Десятки крилатих авіаційних бомб щодня, щоб зекономити дорогі та дефіцитні ракети, ворог запускає по прифронтових територіях і позиціях наших воїнів. Що таке крилаті авіабомби, яку загрозу несуть та звідки їх отримує противник розповідає наша Дарина Добровольська.
Вщент зруйновані будинки, подвір'я вкриті уламками, кілька метрові вирви у землі - це наслідки ворожого обстрілу Бериславського району, що на Херсонщині після півтора десятка скинутих крилатих авіабомб. Такою зброєю ворог фактично рівняє із землею прифронтові райони, атакують і на лінії зіткнення. Щодоби запускають до 40, а то і більше бомб.
Удар авіабомби з фугасною боєголовкою, яка несе півтонни вибухівки - це приблизно те саме, що удар "Іскандером". Утім точність у неї значно гірша, а коштує вона в рази дешевше. Росіяни створюють їх самотужки зі старих радянських фугасних бомб вільного падіння ФАБ-500.
"Боєприпас, вагою 500 кг і більше до якого приєднані власне крила для планування і модуль управління з GPS-навігацією. Таким чином бомба отримує значно більшу дальність застосування, наразі це близько 70 км", - розповідає речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Носіями КАБів можуть бути усі типи ударних літаків, найчастіше - це бомбардувальники Су-34, а також винищувачі Су-30 та Су-35, які скидають бомби з висоти у понад 10 000 км .
"Після скидання у бомби відкриваються крила і вона, як планер починає планувати. Вона не має двигуна, але має швидкість і ці крила створюють достатню підйомну силу для того, щоб ця бомба могла летіти", - говорить авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко
Крилаті авіабомби російські літаки запускають щонайменше за 40 км від державного кордону, тому вони просто не потрапляють під приціл нашої ППО, тому боротися з такою зброєю нині вкрай складно.
"Найраціональніший спосіб протидіяти керованим авіабомбам - це відігнати подалі від наших кордонів російьку авіацію завдяки далекобійним засобам, таким як ЗРК Patriot або літаками, які можуть на рівні боротися з російськими винищувачами у небі, такі як F-16", - пояснює Юрій Ігнат.
У лютому на території України виявили уламки дефіцитних новітніх авіабомб.
"Бомба вагою 1500 кг, бойова частина якої містить 1010 кг вибухівки. То страшенна вирва, людина повністю з головою входить і її ззовні не видно", - розповідає Валерій Романенко.
Відомо, що на озброєнні у росіян є така ж бомба, але вагою 500 кг. Ці модифікації мають більш точну навігаційну систему управління та досить високу точність. Утім налагодити їх серійне виробництво росіянам навряд чи вдасться, адже це щонайменше дорого та складно, кажуть експерти.
Як писав "Ми-Україна" раніше, в ОК "Південь" напередодні заявили про, що росіяни останнім часом скоротили число артилерійських обстрілів правобережжя Херсонщини, натомість ворог став активніше завдавати авіаційних ударів та застосовувати керовані авіаційні бомби. Лише 15 жовтня противник скинув на область близько 30 КАБів.