Голова Мінцифри Михайло Федоров дав ексклюзивне інтерв'ю "Ми-Україна", в якому розповів про революційні зміни, які відбуваються в Україні завдяки штучному інтелекту.
Він розповів про початок бета-тестування AI-асистента в Дії з першою послугою "довідка про доходи", створення агенції "Плейсіті" та розкрив деталі використання ШІ в українській обороні - від дронів-маток з машинним зором до автоматичної обробки супутникових знімків.
AI-асистент в Дії - перша опція довідка про доходи
- Щодня штучний інтелект все більше входить в наше життя. Він повсюди - він в наших смартфонах, в аудиторіях університетів, на роботі і в державних послугах.
Про це ми з вами зараз і поговоримо. Мінцифра активно працює в напрямку впровадження штучного інтелекту. Це ми знаємо, ви вже це анонсували раніше, і говорили, що уже скоро в Дії з'явиться AI-асистент. Мовляв, вже в червні ми можемо відчути на собі, випробувати його бета-версію. Тож вже червень, коли чекати на впровадження цього нового продукту?
"Вчора почали внутрішнє бета-тестування цього продукту на порталі Дія. Тепер ви зможете, після того, як ми закінчимо бета-тестування і запустимо цей сервіс, нову функцію, новий інтерфейс, зможете отримати будь-яку відповідь на ваше питання щодо того, як отримувати державні сервіси, щодо самого процесу отримання, будь-які підказки, тобто будь-яку інформацію. І також ми відразу запускаємо першу послугу, яку можна буде отримати через ШІ-агента - це довідка про доходи. Ви зможете просто в чаті, по типу, як в ChatGPT або інший будь-який чат, можна буде написати і отримати довідку про доходи. Це буде перша послуга, далі ми почнемо розвивати ці напрямки, далі ми запустимо ШІ-агента вже в мобільному заступнику "Дія".
- Якщо говорити на рівні держави, то яка головна роль такого асистента?
"Його головна роль – це розвантажити контакт-центри для держави, щоб на 100% всіх запитів відповідати громадянам на будь-які питання. Це також пришвидшить надання послуг, зробить їх більш зручними. І це, звичайно, прискорить сам процес написання нормативних правових актів, і пришвидшить процес побудови цифрової держави, переведення всіх послуг в онлайн. У нас вже високий відсоток послуг онлайн - громадяни все менше стикаються в держави офлайн, але АІ-агент пришвидшить можливість як більш якісно отримати послуги, так і робити цифровізацію більш швидко".
- Пане міністре, давайте трошечки пояснимо тим людям, які, до прикладу, ще не користуються штучним інтелектом, як це працюватиме. Людина заходить в "Дію", натискає кнопочку і промовляє голосове повідомлення - от, мовляв, "я хочу відкрити власний бізнес, я, до прикладу, ветеран, що мені робити" Так?
"Так, це, дійсно, як я вже говорив, схоже на ChatGPT. Коли ви задаєте питання, наприклад, я вже розумію, що ви ветеран, наприклад. ви говорите, я хочу відкрити власну справу- просто пишете в чаті, а потім буде послуга і голосом. І тоді вам чат відповідає, що "оберіть напрямок" або, наприклад, "чи знаєте, що є певна програма для вас, як для ветерана". Тобто система буде адаптуватися особисто під вас і пропонувати послугу, яка вже є в державі, розроблена для того, щоб ви могли її отримати. І не потрібно буде натискати, знаходити в меню, отримувати послугу, заповнювати форму. Це як спілкування з людиною, де ви починаєте отримувати послугу в режимі цього спілкування. Потім цей ШІ-агент напише вам, чи все вірно - "чи вірно я за вас заповнив всю форму. Напишіть так, якщо ви хочете, щоб послуга була надана". І дуже легко ви отримуєте послугу.
Тобто все дуже схоже на те, як зараз ШІ-моделі, якими користуються громадяни по всьому світу. Вони змінюють споживацьку культуру, привчають нас до нової моделі споживання інформації, обробки інформації. Так само і цифра держави буде адаптовуватися для того, щоб бути ще більш зручною".
Запит голосом в Дії- коли з'явиться
- Функція давати запит голосом - вона з'явиться одразу, чи в найближчій перспективі?
"Це в найближчій перспективі. Це наступний крок, зараз задача протестувати все. Ми не хочемо проваджувати ШІ, тому що це сучасно - ми хочемо вирішувати конкретні проблеми. Зараз ми витрачаємо гроші на те, щоб обробляти, відповідати на запити громадяни. Це велика кількість людей. Це можна вирішувати завдяки ШІ, тобто оптимізувати цей процес. І тут питання не в тому, щоб тільки зекономити гроші, а в тому, щоб відповідати всім максимально влучно, чітко, до того, щоб громадяни могли отримати сервіс. З іншого боку, нам потрібно серед великої кількості послуг - а їх вже сотні - допомогти громадянам отримувати саме ту послугу, яку вони шукають. Про більшість послуг громадяни навіть не знають: і про грантові програми, і про багато інших можливостей. І це також задача, яку може вирішувати штучний інтелект.
Ну і, звичайно, це взагалі оптимізація процесів, тобто написання нормативно-правих актів. Цікаво, наприклад, ми зараз в Мінцифрі вже більше ніж 70% всіх актів, які потрапляють до відомства, аналізуємо штучним інтелектом, і ми знаходимо можливості для покращення цих проєктів, які запускають інші міністерства. Ми говоримо, що, згадуйте увагу, тут потрібно запровадити цифровий інструмент, і прибрати всі папери. Раніше ми це робили великою кількістю юристів, експертів, читали документи, а зараз нам допомагає знаходити ці проблеми, і місце для покращення саме штучний інтелект.
І це також економія державних коштів, з одного боку. А з іншого боку, це покращення самого сервісу, і того, як працює держава. Мені здається, що в найближчі кілька років всі уряди у світі будуть розформуватися, і перетворюватися в такі ШІ-уряди, які будуть більш швидкими, більш прозорими, і більш ефективними".
Новий функціонал в Дії - які плани у Мінцифри
- Пане Федоров, чи плануєте надалі додавати новий функціонал для асистента у Дії, і покращувати його роботу, і що нового може з'явитися, окрім того, що людина може давати запит голосом?
"Звичайно, нам потрібно буде переводити всі послуги в такий формат поступово, і в подальшому почати генерувати ці послуги, намагатися швидше задіяти моделі. Але нам потрібно зробити перший крок - вийти з бета-тестування, подивитися, як це буде працювати, потрібно донавчити модель, вже спираючись на запити громадян. І нам потрібно додавати внутрішню інфраструктуру для розгортання цієї моделі.
І ми вже анонсували, що будемо розробляти українську ШІ-модель, дуже скоро буде анонс цього проєкту. Ми зараз вже там спілкуємося з найбільшими технологічними компаніями світу щодо побудови інфраструктури для нашої країни, захищеної, яка не буде вражатися ракетами, і яка буде безпечна від інших загроз. Тобто є безпекові ризики. Тому ми рухаємося системно, поступово, достатньо швидко, але зважаємо на всі ризики, які можуть виникати".
Український дрон-матка - подробиці від Мінцифри
- Пане міністре, АІ активно використовують у війні. Ви нещодавно писали про розробку українського оборонного кластера Brave-1 - дрон-матку, яка працює на базі ШІ. І нещодавно Україна застосувала такий дрон. Що це за розробка і як вона підвищує ефективність і точність ударів?
"Насправді є не один дрон, і навіть не один тип дронів, який почав використовувати машинний зір, або різні моделі для того, щоб наводитися на цілі. І це дозволяє працювати дроном під час впливу ворожого РЕБу. Тобто дрон розпізнає певну ціль, він захоплює її, і вже, щоб не впливало на зв'язок, дрон доходить до цілі, тому що він навчений, він він розпізнає різні цілі, він вміє їх захоплювати і вражати.
І, наприклад, публікували дещо про дрон матку, але це там ще поєднає додаткові технології, коли літак виносить інші дрони на собі і скидає, і потім ці дрони під впливом РЕБу можуть вражати цілі, не зважаючи на цей вплив. Тому дуже активно розвивається цей напрямок, з'являється кількість нових проєктів, які використовують штучний інтелект, і ми бачимо в цьому майбутнє війни".
Штучний інтелект у Defece Tech - які досягнення має Україна
- Як загалом зараз використовують штучний інтелект у Defece Tech? Які є інші напрямки чи напрацювання? До прикладу, керовані турелі "Вартові неба" - технології майбутнього, що захищатимуть українські міста від повітряних загроз, на яких в рамках UNITED24 ми збираємо кошти, і за чотири дні нас збирали вже мільйон доларів.
"Так, це хороший приклад того, як можна вражати "шахеди", які літають, атакують нашу країну - там також відбувається захоплені цілі, і далі турель починає стріляти в "шахед". Також ми з вами говорили, що в дронах використовується активно штучний інтелект для захоплення цілі, для навчання, також вже активно використовується штучний інтелект для того, щоб обробляти супутникові знімки, і для того, щоб обробляти відео з дронів так званих "фотольотів" - це дрони, які знімають відео, фото, роблять фіксацію поля бою, а потім весь цей об'єм інформації потрібно обробити якось. Ми почали використовувати в тому числі штучний інтелект для того, щоб знаходити цілі, обробляючи ці фото і відео з дронів.
Також активно використовує і платформа Delta, і Palantir ситуаційної бізнес-системи штучний інтелект для того, щоб аналізувати інформацію, прогнозувати деякі речі.
Тобто від наведення на цілі, декодингу знімків і відео до оптимізації логістики. В багатьох напрямках почали використовуватися штучний інтелект, і це тільки початок. Тому дуже важливо інвестувати цим, дуже важливо впроваджувати різні проєкти ШІ, щоб з'являлося в нашій країні більше експертизи в цьому напрямку, щоб ми могли потім швидко масштабувати цю технологію"
ПлейСіті - чим займатиметься, які цілі
- Мінцифра почала роботу ще над одним проєктом, який називається "Плейсіті". Чим займатиметься ця агенція і якими її будуть ключові цілі?
"Вчора запустили державне агентство з контролю азартного бізнесу та лотерей в Україні, ця агенція має назву "Плейсіті". Задача – побороти тіньовий ринок грального бізнесу, боротися з лудоманією, яка є на сьогоднішній момент в Україні. Задача – зробити процес отримання ліцензії компаніями достатньо прозорим, збільшити надходження в бюджет і багато інших важливих напрямків, і діяльності саме в геймінгу, в напрямку грального бізнесу. Ця сфера була відома тим, що великий відсоток знаходився в тіні, ці гроші використовувалися і в тому числі на негативні цілі всередині нашої держави.
Це досить непроста сфера для трансформації, для реформування. Вчора ми запустили нову агенцію. Наш принцип ключовий – будемо скрізь прибирати людський фактор. Ми будемо робити так, щоб ліцензію компаній отримувала автоматично, кожна ставка фіксувалася також онлайн-системою. Боти спеціальні, в тому числі, які використовують ШІ, аналізували сайти, які є нелегальними і не мають ліцензії, і відправлялися на блокування для того, щоб шукати інші порушення ліцензійних умов і потім прибирати ліцензії компаній, які порушують ці умови.
Надзвичайно важливо, щоб компанії з російським слідом не мали місце в Україні. Їх також потрібно викорінювати з нашого ринку.
- Які перші кроки роботи "Плейсіті" ми побачимо вже найближчим часом? І що буде уже у завершеному варіанті чи досконалості немає меж?
"В першу чергу ми запустили агенцію, ліквідували КРАІЛ. Дуже важливо зараз запустити автоматичні ліцензії, запустити антикорупційну раду при "Плейсіті", щоб був контроль від громадянського суспільства. Для нас це також важливо - показати максимальну прозорість. Третє, це важливо запустити розробку системи моніторингу кожної ставки. Звичайно, продовжити блокувати всі нелегальні країни в нашій країні. А ще також створити реєстр лудоманів і убезпечити, скажімо, прозорий процес внесення в цей реєстр лудоманів і захистити велику кількість людей від негативного впливу в грального бізнесу.
І, звичайно, збільшити надходження в бюджет. По наших оцінках, до 10 мільярдів гривень щороку не потрапляє в бюджет, із-за того, що не було правильної регуляції прозорого процесу. А 10 мільярдів гривень – це десятки тисяч "Мавіків", це сотні тисячі FPV, тому дуже важливо зараз поборотися з ці гроші і зробити так, щоб вони пішли на війну".
Рейтинг цифрових держав - Україна піднялась зі 102 на 5 місце
- Пане Федорове, цифровізація впроваджується в усі сфери життя українців шаленими темпами. І дозволю собі ще одне запитання. Ви раніше говорили, що Естонія – цифрова держава, яка і досі залишається для нас топ-прикладом в побудові цифрової держави. А чи тепер є Україна топ-прикладом для всього світу?
"Україна точно є топ-прикладом. Україну зараз активно вивчають уряди, які хочуть розвиватися в світі в різних країнах. Ми з 102-го місця піднялися на п'яте місце в світі по рейтингу цифрових держав. І от зараз, завдяки штучному інтелекту, я впевнений, що ми опинимося в ТОП-3 через два роки наступні. І активно наш досвід вивчають.
Але я думаю, що найголовніше, що ми продовжуємо бути сфокусовані на тому, як робити найзручніше цифрову державу в світі. І ось це прагнення цього нам дозволяє розуміти, а що громадянам потрібно, як змінюється споживальна поведінка громадян, до чого вони починають звикати, і що нам потрібно робити, щоб продовжувати бути зручною цифровою державою. Тому, я впевнений, що через два роки нам вдасться потрапити в ТОП-3 країн світу.
І ми точно є певною моделлю рольовою для багатьох країн світу"
- Пане міністре, я дякую вам за розмову. Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновації, розвитку освіти, науки та технологій України.