На ТЕЦ, що знаходяться в управлінні "Нафтогазу" усі тестові роботи та планові ремонти йдуть повним ходом. Найголовніше - до холодів накопичити достатньо ресурсу, щоб, як і торік, проти зиму без імпорту. Але до прийдешнього опалювального сезону готуються не лише енергетики, а і споживачі. Більше про це - в сюжеті "Ми-Україна".
Прицільні ворожі обстріли створюють дефіцит в енергосистемі, нестача зростає чи не щодня. Тепер працює хіба третина від потужностей, які функціонували до повномасштабної війни, пояснює виконавчий директор Асоціації "Енергоефективні міста" Святослав Павлюк.
"Зі сторони енергетиків, я переконаний, вони зроблять все, що можуть. Питання у тому, що зроблять споживачі", - зазначив він.
В одній зі столичних "панельок" цієї зими запрацював індивідуальний тепловий пункт - це автономна система, яка вирівняє температуру в будинку. Щоб отримати таку в багатоповерхівці замінили та утеплили транзитні труби на технічному поверсі, вкрутили енергоощадливі лампочки в під'їзді - усе в межах програми співфінансування 70 на 30.
"Ми робили для себе, показали всю частину енергоефективних заходів і держава дала нам 70 відсотків... Було дуже тепло всю зиму в квартирі і вікна зовсім не текли", - говорять місцеві жителі.
Але на скільки це вигідно? З головою правління будинку "Ми-Україна" порівняли три однакові панельки по сусідству, де з сучасною автономною системою перезимували вперше, вп'яте і ту, де енергомодернізації нема зовсім. Цифри вражають.
"За весь опалювальний сезон ми програли будинку ліворуч, який з модернізованими заходами 240 000 грн і виграли будинку, в якого нічого немає 94 000 грн", - розповів голова правління багатоквартирного будинку Роман Марчишин.
Та наступна зима може виявитися важчою за попередню, тому "готувати лижі з літа", а в нашому випадку критичну інфраструктуру ще з весни - це пріоритет для нацбезпеки, наголошує і президент Володимир Зеленський.
"Зараз треба поєднати два процеси - захист енергетики від ударів у цей час та забезпечення наших людей електрикою. А також вже час починати підготовку до наступного опалювального сезону", - говорить він.
Щойно котли на ТЕЦ вимкнули почалися профілактики і ремонти. Тепломережі теж латають або взагалі перекладають.
"З великою ймовірністю можна стверджувати, що наявність газу у нас буде вища, ніж наявність електроенергії, тому треба дивитися на те, щоб у своєму балансі потреби енергії спиратися на газ", - зауважив Святослав Павлюк.
Накопичити достатні запаси до початку опалювального сезону планують вітчизняні газовидобувники, які навіть у війну оновлюють виробничі рекорди - як от запуск нових потужних свердловин, який збільшив видобуток за підсумками першого кварталу. Відтак держава вже закачує блакитне паливо до підземних сховищ, комунікує з виробниками тепла та громадами, а також модернізує енергосистему, щоб наступну, як і попередню зиму пройти без імпорту.
"Це підвищення суттєве нашого щоденного видобутку вітчизняного природного газу. У нас відпрацьовані сценарії для розвитку у будь- який подіях, щоб забезпечити наших громадян теплом та газом", - заявив Василь Володін, член правління. директор з адміністартивної діяльності Групи Нафтогаз
"Нафтогаз" впевнено іде за планом, а подекуди навіть випереджає його. Чітко за свою стратегією рухаються і мешканці багатоповерхівки столиці. На черзі до тепломодернізації - заміна вхідних дверей у під'їздах.
"От ці стокові крайні квартири - вони від цього страждають. Якщо страждають ці крайні квартири, вони все одно намагаються забрати теплоносій і ми забираємо більше", - пояснює Роман Марчишин.
Щоб збалансувати весь будинок і зберегти тепло, окрім дверей мінятимуть вікна , опалювальну систему, закупорять кожну щілину і утеплять фасад. Роботи, кажуть, на роки і все це коштом програми співфінансування та заощаджених грошей, щоб усім мешканцям зимувати вдома було комфортно.