Підготовка України до зими: чи зможуть АЕС забезпечити українців світлом та теплом

Підготовка України до зими: чи зможуть АЕС забезпечити українців світлом та теплом

Обстрілами та ракетними ударами рашисти завдали збитків українській енергосистемі щонайменше на 11,5 мільярдів доларів. За попередніми оцінками Міжнародного енергетичного агентства, нашій країні знадобиться мінімум 30 мільярдів доларів, щоб відновити втрачені потужності. Втім, ці дані не остаточні, адже ворог щодня обстрілює підстанції, трансформатори, розподільчі установки та лінії електропередач.

А також завдає ударів по об'єктах генерації. Попри все, енергетики ремонтують та відновлюють пошкоджене, готуються до опалювального сезону. Більш детально про підготовку України до зими та стан українських АЕС дивіться у програмі "ЕнергоЛайв" на каналі "Ми-Україна".

Наслідки ударів російських дронів по енергетиці за вересень

У вересні не було жодного дня без атак "шахедами" території України. У середньому щодоби росіяни запускали по 44 дрони. Загалом за перший місяць осені ворог випустив по Україні 1339 ударних БПЛА. І чимало з них мали вразити об'єкти енергетичної інфраструктури. У Запорізькій області внаслідок падіння уламків безпілотника на підстанції вимикалось обладнання. На Дніпропетровщині дрон поцілив у автівку ремонтної бригади. Працівники саме оглядали повітряну лінію і завдяки цьому уціліли.

Через обстріли Херсона на початку тижня без світла залишалося понад 10 тисяч споживачів. Практично щодня росіяни намагаються атакувати енергетичні об'єкти у Херсоні та передмістях. Найбільше страждають прибережні території Корабельного та Дніпровського районів, а також Антонівського старостату. Окрім артилерії та мінометів, росіяни атакують такі об'єкти із безпілотників. А коли ремонтні бригади приїздять ліквідувати наслідки, то стають ціллю для росіян. Тому такі небезпечні райони - червона зона. Там містяни можуть залишатися без світла тижнями, а то й більше. На жаль, на території Херсонської громади є такі села, де світла нема практично два роки. Там постійно йдуть бойові дії. За останньою інформацією Херсонської обласної військової адміністрації, у Херсоні без світла залишається 10 тисяч абонентів, в області - 25 тисяч у 45 населених пунктах.

Загроза на ЗАЕС: знеструмлення однієї із ліній живлення станції

Внаслідок російської атаки на магістральну підстанцію було знеструмлено одну з ліній живлення окупованої Запорізької атомної електростанції. На ЗАЕС виникла загроза блекауту.

Надзвичайна ситуація на тимчасово окупованій ЗАЕС - це ще один акт російського тероризму, переконаний міністр енергетики Герман Галущенко.

Через обстріли українські енергетики понад добу чекали дозволу почати ремонт та в підсумку відновили живлення Запорізької АЕС після російської атаки підстанції. 

"Вдячний нашим енергетикам за роботу. Відновлено одну з ліній живлення Запорізької АЕС, що була пошкоджена внаслідок російського обстрілу. Втім, поки Запорізька АЕС окупована, загроза аварії залишається. Безпечна експлуатація ЗАЕС можлива лише під контролем України", - наголосив Герман Галущенко, міністр енергетики України.

Наслідки всіх атак на енергетику

Росіяни завдали удари по енергетичному об'єкту під Харковом. Внаслідок обстрілу були пошкоджені лінії високовольтних передач. Через чергові атаки у Харківській та Полтавській областях вели графіки аварійних відключень електроенергії, які згодом скасували.

Загалом за два роки - з вересня 2022 до цього вересня - росія здійснила 25 масованих ракетно-дронових атак на енергосистему України. Про це йдеться у дослідженні Dixi Group. Це призвело до руйнування енергетичної інфраструктури, зокрема, у Дніпропетровській, Львівській, Вінницькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській та Харківській областях.

Енергетики активно готуються до зими

Зима буде важкою, але енергетики до неї активно готуються. У Харкові представники державних компаній з українських розподільних мереж провели спільне засідання. Обговорювали, наскільки регіони готові до нових викликів і як зможуть допомогти один одному, якщо росіяни знову спробують знищити українську енергетику.

"Однозначно ця зима буде складніша від попередніх двох, від початку вторгнення російської федерації на територію України, але енергетики зроблять все можливе для її проходження", - зазначив в.о. керівника державного холдингу АТ "Українські розподільчі мережі".

Компанії вже озброїлися досвідом попередніх років, провели навчання для персоналу, оцінили кількість техніки і запасів. І запевняють, що готові, хоча буде важко.

"Обстріли проходять щодня по всій території лінії фронту нашого регіону. Це, звісно, ускладнює виконання ремонтних і аварійних робіт. Але ми намагаємося максимально з дозволу військових проводити ці відповідні роботи і відновлювати електропостачання", - заявив В'ячеслав Кравцов, в.о. генерального директора АТ "Харківобленерго".

USAID надасть 825 мільйонів доларів на відновлення енергосистеми України

Агентство США з міжнародного розвитку надасть 825 мільйонів доларів для енергосистеми України. Про це повідомила адміністраторка організації Саманта Пауер під час візиту до Києва. За її словами, ця сума вдвічі більша, ніж USAID виділяв на енергетику минулого року.

"З наближенням зими Путін знову атакує енергетичну інфраструктуру, сподіваючись використати холодну погоду як зброю проти українського народу. І ці ресурси тепер дозволять нам підтримати тих, хто проводить ремонтні роботи, нарощує потужності і захищає критично важливу інфраструктуру", - наголосила Саманта Пауер, адміністраторка агентства США з міжнародного розвитку.

Керівниця агентства США з міжнародного розвитку зустрілася з президентом України, щоб підтвердити непохитну підтримку України. Володимир Зеленський подякував USAID за таку позицію. 

"Зараз, перед зимою дуже важливо пришвидшитись із реалізацією усіх наявних проєктів, захисних в енергетиці", - заявив президент Володимир Зеленський.

Енергетичний фронт буде вирішальним цієї зими

Енергетичний фронт буде вирішальним цієї зими. Про це голова дипломатії ЄС Жозеп Борель написав у своїй колонці. Він наголосив, що протиповітряна оборона критично важлива для захисту енергетичної інфраструктури України. Адже атаки росії на системи виробництва і передачі енергії від початку повномасштабного вторгнення пошкодили 24,5 гігават генерації. 

"ЄС разом із нашими державами-членами вже виділив 400 мільйонів євро з 629 мільйонів євро Фонду підтримки енергетики України, який фінансує ремонти, а також постачання трансформаторів і мобільних газових турбін для виробництва електроенергії. Крім того, ми щойно підписали грантову угоду, яка поповнює цей фонд на 96 мільйонів євро з доходів від заморожених російських активів.

Завдяки поточному ремонту, який фінансується, зокрема, ЄС, США та партнерами, Україна прагне відновити близько 4-5 гігават електроенергії до зими", - зазначив Жозеп Борель, віце-президент Європейської комісії.

Підготовка України до опалювального сезону

Україна готується до опалювального сезону. Ключовими завданнями на тепер є відновлення енергообладнання та збільшення імпорту з ЄС.

Як зазначив заступник міністра енергетики Микола Колісник, ремонтну кампанію планують з огляду на затверджений Міністерством енергетики графік. 

"У нас є чітке розуміння як графіків погодних умов, так і прогнозного споживання протягом опалювального сезону. І, відповідно, наші плани за можливості відновити максимальну кількість складу обладнання для того, щоб маневрувати, покривати попит протягом опалювального сезону.

Звісно, залишається ризик постійних обстрілів. Ворог продовжує їх. Є питання збільшення так званої маневрової потужності, зокрема, через будівництво розподіленої генерації, зокрема, через відновлення об'єктів енергетичної інфраструктури.

Це важливе питання, і на сьогодні така ремонтна кампанія триває в досить активних темпах. Казати по-об'єктному не є раціональним, але в цілому наша мета - максимально забезпечити стійкість протягом опалювального сезону", - заявив Колісник.

Наскільки нині функціонують українські АЕС та чи готовий "Енергоатом" до зими?

Цієї зими, що стане черговим, суворим випробуванням для нашої енергетичної системи, Україна потребує усіх потужностей, які здатна забезпечити атомна генерація. Тобто одночасно мають працювати усі дев'ять блоків на підконтрольних Україні АЕС.

Про завершення ремонтної кампанії на атомних електростанціях, підготовку до опалювального сезону та очікувані обсяги виробництва електроенергії ми поговорили з Петром Котіним, керівником "Енергоатому". 

Щодо підготовки до зими. Жовтень - це початок опалювального сезону. Наскільки об'єкти "Енергоатому" до цього готові? Що передбачала ця підготовка? Якою вона була цьогоріч? 

- Основне питання у нас було перевантажити всі наші енергоблоки, щоб ми працювали всіма енергоблоками, які зараз у нас доступні. Це дев'ять енергоблоків, які знаходяться на території підконтрольній України. Залишився один енергоблок - ВВЕР-440, який також буде підключений на середину жовтня місяця.

Далі ми також будемо робити як у попередньому фактично році, забезпечуючи максимальну видачу потужності з наших енергоблоків. Це основне питання. Інше питання - це забезпечення всіх заходів, які плануються, які виконуються відповідно до наказів Міністерства енергетики, що потрібно для того, щоб складний енергетичний об'єкт проходив зиму без перемерзання трубопроводів, без втрати температури в виробничих приміщеннях, де знаходяться люди і таке інше.

По кожній станції у нас більше ста заходів, які плануються, які контролюються, які виконуються для того, щоб підготувати всі атомні електростанції до проходження осінньо-зимового періоду. 

Наприклад, знаємо, що нещодавно на Рівненській АЕС перевіряли готовність блоків до зими. Це певна комісія. Як працює така комісія та на що звертають увагу? 

- Як тільки закінчується опалюваний сезон, енергетика починає готуватися до наступного опалювального сезону. Фактично, ще навесні готуються плани, що потрібно зробити до початку наступного осінньо-зимового періоду. Цей план включає в себе перелік всіх заходів, які потрібні, в тому числі постачання додаткових матеріалів, додаткового обладнання, виконання ремонтних робіт там, де це потрібно. Де це буде на критиці, якщо температура зовнішнього повітря буде знижатися ніж температури замерзання.

Тобто, всі ці заходи виконуються протягом літнього періоду і після цього навесні кожний об'єкт проходить таку комісійну перевірку виконання всіх заходів, які запланувалися. 

Одна з таких перевірок пройшла на Рівненській атомній станції, виконані всі заходи, які планувалися, і фактично признана задовільна робота станції з підготовки до зимового періоду. Після пуску останнього енергоблоку, який, як я сказав, буде пущений протягом фактично 20 днів, станція буде в повній готовності до проходження на повній потужності осінньо-зимового періоду. 

Зараз ми можемо говорити про те, що планова ремонтна компанія знаходиться на фінальному етапі. Яка була тривалість підготовки до зими і, можливо, якісь складнощі от саме цього періоду?  

- Основне питання, ви знаєте, це постачання ядерного палива і фактично перевантаження енергоблоків.

Це основна операція, яка на атомних станціях проходить на червоній лінії ремонтних робіт, як ми говоримо. І фактично поки перевантажується ядерне паливо, виконуються інші ремонтні роботи, які можна оптимізувати, скорочувати чи збільшувати в залежності від стану обладнання, яке ремонтується. І фактично ми на сьогодні забезпечуємо скорочення термінів ремонту без втрати якості виконання цих ремонтних робіт. І доказом цього є те, що протягом попереднього осінньо-зимового періоду ми працювали з коефіцієнтом, видача потужності, коефіцієнт використання встановленої потужності сто відсотків. Таких коефіцієнтів не буває взагалі, але протягом всього зимового сезону ми так працювали, і я впевнений, що ми так будемо працювати і в наступний зимовий період.

Крім цього, чи відбувається зараз підготовка "Енергоатома" до ймовірних обстрілів росіянами нашої інфраструктури? 

- Дійсно, ми реагуємо на всі повідомлення, які ми отримуємо. Не можу я відкрито говорити, що ми робимо, але ми на сьогодні все, що можливо, робимо для того, щоб у випадку розвитку такого негативного сценарію були максимально захищені атомні об'єкти. 

Об'єкти захисту є, але про них розказати зовсім не можна?

- Звичайно, це інформація для загального доступу по рівнях захисту. І ця вся інформація обговорюється на Ставках, які проводить президент, Верховний Головнокомандувач України. І вся інформація надається відповідним службам і керівникам. 

Минулий опалювальний сезон "Енергоатом" пройшов стабільно, енергоблоки працювали на повну. Що стосується цього опалювального сезону? Чи буде так само і що для цього необхідно? 

- Ми фактично провели необхідну роботу влітку. І ми свій обсяг робіт повністю виконали. І зараз, фактично, останній теплий місяць ми закінчуємо і вийдемо на повну видачу потужності, як я вже сказав. Це більше 7 тисяч мегават встановленої потужності, яку ми будемо видавати в енергомережі.

Як проходить ремонт АЕС?

І кілька слів про масштаби ремонтів енергооб'єктів. Для подолання наслідків російських обстрілів щодня працюють півтори тисячі співробітників "Укренерго" у складі 40 ремонтних бригад. Зокрема, енергетики монтують нові автотрансформатори замість пошкоджених російськими ракетами і дронами. Лише торік українські фахівці замінили стільки трансформаторного обладнання, скільки європейські оператори, наприклад, Польщі міняють за 10 років.

У вересні сім прифронтових регіонів отримали 600 генераторів різної потужності. Їх передали Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Сумській і Чернігівській областям. На випадок блекаутів генератори допоможуть забезпечити безперебійне живлення закладів соціальної галузі, охорони здоров'я, "Пунктів незламності" та об'єктів критичної інфраструктури.

Енергонезалежна багатоповерхівка

Великі міста України, де мешкає близько 70% населення, особливо вразливі до ненадійного електропостачання. Тож в одній із одеських багатоповерхівок заздалегідь підготувалися до зими. У будинку модернізували систему опалення на даху. Тепер вона працює автоматично, а керувати можна з мобільного додатку. Нові котли заощаджують мешканцям 16-поверхівки близько 400 тисяч гривень на рік. Обладнання придбали коштом ОСББ до повномасштабного вторгнення. А вже під час війни отримали компенсацію від Державного фонду енергоефективності. 

"Це все коштувало 2,9 мільйона гривень, з яких Фонд компенсував 60%, тобто 1,7 мільйона гривень", - розповів Єгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності.

Як пояснив фахівець з енергетичного менеджменту ОСББ цієї багатоповерхівки, у котельні встановлені 10 нових конденсаційних котлів потужністю 100 кВт кожен. Також були перероблені системи труб, які теплоізольовані. Встановлено нові насоси, крани, система гідробалансування, а також теплолічильники. А якщо ще встановити сонячні панелі, то система зможе навіть забезпечувати електрикою всю котельню і освітлення. 

Далі ОСББ планує скористатися програмою "Енергодім", утеплити фасад будинку та встановити сонячні панелі. За нею компенсують 70% витрат. Та спершу ідею має підтримати більшість мешканців. А далі комісія Фонду енергоефективності перевірить, чи придатний дах для встановлення панелей. Після цього можна купувати матеріали та обладнання. 

Пільговий тариф для енергоопалення

З 1 жовтня почав діяти пільговий тариф на електроенергію для домогосподарства, які використовують електроопалення. Вони платитимуть 2 гривні 64 копійки за кіловат-годину за умови, що не перевищать ліміти споживання. Для інших побутових споживачів діє тариф 4 гривні 32 копійки. Втім, власники двозонних лічильників мають можливість економити, сплачуючи удвічі менше за електроенергію вночі.

Головне