Критично важлива: як атомна енергетика допоможе Україні протриматися без відключень

Критично важлива: як атомна енергетика допоможе Україні протриматися без відключень

Україна належить до 30 країн світу, що виробляють найбільше електроенергії. До повномасштабного вторгнення у 2021 році ми виробляли понад 156 млрд кВт-год на рік. Зараз, під час війни, росія робить усе, щоб зруйнувати нашу генерацію і занурити українців у темряву. Енергетики натомість докладають максимальних зусиль, щоб цього не сталося. Що допомагає енергосистемі вистояти та як її готують до зими? Про все це більш детально дивіться у програмі "Енерго Live" на "Ми-Україна".

Скільки росія зруйнувала гігават потужності генеруючих об'єктів та які наслідки обстрілів

Лише з цієї весни ворог зруйнував близько 9 ГВт потужності генеруючих об'єктів і щодня продовжує атаки на енергетичну інфраструктуру. Постійно під обстріли потрапляють підстанції та лінії електропередач. Цього тижня російські війська обстріляли об'єкти на півдні країни. Через атаку безпілотників світло зникало також у кількох районах Чернігівщини - там були знеструмлені підстанції та залізниця.

Докладніше про наслідки останніх обстрілів нам розповіли у Міністерстві енергетики.

"На минулому тижні, на цьому тижні також на Чернігівщині практично кожного дня наші об'єкти тим чи іншим чином були пошкоджені внаслідок обстрілів. Або атакували дрони безпосередньо ціленаправлено підстанції, або обстрілювалися загалом території, міста. І, звичайно, енергетичні об'єкти, як не виняток, потрапляли під обстріли.

І щодоби, звичайно, енергетики намагаються якомога більше відновити електропостачання, тому що, на жаль, через ці обстріли постійно бувають знеструмлення. Інколи це може бути декілька сотень споживачів, інколи декілька десятків тисяч споживачів. І у нас кожного дня цифра відновлення електропостачання десь в середньому від п'яти тисяч споживачів. Ми відновлюємо там, де це дозволяє безпекова ситуація", - заявила заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.

Пожежа на ЗАЕС

Росіяни цього тижня не пустили експертів МАГАТЕ всередину охолоджувальної вежі або градирні на окупованій ЗАЕС. На початку тижня загарбники там влаштували пожежу - зайнялося на об'єкті технічного водопостачання за кілометр від енергоблоків станції. Через це виникла небезпека викидів радіоактивних речовин. Натепер радіаційний фон в районі Запорізької атомної станції у межах норми, кажуть в "Енергоатомі". Перевищень контрольних рівнів не фіксують. Причини пожежі точно невідомі. Є дві версії - умисний підпал і недбальство окупантів.

"Після проведеного огляду експерти попросили доступ безпосередньо в середину градирні на рівень розподілу водяних форсунок, де, за їхніми припущеннями, могло бути певне пошкодження. Але доступ туди, власне, експерти не отримали. Тому наразі МАГАТЕ на основі отриманих даних не зробило остаточного висновку щодо обставин загоряння", - зазначив заступник міністра енергетики Микола Колісник.

МАГАТЕ повідомило, що на окупованій Запорізькій АЕС допускають можливість демонтажу градирні, де сталася пожежа. Та самі експерти не з'ясували, як вогонь і задимлення вплинули на цілісність конструкції. Росіяни показали представникам агентства самі лише зроблені самостійно фото та відео з об'єкту.

"На фотографіях і кадрах внутрішньої частини градирні команда виявила уламки, що свідчать про значну пожежу, і помітила темні сліди підпалу всередині бетонних стін, що піднімаються від рівня розподільної форсунки", - заявили в МАГАТЕ.

Прогноз експертів на дефіцит генерації

Під час опалювального сезону енергоспоживання зростає. Це зрозуміло. Скорочується світловий день, чимало енергії іде на обігрів приміщень. Наприклад, взимку 2023-го пікове споживання в Україні складало 18 ГВт-год. На думку деяких експертів, цьогоріч дефіцит генерації становитиме до 35%. Робити якісь прогнози у війні майже неможливо, але у будь-якому разі, враховуючи наміри ворога, що не полишає планів занурити нас у темряву і холод, основне завдання нині - максимально зміцнити енергосистему.

Як просуваються ремонти та що їх ускладнює 

Енергетики відновлюють усе, що можна відновити, а зруйнували росіяни своїми повітряними ударами та обстрілами чимало. 

Як просуваються ремонти і що їх ускладнює, нам розповіла Світлана Гринчук, заступниця міністра енергетики. 

"Зараз триває дуже масштабна ремонтно-відновлювальна кампанія практично на всіх енергетичних об'єктах. Це і планові ремонти, і відновлювальні роботи, тому що дуже багато дійсно було пошкоджено. І ми намагаємося відновити те, що підлягає відновленню, і відновлювати це треба в такі дуже стислі строки. Тобто крім такої загальної ремонтної кампанії, нам практично кожного дня треба ремонтувати оці додаткові пошкодження, заживлювати споживачів. 

Те, що в нас зараз є електроенергія у всіх і немає відключень, воно вже саме за себе говорить про те, що відновлено вже достатньо, щоб покривати теперішнє споживання.

Ми будемо продовжувати відновлення, тому що ми розуміємо, що з кожним місяцем осінньо-зимовим у нас зростатиме споживання, і нам потрібні будуть додаткові потужності. Крім ремонту і відновлення основних потужностей, також працюємо над встановленням додаткових потужностей розподіленої генерації. Це газові турбіни, газопоршневі і задіяні практично всі енергетичні компанії, особливо державні, в цьому процесі. Також приватний сектор дуже активно включився", - зазначила Світлана Гринчук.

Енергетики по всій Україні ремонтують об'єкти генерації, розподільні станції, трансформатори, обстежують підземні і наземні лінії. До звичної роботи з підготовки до сезону холодів додаються усунення наслідків аварій, які часто стаються через обстріли та технічні збої внаслідок перевантаження мереж.

На якому етапі підготовка до зими на АЕС? 

Готуючись до майбутнього опалювального сезону, "Енергоатом" планує відремонтувати ще два блоки АЕС. За дорученням Міністерства енергетики, ремонтна кампанія побудована таким чином, щоб взимку, в період максимального навантаження на енергосистему, працювали всі дев'ять розташованих на підконтрольній українській території атомних енергоблоків. На якому етапі підготовка до зими на атомних електростанціях? Про це ми поговорили з керівником компанії Петром Котіним.

- Пане Петро, розкажіть, будь ласка, як працюється ремонтна кампанія "Енергоатому"? І чи будуть готові атомники до наступної зими, так само, як і рік тому?

Дійсно, рік тому ми працювали дев'ятьма енергоблоками весь осінньо-зимовий період. І, фактично, і в цьому році ми також планували, разом з Міністерством енергетики, з "Укренерго", планували так нашу ремонтну кампанію, щоб вона підвела нас до того, щоб взимку у нас знов працювали всі дев'ять енергоблоків, які знаходяться на території, підконтрольній Україні. Це завдання практично виконано вже.

У нас більша частина блоків відремонтовані і повернута на мережі. Всі відчули зникнення цих обмежень в енергопостачанні саме через те, що два наші блоки були повернуті раніше терміну. 

Зараз у нас залишається два блоки відремонтувати, один блок у нас - дуже скоро, розпочали пускові операції. І ще будуть два енергоблоки у нас у ремонті, в цьому році. Їх також повернемо до початку осінньо-зимового періоду.

- Щодо ремонтів енергоблоків, що саме включає в себе ремонт?

Основна так звана червона лінія ремонту - це лінія, яка визначає термін самого ремонту. І основною на цій червоній лінії у вас знаходиться робота з перевантаження ядерного палива. Паливо відпрацювало свою компанію і його потрібно вивантажити, відпрацьоване ядерне паливо, і завантажити нове чи свіже ядерне паливо. Це займає основний час. Це те, без чого ви не можете далі працювати енергоблоками. Це те, чому ми зупиняємося на ремонт. І поки ви перевантажуєте паливо, паралельно виконуються різні інші роботи з відновлення працездатності обладнання, з модифікацій, які потрібно зробити, і з тестування обладнання, яке обов'язково по регламенту, по правилах безпеки потрібно виконувати щорічно.

- За рахунок чого "Енергоатому" зараз вдається проводити цю ремонтну кампанію швидше?

По-перше, люди. Люди розуміють, в яких умовах ми зараз працюємо, і всі бачать обмеження постачання електрики. Всі розуміють, що атомна генерація - це те, що рятує країну від цих обмежень в електриці. І тому кожен на своєму робочому місці усвідомлює власну відповідальність за те, що робиться в країні. Не тільки на атомній станції, не тільки на його робочому місці. Від нього залежать фактично всі наші біженці, українці, і ті, які зараз на передньому краю, і ті, які зараз забезпечують роботу всієї країни на перемогу.

- А на скільки вдалося скоротити ці терміни?

На сьогодні скорочено по тих ремонтах, які у цьому році, більше ніж на 25 діб вже скорочено, ще будемо скорочувати. Фактично до 40 діб ми по цьому року скоротимо. Це терміни ремонту, які спочатку планувалися.

- Як власне "Енергоатому" вдалося подолати залежність від росії у запчастинах, які використовуються при ремонті цих енергоблоків?

Ви знаєте, коли розпочалась військова агресія, фактично коли ще анексували Крим, ми почали працювати над тим, щоб відмовлятися поступово від постачання запчастин, які виробляються в росії. У нас є власний підрозділ, це завод у складі "Енергоатому" - "Атоменергомаш" - який фактично виробляє дуже велику номенклатуру запчастин. Ми просто почали збільшувати, почали ставити на виробництво різних запчастин, які раніше постачалися з росії. 

І також по інших, які ми не здатні поки що на сьогодні виробляти, ми почали переходити на технологію і на постачання від наших партнерів з Заходу. На сьогодні ми практично замінили все обладнання, всі запчастини, які постачалися з росії. І фактично, що ми зробили вже останнє - це повний перехід на паливо виробництва Westinghouse.

- Власне, підготовка до зими цього року, до чого всі так готуються. Що було для вас таким найбільшим викликом у цій підготовці?

У цій підготовці до зими найбільшим викликом було, звичайно, та ситуація, яка склалася в енергосистемі України з обстрілами російськими. І як це на нас впливає. По-перше, в цій ситуації, чому так графік зараз побудований, що в період влітку, коли ми фактично зупиняємо наші енергоблоки на виконання цих ремонтів і перевантажень ядерного палива. Це свідомо зроблено. Тому, що влітку є сонячна енергія, є вітрова енергія, є гідроелектростанції, які працюють, і теплові електростанції, які фактично повинні були покривати цей баланс. В цьому році фактично сталася така ситуація, коли більшість цих потужностей були розбиті російським агресором, і залишилась фактично тільки генерація атомних електростанцій. І ми встали перед викликом максимально оптимізувати і здвигати наші ремонти, які були заплановані, для того, щоб максимально залишити потужність в енергомережі. І це було дуже важко зробити, і фактично ви бачили, що в червні місяці, і потім в липні місяці фактично були максимально відключення саме через те, що максимальна кількість наших енергоблоків була планово виведена в ремонт, які були максимально обмежені. І тим не менше, за рахунок того, що не було інших генерацій, фактично було оце відключення, поки ми не повернули блоки до енергомережі.

Що допомагає пришвидшити ремонту кампанію "Енергоатому"?

Розуміючи дуже складну ситуацію в енергетиці за рахунок оптимізації всіх процесів, але без втрат якості, атомники виводять блоки з планових ремонтів раніше. При цьому дотримання усіх безпекових норм - це завдання номер один. 

Пришвидшити ремонтну кампанію "Енергоатому" вдається і за рахунок унікального обладнання, що допомагає продовжити термін експлуатації ядерних блоків. Атомники модернізували отриманий у 2008 році пристрій. Це знизило ризики для працівників, які ремонтують блоки реакторів, та скоротило терміни робіт. 

"Це багатофункціональний пристрій, який виконує дуже багато різних операцій - фрезерування, шліфування, свердління, підготовку поверхні реактора. Такого обладнання на території України і Європи немає точно.

Спочатку ми планували 18 діб на верхній області, на кришці реактора, і 24 доби на самому реакторі роботу виконати. Після закупівлі нового зварювального пристрою, який використовується технологією SMT, терміни виконання робіт зменшилися від 8 до 10 діб. Тобто все новітнє ми намагаємося сюди приладнати", - розповів технічний директор, головний інженер ВП "Атомремонтсервісу" Іван Палешко.

Добудова двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС

Поряд із проведенням енергетиками наймасштабнішої в Україні ремонтної кампанії, уряд також вдається до кроків, що спрямовані на збільшення обсягів генерації, посилення енергетичної безпеки зараз і в майбутньому, та забезпечення балансової надійності енергосистеми.

Так, ще у квітні уряд схвалив законопроєкт про добудову двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Третього, який готовий на 80%, та четвертого, готовність якого сягає 20%. Його підтримав і профільний парламентський комітет, але досі не винесли на розгляд Верховної Ради. При тому, що атомна енергетика критично важлива для України. Вона забезпечує інколи навіть більше 60% споживання електроенергії, завдяки чому ми вже третій тиждень живемо без відключень світла. А восени 2022 року та цієї весни - рятувала країну від блекаутів під час масованих обстрілів. 

Атомну енергетику потрібно розвивати, і це прагнення підтримують наші союзники і міжнародні партнери. Цього тижня Кабмін ухвалив важливі рішення для розвитку розподіленої генерації. Так, були затверджені умови конкурсу на будівництво маневрових генеруючих потужностей. Це додасть в енергосистему у найближчі три роки додаткових 700 МВт, окремий напрям нарощування частки відновлюваної енергетики.

"Уряд ухвалює документ, яким впроваджує практику пілотних аукціонів щодо розподілу квот підтримки виробників відновлювальних джерел енергії. Йдеться про енергію сонця, вітру, біогазу, а також мікро- і малі гідроелектростанції. Ми тестуємо систему зелених аукціонів, щоб у 2025 році запустити її на повну силу", - зазначив очільник українського уряду Денис Шмигаль.

Скільки Україна може протриматись без відключення світла?

Обережно оптимістичний прогноз. Без відключень світла Україна може протриматися до середини жовтня. Енергетики роблять усе можливе, щоб енергетична система працювала всю зиму стабільно. І хоча споживання електроенергії у сезон холодів буде точно зростати, щоб графіки обмеження енергопостачання не застосовувалися або були мінімальними. Але, на жаль, залишається головна непередбачувана умова - наслідки ворожих атак. 

Саме тому до зими мають готуватися не лише підприємства енергетичного сектору, а і споживачі. Зокрема, і мешканці багатоквартирних будинків. ОСББ та житлово-будівельні кооперативи можуть отримати так звані теплі кредити на енергообладнання на пільгових умовах. Йдеться про державну програму "Доступні кредити 5-7-9%". Учасники програми можуть розраховувати на часткові компенсації від місцевих бюджетів. На кредитні кошти можна придбати, наприклад, електрогенератори чи безперебійники, сонячні електростанції або твердопаливні котли, конструкції з енергозберігаючим склом, системи енерговодопостачання та водовідведення. Кошти можна спрямувати і на утеплення будинків.

Тож, споживайте електроенергію раціонально, і тоді наша енергосистема вистоїть.

Головне