Наймолодша АЕС України стане найбільшою в Європі: на якому етапі будівництво нових реакторів

Наймолодша АЕС України стане найбільшою в Європі: на якому етапі будівництво нових реакторів

Близько 60% електроенергії в Україні забезпечують атомні електростанції. Українці добре це відчули, коли після планових ремонтів знову запрацювали два енергоблоки. Вже понад два тижні українці живуть без відключень світла, втім ситуація може змінитися. Чому це може статись дивіться у програмі ”Енерго Live” на "Ми-Україна".

Щодня росія продовжує атакувати енергетичну інфраструктуру, підстанції та ЛЕПи. Через обстріли не вдається уникнути знеструмлень у прифронтових та прикордонних регіонах. Енергетики відновлюють електропостачання, де це можливо, але попри всі зусилля та ризики на Донеччині, Сумщині, Харківщині, Дніпропетровщині, Херсонщині, Чернігівщині, в Запорізькій і Миколаївській областях без електрики залишаються близько 500 населених пунктів, а це сотні тисяч споживачів.

Стабілізаційні відключення наразі не застосовується, але ситуація в енергетиці залишається складною. Адже залишається найбільша загроза - ракетні удари росіян, наслідки яких складно передбачити. Щоб уникнути блекаутів та впоратися з навантаженням, влада стимулює побудову і розвиток розподіленої генерації.

“Це кредити бізнесу і громадянам на створення альтернативної енергетики. Безмитне ввезення енергообладнання, спрощення бюрократичних процедур для запуску генерації установок ухвалюємо постанову, за якою для споживачів, що використовують не менше 80% електроенергії власного виробництва, не діятимуть графіки вимкнення. Таким чином, держава стимулює енергетичну автономію бізнесу. Це важливий елемент нашої енергетичної стійкості", - заявив прем’єр Денис Шмигаль. 

Війна ще раз підтвердила, що атомна енергетика є основою української енергосистеми. Її роль надважлива. Такої думки і міжнародні партнери. Так, під час свого візиту до Києва спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер зазначила, що саме розвиток ядерної енергетики допоможе вирішити проблему з дефіцитом, з яким наша країна стикнулася внаслідок атаки рф:

“В короткостроковій перспективі відновлення, експлуатація та хороше обслуговування атомної енергетики має сенс на додаток до всіх інших зусиль, яких докладають усі наші союзники”. 

Однак у Верховній Раді досі не розглянутий урядовий проєкт закону про завершення будівництва третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС. Очікується, що це додасть понад два гігавати в енергосистему. Міністр енергетики Герман Галущенко передбачає, що добудова третього блоку триватиме до трьох років, а четвертого - близько чотирьох. У планах зведення також п'ятого і шостого енергоблоків за американською технологією Westinghouse. І після цього Хмельницька атомна електростанція стане найбільшою у Європі. 

“Будь-яка нова генерація важлива для системи. І тому я зразу хочу, щоб ці всі спекуляції, що нам треба будувати атомну чи розподілену... Насправді нам треба будувати і атомну, і розподілену. Такий обсяг генерації, як третій блок - це 1100… ви всі це відчули зараз. Тому що можна що завгодно розказувати і вихід одного блоку, і вихід другого блоку. Десять днів стабільно працює країна. Питання у тому, щоб не втрачати час. Тому що це не проєкт одного року і навіть не двох. І тому в нашій ситуації з третім ми говорили, що тут у нас є унікальна можливість, тому що у нас є устаткування, він добудований”, - розповідав голова Міненерго.

Третій енергоблок Хмельницької АЕС вже зведений на 85%, і зараз там тривають відновлювальні роботи. Журналісти отримали можливість побачити, як об'єкт готують до монтажу обладнання. 

“Ми відновлюємо стан будівельних конструкцій, стан елементів, які, на жаль, з часом консервації будівельних робіт прийшли до певного, скажімо так, стану“, - зауважив гендиректор ХАЕС Андрій Козюра.

Фактично атомники поновлюють те, що було пошкоджено за 30 років. Адже зводити третій блок, нагадаю, почали за радянських часів, а в 90-х законсервували. Більше про будівництво об'єкта розповів нам керівник "Енергоатому" Петро Котін.

“Ми очікуємо закону про добудову третього та четвертого енергоблоків від Верховної Ради. Ви знаєте, що закон вже пройшов в Комітеті і рекомендований для голосування в залі. Після того, як він буде проголосований, ми робимо все для того, щоб наступного дня починати монтаж вже обладнання, яке зараз реалізується, на яке розробляється та поновлюється документація, а також погоджується з центральним органом України для того, щоб можна було приступати до монтажу обладнання. На сьогодні відновлювальні роботи проводяться відповідно до рішень уряду України. Що стосується закупівлі того обладнання, якого зараз не вистачає, а це частина болгарського обладнання, по ньому приймається відповідне рішення по кредитному фінансуванню. Майже 600 людей у нас зараз працюють, зокрема ремонтники Запорізької атомної станції, які виїхали з територій, які не здалися, які не підписали цей ганебний контракт з “Росатомом”, виїхали, і зараз ми їх працевлаштували тут”, - розповів Котін. 

Працівники ЗАЕС, які виїхали з окупації, також допомагають ремонтувати енергоблоки на Рівненській та Південноукраїнській атомних станціях. Проте найпотрібніші вони зараз саме на Хмельницькій АЕС.

“Це фахівці, які виконують ремонти підйомних механізмів, які виконують виготовлення тепло механічного устаткування, демонтаж дефектного устаткування”, - пояснив керівник енергоремонтного підрозділу філії ЗАЕС Андрій Макаревич.

Поки третій енергоблок ХАЕС готується добудовувати, другий відзначає ювілей. Його вперше приєднали до мережі рівно 20 років тому, а завершували роботи за часів незалежної України. Зводити другий блок почали у 1983, але в 1990 через трагедію у Чорнобилі Верховна Рада наклала мораторій на спорудження атомних об'єктів на території України. Лише за 10 років цей процес відновили і у 2005 “тисячник” ввели в експлуатацію.

“Я безпосередньо брав участь у підготовці до пуску енергоблока, пусконалагоджувальних роботах, фізичному пуску, енергетичному пуску, підключенню до енергосистеми і у всіх процесах, які були пов'язані з цим етапом експлуатації. Не один, всі п’ять змін”, - розповідає керівник зміни енергоблока №2 ХАЕС Сергій Цукрук.

Отже, вже 20 років на Хмельницькій АЕС працює два ядерних реактори, кожен потужністю тисяча мегават. Хоча за проєктом їх має бути чотири. Далі кілька важливих фактів про ХАЕС: 

  • Це наймолодша атомна електростанція в Україні.
  • Спершу вона мала назву Західноукраїнська, і лише згодом її перейменували. 
  • АЕС розташована не в самому Хмельницькому, як можна було б подумати, а під містом Нетішин. 
  • Під час російсько-української війни на ХАЕС доводилося зупиняти реактори. Обидва 15 листопада 2022 року - тоді через масований ракетний удар росіян станція втратила повний доступ до електромережі і тимчасово перейшла на живлення від дизель-генераторів. А в лютому 2013 атомники зупинили один блок Хмельницької АЕС. І знову через обстріли рашистів.

До речі, атомники, як і всі українці, злість на ворога трансформують у донати. Працівники Хмельницької АЕС днями передали підрозділам Збройних сил України техніки на 8,5 млн грн. Такі збори організовують на запит військових. 

“Було закуплено два автомобілі, катер, зарядні станції, FPV-дрони, “Мавіки”, “Матрікси”, зарядні станції українського виробництва “Бандера Павер” і засоби РЕБ. Колектив безпосередньо бере активну участь, вони щомісяця не шкодують свого одноденного заробітку”, - розповів Денис Красовський, працівник ХАЕС.

Росіяни завдали величезних збитків українській енергосистемі. За оцінками Київської школи економіки, йдеться про 11 мільярдів доларів. Це знищені і пошкоджені об'єкти генерації та розподілу електрики, мережі, якими її транспортують. Тож зараз триває найбільша в історії української енергетики ремонтна кампанія. І без міжнародної допомоги не обійтися, оскільки потрібні не тільки гроші, а й обладнання.

“Одним із ключових питань в даному аспекті є своєчасне отримання необхідного обладнання. Це як питання деталей, так і комплексного обладнання. Тому першим завданням, яке є в нас, це активна робота з міжнародними партнерами, для того, щоб отримати те обладнання, яке є в наявності, готове, лежить на складі для того, щоб можна було швидко його передати енергетичним компаніям для виконання ремонтних робіт”, - пояснив заступник міністра енергетики Микола Колісник. 

Кожен із нас може підтримати енергосистему, якщо буде просто заощаджувати струм. І не думайте, що це дрібниця. “Укренерго” просить скоротити витрати електрики зранку та ввечері і перенести енергоспоживання на період з 11 до 15 години. Чому саме з 11 до 15? - У цей час найактивніше працюють сонячні станції, тож системі простіше витримувати навантаження. А що ще ми можемо зробити, щоб електрики вистачало? Нагадаємо: 

  • Почнемо з аналізу. Огляньте свої електроприлади. Наскільки вони економні? Найбільш ощадливі - класу А і з одним, а краще кількома плюсами. Між сусідніми сходинками оціночної шкали різниця в енергозбереженні до 10%. А от між класами, наприклад, А і В до 30%. Не треба бігти по нову економічну техніку, але можна користуватися такими пристроями рідше. Правило вимикай, коли не використовуєш реально працює і економить до 400 кіловатів за рік, а це понад 1700 грн. 
  • Якщо вам здається, що можна не заморочуватися, просто обійдіть своє житло і погляньте, у скількох розетках залишаються вилки від електроприладів. Напевно, знайшли не одну. І всі вони потихеньку “їдять” енергію. 
  • Замініть звичайні лампи на світлодіодні. Непоганий стимул. LED-лампи споживають вдесятеро менше струму, ще й служать довше. Та навіть з економним освітленням не забувайте вимикати його, коли йдете з приміщення або під час відключень, бо може статися так, що світло дарма горітиме кілька годин.
  • Пральна машинка та посудомийка споживатимуть менше електрики, якщо користуватися економними програмами, наприклад, прати при нижчій температурі.
  • Якщо маєте двозонний лічильник, використовуйте пільговий тариф. Техніка може попрати чи вимити посуд навіть вночі, і бонус - це коштуватиме вдвічі дешевше. 
  • Електроплити, кондиціонер, фен, праска та електрочайник це рекордсмени зі споживання електрики. Втім, надія є. Спліт-систему точно можна привчити до економії. Налаштуйте кондиціонер на періодичне вмикання за допомогою таймера. А вночі застосовуйте режим sleep і обирайте комфортну температуру. Влітку це 23-24 градуси, а перепад між спекою та прохолодою має бути не більше 12 градусів. 
  • І на завершення кілька простих побутових порад, як от не ставити в холодильник гарячі страви, кип'ятити в електрочайнику стільки води, скільки необхідно саме зараз, чи використовувати на електроплити посуд, що відповідає розміру конфорок.

Здається, дрібниці, але всі вони дієві і не потребують великих зусиль. А якщо вдатися одразу до кількох порад, можна скоротити витрати електрики на щонайменше третину.

Головне