Великі мережі супермаркетів в Україні ухиляються від податків і недоплачують десятки мільярдів на рік. Бюро економічної безпеки отримало дані для розслідування масштабних схем ухиляння від оподаткування у ритейлі. Як працює податкове ухилянство, дивіться у сюжеті “Ми-Україна”.
Тіньова завіса з ФОПів. В Україні масштабно використовується схема ухилення від оподаткування за допомогою так званого дроблення бізнесу.
Як це працює?
Великі торговельні мережі оформлюють діяльність на десятки фізичних осіб підприємців, щоб не платити податки.
“Ми зробили контрольні закупівлі по всій цій мережі і отримали інформацію, яка чітко і однозначно свідчить по подрібнення, як схему життєдіяльності, екзистенційну схему цього бізнесу”, - розповів голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Схема працює просто. Один магазин ділиться між кількома ФОПами. Як приклад, в одній крамниці до дев'яти підприємців. Фіктивні ФОПи не платять ПДВ, податок на прибуток, не ведуть облік товарів і не оформляють найманих працівників. Масштаби бюджетних втрат колосальні.
Лише одна з мереж може недоплачувати в бюджет до 5 мільярдів гривень щороку.
“Це продуктовий і непродуктовий рітейл, пальне, табачка і техніка електроніка”, - зазначив координатор експертних груп економічної експертної платформи Олег Гетман.
А ще ресторани та готелі.
“Ви знаєте ці схеми з двома-трьома чеками. Такі послуги, як готелі, де, на жаль, люди абсолютно не оформлюють ті гроші, які від вас приймають, і для вас це не коштує дешевше. Ви подивіться на ціни в Одесі. Вони ж дорожчі за Мальту”, - наголосив Гетманцев.
Які ознаки податкового ухилянства?
Однакові айпі-адреси, спільний бухгалтерський облік, централізована видача платіжних терміналів та повністю ідентична логістика. За даними експертів, нині третина економіки працює в тіні.
Ситуація непроста, але детінізація триває.
“Так, можу навести приклад. Є позитивні приклади. Дійсно, минулорічна робота дає свої результати. І от, наприклад, підакцизні товари, це пальне табак і алкоголь. Тільки ці три сектори, якщо раніше втрати бюджету були в межах 45-50 мільярдів гривень на рік, це в 2023 році, то в 2024 році ці втрати скоротились до 35-38 мільярдів гривень на рік”, - додав Гетман.
Усі зібрані матеріали по тіньових схемах передано до Бюро економічної безпеки та тимчасової слідчої комісії Верховної Ради.
Як писав “Ми-Україна” раніше, у Держстаті опублікували оновлені дані середніх споживчих цін на товари (послуги). Згідно зі статистичною інформацією, у червні 2025 року інфляція в Україні знизилася до 14,3%, проте харчові продукти подорожчали на 23,2%. Найбільше зросли ціни на яблука, капусту, моркву та яйця.