже за заявами й самої компанії, і операторів атомних за різних країн, починають будувати такі установки, такі проєкти, але в залізі ще нічого немає.

Тобто, говорити про те, що він десь працює, і як він працював в умовах війни, це ще зарано. Починаючи від ексклюзивних проєктів і від техніко-економічних обґрунтувань, і до вже закінченого проєкту, який поданий органу ліцензування на те, щоб заліцензувати технологію.

До 150 компаній зараз у всьому світі займаються розробкою малих модульних реакторів, і вони всі розрізняються між собою по технологіях самого реактора, і це і на високих нейтронах, і на теплових нейтронах, і ейкональний, і всі типи реакторів, які ми можемо себе тільки уявити, вони всі зараз розробляються.

Те, що з'являється, ці реактори більш безпечні, ці реактори маневрені, вони менші по власному обсягу, і це основні риси які до якоїсь степені зараз бракує тим реакторам великим, які сьогодні існують у світі.

-А персонал це треба якось теж окремо навчати? 

Персонал буде навчатися в міру того, як будуть створюватися проєкти, будуть будуватися атомні станції. Персонал набирається заздалегідь. Персонал, як правило, бере участь в будівництві самого енергоблоку. Персонал здійснює кураторство за будівельними роботами, і таким чином він навчається в міру того, як енергоблок оснащується всіма цими системами. Потім починають спускові роботи цей персонал. Починає брати участь в цих роботах, і поступово він проходить цей процес навчання і ліцензування, і визнання, і розуміння всієї технології, з якою він далі працює. Це наша школа підготовки реактивників. Ну, після, звичайно, того, як вони здобудуть відповідну освіту в наших вишах. 

Імпорт електрики

Міненерго закликає бізнес імпортувати електрику. Це полегшить балансування енергосистеми, а водночас дозволить підприємствам працювати без відключень. До того ж згідно з нещодавнім рішенням Кабміну, щоб уникнути обмежень енергопостачання, імпортувати потрібно не 80% електроенергії, як було раніше, а 60%. 

“З 1 грудня діє прийнята за результатами перемовин з Європейським Союзом рішення щодо 2,1 гігавата встановленої потужності. Урядом також для того, щоб ця потужність вибиралась на комерційній основі, прийнято рішення щодо зменшення порогу до 60%, за яким, якщо промисловий споживач купляє 60% від свого споживання на імпорті, до нього не застосовується графіки обмеження потужності чи графіки погодинних відключень.

Таким чином ми намагаємося спонукати отримувати більше електричної енергії саме на комерційній основі з країн-партнерів. Це допомагає нам збалансувати енергосистему”, - розповів заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

Додаток Energy Elert

Внесок у стабільність енергосистеми може зробити кожен українець, а допоможе в цьому новий застосунок Energy Elert. Його розробили в “Укренерго” за підтримки уряду Данії. Додаток буде інформувати про ситуацію з електроенергією у різних регіонах.

Наприклад, користувачі будуть отримувати сповіщення про дефіцит разом із нагадуванням “скоротити споживання”. Повідомлятиме Energy Elert і про надлишок. І це зелене світло на використання найпотужніших електроприладів.

“Наша ж аплікація дозволяє напряму донести інформацію до споживача, показати, в якому стані знаходиться енергосистема, чи це планове відключення, чи це аварійне відключення внаслідок ракетної атаки. Прокомунікувати, що потрібно робити. Тому що споживач, в більшості випадків, те, що зараз відбувається, знає те, що в нього немає світла, причини присутності світла він не бачить. Якщо споживач користується цим застосунком, то він може знизити своє власне споживання і при цьому в багатьох випадках не буде необхідно відключати споживачів повністю”, - розповів член правління НЕК “Укренерго” Віталій Зайченко. 

Кошти для модернізації енергоефективності від партнерів

32 мільйони євро для розвитку розподіленої генерації у громадах. Фонд Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля збільшує підтримку України. Країни-партнерки нададуть кошти для реалізації проєктів енергоефективності та модернізації енергоінфраструктури у регіонах. Новий етап грантової підтримки буде реалізовано завдяки фінансовій допомозі Литви, Німеччини, Польщі, Норвегії, Швеції та Швейцарії.

Загалом за час співпраці України з фондом вдалося залучити 585 мільйонів євро кредитів. Один із наших донорів – Литва. Країна виділить 5 мільйонів євро на встановлення в Україні сонячних електростанцій.

Уряд Литви ухвалив рішення на запит українських високопосадовців. Вони просили допомогти у створенні децентралізованих потужностей. Як підкреслила керівниця департаменту литовського МЗС Раса Кайрієне, обладнання для сонячних електростанцій має бути надійним і захищеним від кібератак. Тому бажано, щоб воно було європейського виробництва.

Головне