Остаточно зістрибнути з газової голки рф і не піддатися шантажу. У 2025 році це головний виклик для європейських партнерів. А для України енергетична незалежність – це питання виживання. А надто на тлі ракетно-дронових ударів по енергетичній інфраструктурі, яких продовжує завдавати країна-агресорка. Так, цього тижня через обстріли довелося задіяти аварійні відключення на Житомирщині. А на Сумщині тимчасово без струму залишалося близько 200 населених пунктів. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
ООН у Запоріжжі
Запорізьку область рашисти тероризують без зупину. Прифронтові населені пункти обстрілюють артилерію РСЗВ, ударними дронами та керованими авіабомбами. Через руйнування в електромережах та пошкодження енергообладнання щодня без світла залишаються тисячі споживачів, а енергетики щодоби працюють, повертаючи людям електроенергію.
Щоб підтримати жителів регіону, нещодавно Запоріжжя відвідала делегація ООН на чолі з Томом Флетчером, заступником генерального секретаря з гуманітарних питань. Представники ООН побували на місці медзакладу, який расисти зруйнували “Іскандером”, відвідали підземну школу і обговорили критичні проблеми регіону, зокрема і можливості накопичення резервної генерації для забезпечення стабільного енергопостачання.
“Ми маємо зберігати фокус уваги на Україні. Ця поїздка допомагає нам краще зрозуміти масштаб викликів та координувати допомогу, щоб бути готовими до будь-яких сценаріїв”, - зазначив заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань Том Флетчер.
Новини енергетики
Після Запоріжжя делегація ООН відвідала також і Харків. росія знову завдала ракетно-дронових ударів по енергетиці України. Загарбники цілили і по газовій інфраструктурі у кількох областях. Зокрема, на Харківщині, Львівщині та Івано-Франківщині. Під час атаки діяли превентивні відключення електроенергії у семи регіонах. Згодом їх скасували.
“росія завдала удару по нашій енергетиці сьогодні, в тому числі по енергооб'єктах на Харківщині, а також у Львівській області, на Франківщині. Тобто мішені були зовсім поруч з нашим українським кордоном, з Польщею. На щастя, наше ППО спрацювало, більше 30 ракет були збиті, але, на жаль, є влучання”, - сказав президент України Володимир Зеленський.
Європейський Союз вивчає інформацію про наслідки атаки росії на одне із найбільших підземних сховищ газу в Україні. Як повідомила речниця Єврокомісії Анна Кайса-Ітконен, негайних ризиків для безпеки постачання газу в ЄС немає. Водночас у Єврокомісії переконані, рф продовжить цілити в об'єкти енергетичної інфраструктури. А аналітики Інституту вивчення війни назвали мету таких масштабних ударів. Так росіяни намагаються обмежити оборонно-промисловий потенціал України та послабити волю українців до боротьби.
Масштабна пожежа у Києві спричинила відсутність світла у центрі міста. На Хрещатику спалахнув підземний кабельний колектор. Рятувальники довго не могли розпочати гасіння пожежі через велику напругу в 10 тисяч вольт, очікуючи на дозвіл від енергетиків. Щоб ліквідувати займання, було залучено півсотні рятувальників та 10 одиниць техніки. Чому зайнявся енергооб'єкт, з'ясовують слідчі.
США запровадили нові санкції проти окупаційної адміністрації Запорізької АЕС. Мова про структуру, створену для незаконного управління атомною станцією. Також до санкційного пакета потрапили кілька дочірніх підприємств “Росатома”. Обмеження спрямовані на посилення тиску на рф через її агресію та порушенням міжнародного права.
“Кожен день окупація із Запорізької АЕС наближає світ до катастрофи. І єдиний шлях гарантувати безпечну експлуатацію найбільшої в Європі атомної станції, це її якнайшвидше повернення під законний контроль України”, - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Євросоюз зосереджений на зимовій допомозі українцям.
“Ми надаємо грошову допомогу, щоб українці могли купити собі паливо, дрова, щоб пережити цю зиму, вже третю зиму цієї жахливої війни. Це наш пріоритет. Завдяки механізму цивільного захисту ЄС ми доправили більш як 8000 генераторів для посилення енергетичної потужності”, - заявила єврокомісарка з питань рівності, готовності та врегулювання кризових ситуацій Аджа Лябіб.
Україна розвиває співпрацю з Міжнародним енергетичним агентством. Кабмін схвалив проєкт спільної робочої програми між урядом України та МЕА на найближчі два роки.
Документ передбачає сприяння реалізації енергетичної стратегії до 2050 року та Національного плану з енергетики та клімату до 2030-го. У межах програми МЕА консультуватиме Україну із відновлення енергетичної інфраструктури, енергоефективності, зменшення споживання енергії та диверсифікації джерел. Також агентство допомагатиме з оцінкою інвестицій в енергосистему, розвитком ринку, біометану та малої генерації.
Жорсткі обмеження ЄС зламає рф. Україна готова допомогти
Десять країн закликали Європейський Союз остаточно відмовитися від російського газу. Про це повідомляє Bloomberg. За інформацією видання, держави, з-поміж яких Швеція, Ірландія, Польща, Литва, Латвія та Естонія, підштовхують до більш жорстких санкцій проти росії. Йдеться про обмеження на використання газу та посилення цінових меж на нафту з рф. Країни-союзниці переконані, щоб зупинити грошові надходження, на які Кремль фінансує війну в Україні, потрібно заборонити імпорт трубопровідного та скрапленого російського газу до Євросоюзу.
росія вже втрачає джерела впливу та ринки, що приносили значний дохід. Зокрема, і завдяки тому, що Україна поклала край транзиту російського газу до Європи. Нагадаємо, транспортування блакитного палива з рф було зупинено 1 січня. Україна заздалегідь попередила міжнародних партнерів про зміни та підготувала інфраструктуру для роботи в умовах нульового транзиту.
Україна готова допомогти Євросоюзу позбутися російських вуглеводнів. До підземних газових сховищ закачали перший мільйон кубометрів власного біометану. Це найбільш потрібний газ на ринку відновлюваної енергетики. Саме цей від палива з часом може витіснити російський природний газ із ринку Євросоюзу.
Ще два роки тому Україна та ЄС підписали меморандум про стратегічне партнерство у галузях біометану та водню, тож Україна буде збільшувати виробництво.
“Особливий потенціал виробництва біометану – близько 10 млрд метрів кубічних в рік. Маємо найбільше підземні газові сховища в Європі ємністю понад 30 млрд кубометрів, які мають стати газовим сейфом Європи”, - повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Нині у нас працюють два заводи з виробництва біометану, та у 2025-му очікується запуск ще щонайменше п'яти таких підприємств. І цей бізнес буде ще перспективніший, коли запрацює експорт біометану.
За оцінкою аналітичного центру Dixie Group, до 2027 року Україна може виробляти до 250 млн кубометрів цього біогазу на рік.
“Один з найреальніших шляхів, як в Україні замістити природний газ і відмовитися від імпорту – це використання твердої біомаси. У нас її досить багато, це і деревна біомаса, і агробіомаса. Це котли, які спалюють і швидко заміщують цей газ в системах теплопостачання. 2025 рік ми очікуємо продовження будівництва біометанових заводів на підході ще п'ять біометанових заводів. І якщо перші два ми перетнули межу мільйон кубів, то якщо запрацюють оці п'ять, які ми очікуємо, плюс ті два, що вже є, ми очікуємо сумарну потужність понад 100 млн кубів біометану на рік вже оці сім заводів будуть давати. На підході там ще пізніше є проєкти”, - розповів голова правління біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха.
Видобуток урану в Україні
Україна шукає стратегічного інвестора для розробки родовищ урану. Міністерство енергетики вже підготувало законопроєкт, що стосується підприємства “Східний гірничий збагачувальний комбінат”. Воно єдине в Україні видобуває та переробляє уранові руди. Корпоратизація “Схід ГЗК” дозволить передати державному комбінату всі ліцензії на видобуток урану, підкреслили у Міненерго, а надалі залучити інвесторів, щоб наростити виробіток. Нагадаю, поклади урану президент Володимир Зеленський назвав елементом стратегічного економічного потенціалу України. І презентуючи план перемоги, запропонував Сполученим Штатом та Європейському Союзу укласти угоду із захисту та використання українських корисних копалин.
Перша АЕС у Польщі
Першу атомну електростанцію зведуть у Польщі. На це вже виділили близько 14,5 мільярдів доларів. Будівництво АЕС має розпочатися у 2028-му і триватиме впродовж семи років. І Україна, яка має значний досвід і фахівців, готова допомагати Варшаві. Цікаво, що польська ядерна енергетична програма передбачає будівництво двох АЕС з загальною потужністю 6-9 гігават.
Атомна енергетика світу. Перспективи українських АЕС
І не тільки Польща дивиться в бік розвитку атомної енергетики. Ядерна енергетика може встановити новий рекорд виробництва електроенергії у 2025 році. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у світі будується понад 70 гігаватів нових ядерних потужностей. Це один із найвищих показників за останні три десятиліття. Більш як 40 країн мають плани щодо розширення ядерної енергетики.
“Орієнтуючись на конференції які проходять за участю всіх країн, не тільки Європи, а й світу. Я хочу нагадати COP28 конференція, яка проходила в Арабських Еміратах. І там було заявлено, що світу потрібен розвиток атомної енергетики. Це було спільне рішення всіх країн. Була прийнята відповідна резолюція. І там сказано, що втричі потрібно до 2050 року підняти потужності атомної генерації по всьому світу, щоб гарантувати подальше існування нашої планети, а також скоротити викиди на шкідливі гази в атмосферу”, - сказав керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
Попит на електроенергію зростає, і його не задовільнити без нових потужностей.
“У наступні 10 років, за найбільш консервативними припущеннями, глобальне зростання попиту на електроенергію буде в шість разів вище. Попит дуже стрімко зростає, і це зумовлено виробництвами. Деякі з них можуть виглядати несподівано. Збільшується кількість кондиціонерів у всьому світі. Тобто підвищення температури є рушієм. Другий рушій глобального споживання електроенергії в наступні роки – це електрифікація транспортного сектору електромобілів”, - зазначив виконавчий директор Міжнародного енергетичного агенства Фатіх Біроль.
А ще розвиток штучного інтелекту. Одні з найбільших споживачів енергії – великі технологічні компанії, як Microsoft, Amazon, Google та Meta, інвестують в атомну галузь.
“Центр обробки даних сьогодні споживає стільки електроенергії, як 100 тисяч домогосподарств, що еквівалентно середньому місту”, - підкреслив Біроль.
Деякі країни, що робили ставку винятково на відновлювальні джерела енергії, переглядають це рішення. Найпереконливіший економічний фактор.
“Атомна виробниця – це дешева електроенергія. По-друге, це надійне джерело. І по-третє, це велика потужність. Тобто ви будуючи один енергоблок, закриваєте разом дуже велику частку електроенергії, яку споживає ваше населення. І таким чином будь-який введений атомний енергоблок, надаючи таку велику потужність, він вирішує дуже багато економічних проблем, які без цього неможливо вирішити”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
Так, Франція, що близько 70% своєї електроенергії отримує з атомної, торік експортувала 89 терават-годин. І купували електроенергію переважно Німеччина, Італія, Велика Британія і ще кілька країн. І мова про значні суми, які витрачають імпортери.
“Нещодавно в Європі була така дуже цікава ситуація, коли ціна електроенергії підскочила до 930 євро за мегават. Була холодна погода, мінусова температура, плюс не було сонця, не було вітру. І, відповідно, в Німеччині, або скільки ринок один національного утворення впливає на всіх, в Німеччині була майже катастрофа з електроенергією. Вони почали забирати в сусідніх країн, і це спричинило вартість”, - розповів міністр енергетики України Герман Галущенко.
За останні п'ять років в атомну енергетику інвестували понад 300 мільярдів доларів. І цікаво, що найбільше коштів було виділено саме в Європі.
“Багато країн світу, вони відновлюють атомну енергетику, вони відновлюють старі блоки, наприклад, як США. Вони продовжують експлуатацію блоків Іспанія, Бельгія. Вони закликають, після, до речі, цього інциденту, вони закликають Німеччину відновити роботу атомної енергетики”, - підкреслив Герман Галущенко.
За словами експертів, зростання грошових надходжень в ядерну енергетику підкреслює її важливу роль у переході до чистої енергії.
“Сьогодні гонитва за забезпечення чистої, надійної базової електроенергії спостерігається у багатьох країнах. Це досяжно, якщо подивитися на 15 з 25 найшвидших проєктів провадження чистої енергії. Це було зроблено за допомогою атомної енергетики. Країни, такі як Франція, Швеція, Канада, США, а також Об'єднані Арабські Емірати, досягли успіху”, - зазначив виконавчий директор ядерно-енергетичної компанії ОАЕ Мохаммед Аль Хаммаді.
Скорочення викидів парникових газів прагне і Японія. Близько чверті електроенергії цій країні забезпечують АЕС.
“Як реагувати на зміну клімату? Японія намагається розпочати енергетичний розвиток, щоб досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. А ціль скорочення викидів полягає в тому, щоб забезпечити стабільне постачання та реалізувати низький рівень викидів парникових газів”, - сказав очільник українського офісу японського агенства Міжнародного співробітництва JICA Ukraine office Хідекі Мацунага.
Чехія до 2033 року має повністю відмовитися від видобутку та спалювання вугілля. За планом, за п'ять років частка атомної енергетики у цій країні становитиме близько 44 відсотків, а за 15, коли завершать будівництво нових реакторів, цей показник досягне 68 відсотків.
“Європейський парламент схвалив рішення, яким визначив атомну енергетику, відніс до 17 пунктів видів енергетики як зеленої. Європарламент визначив напрямок, що до 2030 року 40 відсотків всієї енергетики Європейського Союзу має складатися виключно із зеленої енергетики. Та ж саме Японія, Німеччина і інші країни переглядають свої плани з відновлення роботи атомної генерації. Всі хотіли б перейти на зелений перехід, на відновлювальні джерела енергії, але з деяким часом зрозуміли, що без базової атомної генерації, без дешевої електроенергії надто складно конкурувати”, - повідомив народний депутат України, член з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк.
За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, протягом наступних кількох років загальна кількість електроенергії, виробленої на світових АЕС, зросте більш ніж на 200 ТВт годин. І найбільш відчутним зростання буде в Європі та Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Енергетичний баланс в Україні
Розвиток атомної генерації як основи базової генерації електроенергії є частиною енергетичної стратегії України. А продовження будівництва блоків на Хмельницькій АЕС є важливим елементом енергетичної стійкості країни. Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду. Він нагадав, що 9 атомних блоків, які працюють на підконтрольній Україні АЕС, в експлуатації понад 30 років.
Втім, справжню енергостійкість Україні забезпечить мікс атомної та зеленої енергетики. Тому в умовах війни розвивають також сонячні, вітрові та біоенергетичні технології. Так, у 2024-му в Україні було побудовано до 850 мегават сонячних електростанцій за рахунок бізнесу та домогосподарств. І цей тренд збережеться і цьогоріч.
“Дивіться, насправді в нашому енергетичній стратегії, в наших планах, ми про це і говоримо, що у нас майбутнє української енергетики – це атомна енергетика з міксом зеленої енергетики. Стосовно зеленої енергетики, безумовно, це важливо. І насправді ми рухаємося досить непогано в розвитку зеленої енергетики. Відбуваються відповідні нормативні зміни, дуже багато законодавства зараз змінено. Відбувається дуже багато в розвитку.
Питання в тому, що, безумовно, ті проєкти, які реалізуються, зокрема, вітроенергетика чи сонячна енергетика, безумовно, сьогодні великі інвестори, вони все-таки дивляться на те, що ситуація є військовою. І певні ризики, тобто покриття військових ризиків є важливим. Над цим досить активно працюють. Відповідно, з точки зору, знайти оцей механізм, коли, наприклад, іноземна держава гарантує своєму інвестору військові ризики, коли він приходить і інвестує в Україну. Але потенціал у нас величезний”, - сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.
Нові теплоелектроцентралі
В Україні збудують теплоелектроцентралі, що будуть використовувати перероблене сміття як пальне. Нині обирають громади, де і зведуть ТЕЦ. Головними критеріями є подібна кількість населення та наявність сміттєпереробки. Це дасть змогу створити типовий проєкт станції, потужність якої може забезпечити теплом приблизно однакову кількість населення. У Державному агентстві відновлення та розвитку інфраструктури зазначають, у будівництві ТЕЦ, які працюватимуть на смітті в Україні, зацікавлені фінські компанії. А Фінляндія готова ділитися досвідом, адже там такі ТЕЦ уже працюють.
“Є дві громади, які найбільше підготовлені до побудови ТЕЦ: вони вже працюють над будівництвом сміттєпереробних заводів. Важливо, аби здійснювалася переробка сміття в громаді, а те, що переробити не можна, йтиме на спалення, аби забезпечувати громаду теплом через майбутню ТЕЦ”, - зазначив голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Сергій Сухомлин.