Незважаючи на обстріли: українські енергетики активно готуються до зимового сезону

Незважаючи на обстріли: українські енергетики активно готуються до зимового сезону

росія продовжує обстрілювати енергетичну інфраструктуру. Загрожує, зокрема, й об'єктам атомної генерації. У вересні російські окупанти майже 130 разів запускали дрони-камікадзи і крилаті ракети біля українських АЕС. Рекордну кількість таких прольотів фіксували на південноукраїнській АЕС у Миколаївській області. Попри повітряні атаки, українські енергетики працюють, щоб підготуватися до складної зими. Про усе це дивіться у програмі “Енерго Live” на телеканалі “Ми-Україна”.

Навантаження на енергосистему зростає

Навантаження на енергосистему зростає, кажуть в “Укренерго”, зокрема і через похолодання. Погода – один із факторів, що впливають на рівень споживання. Втім, зниження температури не перешкоджає ефективній підготовці до осінньо-зимового періоду. У Міненерго запевняють, роботи йдуть за графіком, щоб в українців було світло і тепло. 

Головні причини знеструмлень цього тижня

Бойові дії, російські обстріли та негода – це головні причини знеструмлень цього тижня. Без світла були сотні тисяч споживачів. Найскладніше мешканцям прифронтових населених пунктів. Відновити електрику там часто неможливо, хоча ремонтні бригади працюють попри загрозу повторних атак кабами та FPV-дронами. Так, під обстріл потрапили енергетики на Харківщині. Докладніше про енергетичні новини цього тижня далі. 

Крім прифронтових районів та прикордоння, цього тижня знеструмлення були у Київській, Львівській, Волинській та Одеській областях. У середу, на півдні, відключилася високовольтна лінія, яка з'єднує енергосистему нашої держави з Молдовою. Це сталося з технічних причин і призвело до зниження напруги на одному з енергетичних об'єктів. Роботи енергетикам додалося не тільки через атаки дронами, а й через грози та потужний вітер, як на Одещині. 

“Попри всі виклики нині на Одещині, графіки стабілізаційних відключень не застосовують. Однак світло все одно періодично зникає, адже енергетики намагаються приводити до ладу обладнання. Трапляються також і аварійні ситуації. Зокрема, у Чорноморській громаді були проблеми на одній з підстанцій, а на початку тижня знеструмлення сталося через негоду. 

Доводиться ліквідовувати і наслідки атак ворога. За той тиждень енергетики повернули світло 20 тисячам споживачів. Виручає і генерація власної енергії. Завдяки вітру та сонцю Одещина покриває приблизно 20% власних потреб. А до кінця цього року планують в регіоні встановити так звані плавучі станції. Кожна з них вироблятиме 250 мегаватів”, - розповіла кореспондентка “Ми-Україна” Ольга Дунська. 

росія завдала 140 ракетних ударів по об'єктах “Укргідроенерго”, повідомив голова Наглядової ради компанії Валентин Гвоздій. Лише знищення Каховської ГЕС призвело до втрати 335 мегават відновлювальної енергетичної потужності. При цьому загальні збитки від російської агресії перевищують кілька мільярдів доларів. 

У 2024-му росіяни застосували проти українських енергооб'єктів понад тисячу засобів ураження різного типу, зокрема балістичні ракети та касетні боєприпаси. Інтенсивність обстрілів значно перевищує кількість ударів по енергетичній інфраструктурі у попередні роки війни. Як кажуть у Міненерго, ці атаки стали наймасштабнішими у світі. Більше ніяка енергосистема не зазнавала таких руйнувань. Для посилення її захисту Україна потребує додаткових засобів ППО. 

“Єдинй засіб захистити енергосистему – це протиповітряна оборона. Відповідно, чим вона буде ефективніше працювати, тим стабільніше ми зможемо пройти відповідну зиму. Тому це дуже критичне питання. Насправді, безумовно, би хотілося, щоб процеси постачання або ті публічно задекларовані обіцянки реалізовувалися найскоріше. Якщо ми не зможемо захистити себе з повітря, то абсолютно очевидно, що навіть ті величезні зусилля, величезна ремонтна кампанія, вони просто знищить те, що ми відновили. І, на жаль, це вже відбувалося в цьому році, тому що те, що ми відновили минулого року, в цьому році було знищено найбільше”, - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

План підтримки енергетики

600 мільйонів євро в енергетику України інвестує Європейський інвестиційний банк. Президентка організації Надія Калавіньо оголосила про затвердження плану енергетичної підтримки. Ініціатива спрямована на відновлення та модернізацію енергетичної інфраструктури України, що була зруйнована чи пошкоджена російськими обстрілами. 

“План енергозбереження України є вирішальним заходом для того, щоб мільйони українських громадян і підприємств мали електроенергію та тепло, які їм терміново необхідні перед наступаючою зимою. Ми прагнемо інвестувати до 600 мільйонів євро, використовуючи кошти Європейського Союзу та внески наших акціонерів, держав-членів ЄС. ЄІБ також зміцнює енергетичну інфраструктуру України на майбутнє”, - зазначила президентка Європейського інвестиційного банку Надя Калавіньо. 

Кроки до енергобезпеки

Для енергобезпеки Україна має розвивати і атомну, і альтернативну енергетику, адже перша забезпечує базову генерацію. Як зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, атомна енергетика важлива також для промисловості, а надто в контексті економічного зростання та відбудови України після деокупації. Разом з тим, альтернативні джерела енергії та гідрогенерація мають покривати пікові навантаження та споживання в певний час. 

Голова Єврокомісії Русула Фундерляєн закликала Європарламент до подальшої диверсифікації надходження енергоносіїв до Євросоюзу. Це посилить енергонезалежність Заходу. Одночас президентка нагадала про необхідність і надалі підтримувати Україну, а особливо напередодні складної зими. 

“Наші українські друзі починають третю зиму повномасштабної війни. І росія намагається зробити цю зиму найважчою. Минулого місяця росія випустила понад 1300 безпілотників по українських містах. Протягом літа сотні ракет обрушилися на енергетичну інфраструктуру України”, - сказала президентка Європейської комісії  Урсула Фон Дер Ляєн. 

Країни ЄС хвалили кредит у розмірі 35 мільярдів євро для України з використанням заморожених активів рф. За словами офіційних осіб, ці кошти будуть неозначеними і нецільовими. Тобто наш уряд буде вирішувати, на що спрямовувати допомогу. 

Словаччина забезпечить Україні аварійні поставки електроенергії у разі блекаута

Про це заявив прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо. Натепер Словаччина друга країна за обсягами аварійного та комерційного імпорту після Угорщини. І енергетична співпраця з цією країною буде поглиблена. 

“Україна та Словаччина реалізують амбітний спільний проєкт з модернізації електричного інтерконектора Мукачево-Велькекапушани. В рамках програми Ukraine Facility передбачено фінансування цих робіт. Проєкт має бути завершений з обох сторон до кінця 2028 року. В результаті ми розширимо наші експортно-імпортні можливості та зміцнимо енергетичну безпеку обох держав”, - розповів прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Нові домовленості з Молдовою

Міністр енергетики України Герман Галущенко поговорив зі своїм колегою з Молдови Віктором Парліковим про роботу енергосистеми в умовах російських атак та заходи для її балансування в екстрених ситуаціях. 

“Енергетична безпека нашого регіону і європейського континенту в цілому залежить передусім від нашої консолідації і рішучості у протидії агресору, зокрема на енергетичному фронті”, - підкреслив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Енергоатом завершив ремонтну кампанію на українських АЕС

Це означає, що атомні блоки взимку зможуть виробляти електрику з максимальними потужностями. Фахівці працювали, випереджаючи графік, щоб встигнути до холодів. Докладніше про це у наступному матеріалі. 

“Це серце, це то, звідки його можна аварійно зупинити при необхідності про захист. Це саме основне приміщення на блоці. Це блочний щит управління”, - сказав начальник зміни блоку Роман Кондрак. 

Роман Кондрак, працівник Рівненської АЕС. Працює у блочному щиті, де днями завершили ремонт. І зробили це раніше від запланованого, адже, розуміють, потужності нині для нашої енергосистеми надважливі. 

“Ремонт цього блоку – це планове попередження на ремонт. Це був середній ремонт цього блоку. Він передбачав, як завжди, стандартні процедури, які пов'язані з ядерним паливом, які пов'язані з ремонтом допоміжних систем. І скорочення ремонту цього блоку встало на сьогодні до 10 днів”, - розвопів директор рівненської АЕС Павло Ковтонюк. 

Запуск цього блоку значно підсилить енергосистему України, адже він має чималу потужність. 

“Потужність 440 мегаватт, щоб ви розуміли, це західний регіон можна покривати. Важливість – це, по-перше, дуже мобільний блок, він не такий потужний, як мільйонники, але він дуже мобільний і, по-перше, блок у нас має дві машини. Один реактор, дві машини. Я вважаю, це найкращий блок”, -  сказав начальник зміни блоку Роман Кондрак. 

Після планового ремонту цього блоку Енергоатом повністю завершив ремонтну кампанію 2024 року та готовий до зими. Через доволі теплу погоду РАЕС нині працює не на повну потужність, тому додаткові мегаватти тримають у резерві. 

“Повністю всі енергоблоки підключені до мережі, всі дев'ять енергоблоків, які зараз знаходяться на території підконтрольної України, зараз видають електрику в енергомережу. І ми маємо резерв на рівні 1400 мегаватт, який в будь-який час можемо додати до мережі, коли це буде потрібно. Тому ми готові, програма ремонтна закінчена, перевантажені всі блоки і зараз будуть працювати до наступної весни, наступного року”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

І саме це допоможе Україні пройти майбутню зиму з теплом і світлом. 

“В нас атомна енергетика несе основне навантаження в енергосистемі сьогодні, це можна до 60% генерації, то, безумовно, це дуже важливо. Більше того, дуже були оптимізовані терміни ремонтної компанії, перезавантаження палива, і я вважаю, що це величезна праця, насправді, яка дійсно дала той результат, який нам потрібен. Це, безумовно, допоможе нам стабільно пройти наступну зиму”, -  підкреслив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Втім, усе буде залежати від дій країни-агресорки, адже, як раніше заявляло Вище керівництво України, під прицілом росії можуть опинитися ключові підстанції, що забезпечують українські АЕС. 

Ювілей 4-му блоку РАЕС

Днями виповнилося 20 років, відколи четвертий енергоблок рівненської атомної станції був увімкнений в енергосистему України і виробив перші кіловати електроенергії. Добудували його уже за часів Незалежної України, після подолання мораторію Верховної Ради на спорудження нових АЕС. Чим особливий РЕЕС-4 і як відзначили ювілей, подивіться. 

На цих архівних кадрах працівники рівненської АЕС вітають один одного. Четвертий енергоблок щойно під'єднали до мережі. За 20 років РЕЕС так само працює. 

“Ми стоїмо на плечах гігантів і використовуємо те, що, ви вклали свою душу і серце. І зараз ми 20 років надійно виробляємо електроенергію в четвертому енергоблоку”, - сказав керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

Будівництво не було простим, довелося укріплювати ґрунти. Потім у 1990-му роботи і зовсім зупиняли, хоча блок уже був готовий на 75%. 

“Безумовно, треба згадати людей, які змогли при своєму керівництві зберегти блоки, які були законсервовані до того стану, який вони були”, - сказав директор Рівненської АЕС Павло Ковтонюк. 

Коли ж спорудження відновили, працювати доводилося понаднормово. 

“Була сформована група, яка займалася новим блоком. Ми не знали, що таке вихідні, можна сказати, були. І все-таки ми досягли цієї цілі, мети, яка була поставлена”, - розповів начальник турбінного цеху №2 Рівненської АЕС. 

“Було цікаво всі пускові моменти, було цікаво запускати обладнання, дивитися, як воно працює. Запускали трубопровод, заповняли водою, конденсатом, жевільною водою, вмикали обладнання, розкручували його, прогрівали, виводили на тисячу, на три тисячі обертів турбіну. Ми ткали мережу вже, після нас інша зміна. Роботи було багато, кожна зміна була активна”, - розповів начальник зміни турбінного цеху Рівненської АЕС. 

Четвертий блок Рівненської атомної – один із найсучасніших на українській ХС. 

“Рівненський блок – це наймолодший наш блок в енергомережі України, йому тільки 20 років, ще 10 років йому працювати в проєктному режимі. Але вже на період, коли він пускався, вже були рішення проєктні, які фактично достигнувшие сам проєкт від цього блоку по відношенню до інших наших блоків, які би вдалося. Всі проєкти, модифікації, все те, що потрібно робити для того, щоб він був постійно по сучасному стані, все ми це робимо. А цей блок є найнадійніший зараз во всій енергомережі України”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

На ньому, зокрема, запровадили заходи ядерної безпеки міжнародного рівня. 

“Якщо ветерани пам'ятають, дозвіл на пуск блоку ми погоджували з МАГАТЕ. І МАГАТЕ проводило комісійне обстеження нашого блоку і Хмельницького блоку, щоб вони відповідали дійсно вимогам, сучасним вимогам європейської спільноти”, - сказав директор Рівненської АЕС Павло Ковтонюк. 

Четвертий енергоблок РАЕ став першим в Україні, з якого за технологією HALTIC International було переміщено до централізованого сховища відпрацьоване ядерне паливо. Нині він працює на паливі Westinghouse. Загалом з моменту запуску тисячник виробив близько 125 мільярдів кіловат-годин електроенергії. 

Рівненська атомна станція буде мати ще один п'ятий блок

Енергоатом має намір звести його за технологію американської компанії Westinghouse. У вересні була затверджена дорожня карта будівництва. Попереду підготовка техніко-економічного обґрунтування та розробка проекту. Вести РАЕС-5 в експлуатацію планують у 2032 році. Близько 70% українців позитивно оцінили дії влади з подолання енергетичної кризи. А майже 80% опитаних підтримують ініціативу з добудови атомних блоків. Про це свідчить соціологічне дослідження групи Rating. 

Українські атомні станції виробляють 60% електроенергії, і уряд планує збільшувати потужності. Таку можливість дасть добудова третього та четвертого блоків Хмельницької АЕС, що готові на 80 і 25% відповідно. 

“Ще понад 2 гігаватта буде в будь-якому випадку. Залежить. Ну, 2,2 гігаватта, щоб бути більш точніше. Це буде додаткової гарантованої потужності в нашій енергосистемі. Це достатньо дуже серйозні потужності. Вони нададуть нам можливість працювати в більш рівному графіку”, - сказав віце-президент energy club Іван Григорук. 

Серед переваг не лише збільшення генерації, а й додаткових 3 тисячі робочих місць. Зрештою, завершення будівництво енергоблоків на ХАЕС вирішить проблему дефіциту потужності в Україні. Тому важливість цього кроку розуміють наші партнери з США і ЄС. Наміри щодо розширення атомної енергетики підтримують і у МАГАТЕ. Організація готова надати свою технічну підтримку. 

“Атомна енергетика – це найдешевша електроенергія. Сьогодні собівартість електроенергії атомних станцій коштує 1,70 грн за кіловат-годину. Тоді як решта видів генерації має собівартість понад 5 гривень і більше. Атомна генерація – основа енергетичної стабільності та незалежності України. 

Вона була базовою і до повномасштабного вторгнення. І зараз саме завдяки атомній генерації енергосистема України працює навіть в умовах постійних російських атак. Атом покриває більше половини енергоспоживання”, - зазначив народний депутат, комітет ВРУ з питань енергеики та ЖКП Євген Пивоваров . 

Розбудова розподіленої генерації

Разом з тим, в Україні потрібно активно розбудовувати розподілену генерацію. Для цього створена низка урядових програм. З поміж іншого, Міненерго розробило кроки, що сприятимуть встановленню газопоршнових та газотурбінних установок, зокрема і когенераційних. Це, простими словами, мінітец, які спалюючи газ, виробляють електроенергію та тепло. Будувати таку генерацію відтепер можна за спрощеною схемою, паралельно із розробкою проектної документації, а експлуатувати без відповідного сертифіката. Також не потрібно отримувати документи, що раніше були необхідними. 

15 когенераційних установок вже працюють у Хмельницькому. У Жовтні місто отримує ще чотири від американських партнерів. Першу таку станцію в обласному центрі встановили ще 20 років тому. Тепер когенераційні установки живлять найбільші котельні міста. По-перше, це економніше, ніж дизель-генератори. По-друге, генераційні станції можуть працювати цілодобово. По-третє, саме завдяки їм у Хмельницькому опалення дешевше, ніж, скажімо, у Миколаїві, Херсоні чи Кропивницькому. Та найважливіше, як кажуть в мерії, що таке обладнання дає можливість опалювати майже усе місто, навіть попри ракетні атаки окупантів по енергооб'єктах. 

“Самі виробляємо і споживаємо свою електроенергію. Ну і також частину віддаємо, але зимой ми по всім об'єктаї, розкидаємо, то споживаємо самі”, - сказав керівник виробництва “Хмельницькотеплоенерго” Олександр Скалій. 

“Люди будуть забезпечені 100% опаленням, тому що ми можемо працювати автономно, незалежно від того, чи буде постачання електроенергії, чи не буде”, - зазначив старший майстер котельні Степан Посмітюха. 

Загалом на теплопостачальних підприємствах України встановлено 169 когенераційних систем. Близько половини вже підключені, разом з тим очікують поставки ще майже трьох сотень. Загалом Україна потребує понад пів тисячі таких установок.

Головне