"Єврокогосп" і глибинка: експерт розповів, чому Брауна підтримали в Польщі

Результат польського ультраправого політика Гжегожа Брауна, який здобув близько 6,5% голосів на нещодавніх виборах, продовжує викликати дискусії. Експерт з польської політики Віктор Савинок, асистент інституту міжнародних відносин Люблінського університету Марії К'юрі-Склодовської, вважає, що для розуміння мотивації його електорату слід виходити за межі аналізу настроїв у великих містах.

Про це він розповів в інтерв'ю для "Ми-Україна".

"Для того, щоб зрозуміти мотивацію цих людей, належало б питати не тих, хто є в Варшаві, в Гданську, а поїхати десь у віддалені села", – припускає Савинок, коментуючи здивування результатами Брауна навіть серед його міських прихильників.

Він нагадав про характерну риторику політика: "Браун активно критикує Європейський Союз, який він називає Євроколгоспом, причому тут цікаво, він говорить це російською мовою, тобто Євроколхоз".

За словами Савинока, Браун також просуває конспірологічні теорії про нібито німецько-російське домінування в ЄС, кероване "світовим єврейським урядом". Така риторика знаходить відгук у його традиційних осередках підтримки на півдні та південному-сході Польщі.

Попри особисту популярність у певних колах та попереднє обрання до Європарламенту, після виходу з партії "Конфедерація" для участі в поточних виборах Браун втратив значну структурну підтримку – за ним з фракції пішов лише один депутат, Роман Фриц.

Савинок також згадав скандальні акції Брауна, як-от спробу "арешту" лікарки в Олениці чи зневагу до прапора ЄС, підкреслюючи його епатажний стиль за відсутності потужних партійних структур.

Щодо політичних перспектив, то результат у майже 6,5% Савинок розцінює як "двояку заявку".

"З одного боку, це може бути заявка на те, аби якась навіть праворадикальна політична сила потрапила до Сейму наступного скликання але поки що складно говорити про те, чи у 2027 році є така можливість. Чи це була радше заявка про те, щоб зміцнити ще більше вагу Грегора Брауна в "Конфедерації" для того, щоб знову долучитися до них в другій половині 2026 року, коли вже почнеться повільними кроками парламентська кампанія", – розмірковує експерт.

Як писав "Ми-Україна" раніше, у першому турі президентських виборів у Польщі, що відбулися в неділю, 18 травня, взяли участь майже 29 млн громадян. Найбільше голосів отримали ліберал Рафал Тшасковський - 31,2% голосів та консерватор Кароль Навроцький - 29,7%, які і вийшли до другого туру, який відбудеться 1 червня.

Головне