По всій Україні газівники в особливій роботі - триває технічне обслуговування багатоквартирних будинків, простіше кажучи, перевірка і ремонт труб. Перші рахунки українцям уже надійшли. Як часто ми будемо отримувати такі платіжки і чому це важливо для нашої безпеки, розкаже наша Влада Цимбаленко.
Платіжки нового зразка з цієї осені вже почали приходити українцям. За що ж їх отримують? - Це плата за технічне обслуговування газових мереж багатоквартирних будинків, таке собі газове ТО. Перевірили та обслужили, аби уникнути витоків газу.
"Людина сплачує за перевірку на герметичність, за ліквідацію всіх витоків газу по системі, за спрацювання всіх запірних пристроїв, а це є одним із інструментів безпеки, і фіксацію недоліків, які були виявлені і усунуті під час робіт", - говорить старший майстер служби техобслуговування Київської філії "Газмережі" Владислав Вага.
І це важливо, адже витоки газу під час таких перевірок фіксують мало не в кожному будинку і десятками, розповідає головний інженер Білоцерківського управління Київської філії "Газмережі В'ячеслав Місійко.
"Станом на вересень місяць ми провели технічне обслуговування 203 житлових багатоквартирних будинків, в тому числі і висотні, і двох-трьохповерхові, і віднайшли 2900 витоків газу. Це в середньому по 10 витоків на кожен будинок", - зазначає фахівець.
Фактично газівники перевіряють і обслуговують мережі будинку. І перевірка ця вкрай важлива. Спершу перекривають газопостачання на будинок запірною арматурою. Далі газопровід перевіряють на щільність.
"З часом трохи крани пересихають, там пересихає смазочний матеріал, бувають витоки. Обмилювання, воно надувається, зразу видно. І можемо усунувати методом підтяжки, затяжки, змащування приладів", - розповідають слюсарі служби технічного обслуговування.
У будинку, показаному в сюжеті витоків газу не виявили. Утім, це, скоріш, виняток.
Тетяна Разпоренко - голова одного із ОСББ на Київщині - розповідає, в неї у будинку під час перевірки виток газу виявили, але все одразу полагодили.
"Витоки знайшли над козирком у будинку. Два крани, коли було ТО, вони його визначили, що там виток є. Всі задоволені тим, що у нас зараз воно все під контролем. Те, що ми його контролюємо, люди контролюють в квартирах, а ми контролюємо те, що у нас є в загальних місцях користування і назовні будинку", - зазначає вона.
Обслуговування газових мереж у багатоповерхівках зачекалися, адже до цього через юридичні прогалини їх не проводили роками. І тільки у вересні торік Міністерство енергетики затвердило наказ про технічне обслуговування. Тож нині перевірок дуже багато, зокрема на Київщині.
"Останніх шість років не було врегульоване питання щодо технічного обслуговування багатоквартирних будинків. Саме цими нормативними документами воно стало урегульоване. По всій Київській області вже проведено більше чим 2200 будинків", - говорить Владислав Вага.
Проводити таке техобслуговування не потрібно часто. Якщо будинку менш як 25 років – раз на п'ять років, якщо 25 і більше – раз на три. Відповідна і платіжка буде надходити один раз на 3 або 5 років. І сума невелика.
Наприклад, у будинку Тетяни 212 квартир. Сума за газове ТО – 24 000. Фактично це 113 гривень з квартири. І їх ви сплачуєте за свою безпеку.
"Це не третя платіжка за газ. Це платіжка за безпеку. Ми випереджаємо небезпеку, яка може трапитися при використанні газу у побуті. І так як по квартирах, по самих люди можуть звернути увагу, що їх щось там негаразди з якимось газовим обладнанням, можуть визвати і спеціалісти, можуть визвати і аварійну службу. А зараз ТО ми проводимо, технічне обслуговування, проводимо газопроводів, саме безпосередньо, спільно-сумісного використання, які кожен бачить, але ніхто на його не звертає увагу", - пояснює Місійко.
Окрім планових робіт з ТО, українські газівники продовжують дбати про працездатність розподільних мереж у цілому. Найбільше роботи – в прифронтових регіонах. З початку року фахівці "Газмережі" ліквідували понад 1400 аварій, пов'язаних із воєнними діями.
Завдяки оперативній роботі газівників, наголошує очільник групи "Нафтогаз" Олексій Чернишов, газ повернули 58 000 домогосподарств.
"Завдяки оперативній і героїчній роботі наших фахівців, природний газ попри війну залишається єдиним гарантованим джерелом енергії. Наші фахівці накопичили достатній рівень аварійних запасів, тож у разі обстрілів мереж у нас буде чим їх замінити чи відремонтувати. Газівники працюють цілодобово, аби газопостачання було безпечним і безперебійним. Ми дуже вдячні їм за самовіддану роботу і пишаємось своїми співробітниками", - зазначив він.