Подорожчання – як наслідок відключень світла. У зоні ризику вся продукція, яка потребує зберігання в холодильнику: морепродукти, молочка, м’ясо.
Кореспондентка "Ми-Україна" Вікторія Дмитренко проїхалася столичними супермаркетами і дізналася, як відключення світла і підвищення тарифів змінять цифри на цінниках.
Нема електроенергії – ціни "розморожуються".
"Зараз умови роботи, що тільки до обіду. Тобто ціни ні на що не підіймаємо, бо до обіду просто не продаси", - розповів продавець Олександр.
За його словами, через відключення світла генератор не вимикає ані вдома, ані на базарі, адже за нормами безпеки влітку продати товар має до опівдня, інакше – штраф.
Лише один генератор, каже інший продавець, за день "з’їдає" щонайменше 1000 гривень, тож цінники доведеться міняти.
"Ціна буде підвищуватись на відсотків 20", - сказав він.
Вимкнення світла відчули на собі і великі магазини. І хоча більшість мереж працює на генераторах, продукти, які швидко псуються, намагаються розпродувати.
Стрімкого подорожчання товарів нема, але ціни потрохи таки повзуть вгору. Приміром, хліб: за останній тиждень поважчав на кілька гривень. І це не межа, кажуть в асоціації пекарів, бо і людей на виробництві бракує, і відключення ускладнюють процес.
"У хлібопекарів є всі підставки сьогодні говорити про збільшення затратної частини на 10%. Я думаю, що це відбудеться у декілька етапів", - розповів президент "Всеукраїнської асоціації пекарів" Юрій Дудченко.
Поступово повезе вгору ціна на молочку – вже відсотків 10.
"Я думаю, не варто чекати, щоб це було збільшено рівно і пропорційно на ту частину, на яку здорожчала електроенергія. Кожен із таких виробників працює на ринку зі своєю маржею – різницею між ціною і змінними витратами", - зауважив професор Київської школи економіки Михайло Колісник.
Через перебої з електрикою є проблеми і в птахівників, а значить ціна зросте на курятину і яйця.
Якщо раніше селяни заробляли зайву гривню торгуючи на невеличких базарах, то зараз, кажуть, покупців нема.
Як писав "Ми-Україна" раніше, через український морський коридор перевезли рекордні 55 млн тонн вантажів.