Ядерний тероризм рф: чому ця зима може стати надскладною для України

Ядерний тероризм рф: чому ця зима може стати надскладною для України

Міжнародні партнери надають безпрецедентну підтримку у відновленні української енергетики. Адже усвідомлюють - третя зима в умовах війни стане суворим випробуванням для українців. 

За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, країна потребуватиме близько 18 гігават потужності. Втім, забезпечити такий рівень генерації неможливо через дії росії. 

До масованих атак на енергетичну інфраструктуру додалася ще одна загроза -тядерна. Ворог готується бити і по наших атомних станціях. Як їх убезпечити і чим допоможе світ? Про все це докладніше у програмі "Енерголайв" на каналі "Ми-Україна".

Стан енергетики України

Ситуація в енергетиці насамперед залежить від того, наскільки руйнівними будуть атаки рф на об'єкти генерації та передачі електроенергії. Нині російська армія не припиняє обстріли і в різні способи намагається похитнути нашу енергосистему. 

Цього тижня російських атак зазнали не лише прифронтові регіони та прикордоння. До переліку областей, де були знеструмлення через обстріли, додалися Полтавщина та Івано-Франківщина.

Внаслідок бойових дій та ударів безпілотниками пошкоджень зазнали енергетичні об'єкти у Дніпропетровській, Донецькій, Сумській, Харківській, Чернігівській та Херсонській областях. По Запорізькій ворог кілька діб поспіль цілить керованими авіабомбами.

Напередодні ворог атакував дронами і ракетами три об'єкти передачі електроенергії. Один із них - у Миколаївській області. Але своїх цілей російські терористи не досягли. Енергосистема України працює в збалансованому режимі. 

росія прагне залишити Україну без світла і тепла. Тому Києву необхідно надати додаткові системи протиповітряної оборони. До цього закликав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель. 

"Очевидно, що росія хоче занурити Україну у темряву та холод. Наближається зима, і після нападів рф на енергетичні об'єкти,  потужність виробництва енергії в Україні скоротилася на дві третини", - наголосив Жозеп Боррель.

Допомога енергосистемі України від партнерів

Уряд США та група міністрів G7 Plus зобов'язалися продовжити підтримку енергетики України і підтвердили, що готові інвестувати в її реконструкцію. 

"Ми визнаємо необхідність міжнародної допомоги для захисту енергетичної інфраструктури від нападів, у тому числі шляхом посилення спроможностей протиповітряної оборони України з боку країн, які взяли на себе відповідні зобов'язання, і підтверджуємо нашу готовність продовжувати надавати таку допомогу", - Спільна заява урядів США та групи G7 Plus.

45 мільйонів євро спрямують до фонду підтримки енергетики України Нідерланди, і ці кошти підуть на обладнання. Німеччина надасть 70 мільйонів євро. Кошти спрямують на забезпечення українських міст і сіл автономними джерелами енергії. Зокрема, планується встановлення малих теплоелектростанцій, котелень, генераторів та сонячних систем. 

Новий пакет допомоги готує Японія. Ці кошти допоможуть відновити енергооб'єкти після обстрілів.

"Два з половиною роки тому, коли почалося російське вторгнення, ми вирішили зайняти тверду позицію проти росії, тому що вона підриває основи міжнародного порядку. В березні минулого року я відвідав Київ, і також минулого року, як лідер Великої сімки, Японія взяла на себе ініціативи щодо впровадження жорстких санкцій проти російської федерації. Наша країна і надалі надаватиме Україні повну підтримку", - зазначив Фуміо Кішіда, премєр-міністр Японії.

Така єдність допоможе Україні підготуватися до опалювального сезону і пройти зиму, зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, подякувавши партнерам за співпрацю. 

"Сполучені Штати, Нідерланди, Данія, величезна кількість держав, яка сьогодні озвучила цифри, які вони готові витратити на підтримку саме енергетичної галузі України, тому що, ви розумієте, що, на жаль, атаки відбуваються щодня і той рівень допомоги важливий сьогодні, і це фонд енергетичної підтримки України, але і постачання обладнання.... Але треба розуміти, що, оскільки війна продовжується, удари є системні і тривалі, то, відповідно, нам треба постійне надходження коштів для того, щоб покривати як ремонтну кампанію, так і закуповувати необхідне нове встановлення.

У мене немає сумніву ні на хвилину, що партнери не зупиняться у підтримці української енергетики", - заявив міністр енергетики Герман Галущенко.

Загалом, як повідомив державний секретар США Ентоні Блінкен, з лютого 2022 року України країни Великої сімки передали 4 мільярди доларів на підтримку української енергетики. 

Ядерний тероризм рф

Російська армія знищила всі теплові електростанції в Україні та майже всі гідростанції. Це може спричинити відсутність опалення для мільйонів українців наступної зими. Президент України Володимир Зеленський говорив про це  під час загальних дебатів Генасамблеї ООН. А раніше зауважив, що Кремль готує атаки на атомну енергетику, щоб спричинити в Україні повний блекаут.

"Зараз, із наближенням третьої зими цієї війни, росія знову намагається знищити нашу енергетику. І цієї осені вони діють ще цинічніше. Вони готуються атакувати наші атомні електростанції. Три з них. Ми маємо цю інформацію і маємо докази цього. Якщо росія готова зайти так далеко, це означає, що нічого з того, що ви цінуєте, для Москви немає значення", - наголосив президент Володимир Зеленський.

Менш як за місяць поруч із АЕС України пролетіло понад 100 російських ракет і дронів, кажуть в Енергоатомі. Так окупанти систематично створюють напругу на атомних об'єктах. Замість прямих ударів по АЕС росіяни б'ють по відкритих розподільчих пристроях та підстанціях.

Це гібридні атаки ворога, мета яких - відключити атомні станції без прямого влучання. 

"26 серпня ворог здійснив також атаки на підстанції передачі електричної енергії, які вкрай є важливими по взаємодії з атомними електростанціями щодо видачі потужності. Це була свідома атака ворога.

Це є свідченням того, що для ворога немає кордонів і він намагається це використати для свого шантажу", - наголосив Микола Колісник, заступник міністра енергетики.

Водночас член комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк додав:

"55-60% сьогодні загального балансу електроенергії складає атомна генерація. Взимку цей відсоток буде ще більший - 75-80%.

Якщо вони будуть бити по підстанціях, які дають можливість видавати електроенергію з атомних електростанцій назовні, вони можуть обмежити генерацію і зробити все можливе для того, аби зима була ще важчою, ніж вона і так буде". 

Ядерний тероризм - візитівка ворога від початку повномасштабного вторгнення. Тільки у вересні вже вдруге зафіксували проліт дрона біля Хмельницької АЕС.

В "Енергоатомі" переконані - росія намагалася зімітувати атаку безпосередньо на атомні станції. Про це свідчить траєкторія польоту безпілотника. 

Про захист об'єктів ядерної енергетики та реакцію МАГАТЕ на загрози з боку росії ми поговорили з керівником "Енергоатому" Петром Котіним.

росія використовує китайські супутники для того, щоб фотографувати українські АЕС. І як заявив президент, що ці знімки країна-агресорка може використовувати для подальших ударів по станціях. Що натепер є головною загрозою для української атомної енергетики і, зокрема, наших АЕС? І які дії країни-терористки становлять небезпеку зараз? 

- Дійсно, атаки на цивільні ядерні об'єкти будь-якої країни це вважається міжнародним злочином. Це проти будь-яких конвенцій і умов, угод між відповідними організаціями. Фактично, атака на ядерний об'єкт небезпечна через те, що на будь-якому ядерному об'єкті дуже багато ядерного матеріалу.

Пошкодження ядерний матеріал призводить до викидів радіоактивних забруднюючих речовин в атмосферу, що недопустимо,  і що буде впливати не тільки на Україну, але й на ті країни, на держави, які поруч знаходяться з нашими кордонами, і на весь світ. Це дуже тривожна інформація, яку озвучив президент України. Фактично, він вийшов з відповідними заявами вже. І для нас це також дуже серйозно, і ми з нашого боку відпрацьовуємо всі дії, щоб підвищити захист на випадок розвитку таких дуже небажаних сценаріїв з боку росії. 

Нещодавно відбулася чергова сесія МАГАТЕ, яких домовленостей вдалося досягнути, що стосується саме захисту українських ядерних об'єктів?

- Була генеральна конференція МАГАТЕ і вони прийняли свою чергову резолюцію про те, щоб звільнити Запорізьку атомну станцію, передати її під контроль українського оператора "Енергоатома". Фактично, сама присутність експертів МАГАТЕ на всіх наших атомних станціях, в тому числі на Запорізькій атомній станції, вона на політичному рівні також вносить свій вклад в те, щоб попередити росію проти таких дій, про які ми тільки що говорили.

По самій генеральній конференції - дуже добру доповідь зробив міністр енергетики і визначив всі фактично необхідні кроки, які потрібно зробити міжнародній спільноті для того, щоб фактично ситуація залишалася в контрольованому режимі. 

Обговорювалися питання посилення місії і розширення їх присутності в Україні. Зокрема йшлося про присутність їх на підстанціях, до яких під'єднані атомні електростанції. Чому це важливо? Тому що навіть, якщо вони будуть обстрілювати підстанцію, до яких підключені атомні електростанції, які знаходяться в зоні відповідальності «Укренерго», і якщо вони будуть пошкоджувати там прийомні пристрої, ті, які приймають електрику з атомних станцій, може виникнути ситуація, що станція перейде в режим повному блекауту через те, що в неї немає зв'язку з зовнішньою енергомережею. А це перший крок до аварії в масштабі Фукусіми, коли також вони втратило зовнішнє живлення. Після цього останній рубіж - це дизельні генератори. Дизельні генератори вийшли з ладу і після цього вже розпочинається плавлення ядерного палива.

Те саме, якщо станція втрачає лінію зовнішнього живлення, може виникнути така сама ситуація і на атомних станціях, на атомних об'єктах. Дійсно, ми маємо дизельні генератори, ми маємо деякі додаткові засоби для того, щоб в цій ситуації реагувати і не допустити плавлення активних зон реакторів з викидами радіоактивних речовин. Але це сама по собі вже дуже небезпечна ситуація. Перший крок до серйозної аварії. 

І бити росіяни, зокрема, можуть по цих підстанціях? 

- Остання масована атака, фактично, вони пошкодили декілька таких підстанцій. У нас на станціях були фактично три відключення, і потім одне ще відключення, було таке відкладене відключення, що стало наслідком саме цієї атаки. І одна із станцій відділилася від енергомережі, фактично, з поганими наслідками для роботи і обладнання атомної станції. Ми все поновили, але це небезпечно, якщо такий режим буде тривати більше, ніж термін, на який розрахована робота дизель-генераторів, розрахована наявність палива для дизель-генераторів на станції, таке інше.

Стосовно розширення місії МАГАТЕ - чому, взагалі, присутність місії МАГАТЕ на об'єктах, що пов'язані з атомною енергетикою, це важливо? І яким чином це вплине на їхню безпеку? 

Політичний захист. Це все елементи політичного захисту. Це виступи перших лідерів країн, нашого президента Володимира Зеленського, який постійно інформує міжнародну спільноту, міжнародних лідерів про загрози, які існують для атомної енергетики. Це і виступи генерального директора МАГАТЕ, це резолюції борда керуючих МАГАТЕ, це також і та ж резолюція Генеральної асамблеї МАГАТЕ.

Це вся публічність цих дій навколо атомних електростанцій, вона не дозволяє, поки що росія переходити у цю червону лінію і фактично переходити до прямих атак на атомні об'єкти. Тому ми вважаємо дуже важливим те, що ми досягли сьогодні домовленості з генеральним директором МАГАТЕ про розширення місії на найбільш критичні підстанції, до яких атомні станції у нас під'єднані, це перше. І по-друге, ми зараз виходимо з ініціативою до інших міжнародних організацій, таких як Всесвітня організація операторів атомних електростанцій, наприклад, і деякі інші, для того, щоб вони також організовували місії на наші ядерні об'єкти  і також практично дивилися за станом ядерної радіаційної безпеки, які дуже залежать від того, які дії буде здійснювати росія в майбутньому по відношенню до наших ядерних об'єктів.

Підготовка до надзвичайних ситуацій на атомному об'єкті

Підрозділи "Енергоатому" регулярно проводять тренування, відпрацьовують дії у випадку надзвичайної ситуації на атомному об'єкті. Адже ворог будь-якої миті може влаштувати провокацію. 

Зокрема вони тренуються на робототехнічних комплексах МЕФ-4, що призназначені для проведення відеорозвідки, радіаційної розвідки та маніпулювання радіаційно небезпечними предметами вагою до 16 кілограмів руками-маніпуляторами та вагою до 50 кілограмів ковшом. 

Такі комплекси здатні піднімати вагу 16 кілограмів, брати радіаційно небезпечні предмети, локалізувати в контейнери. Також вони можуть не тільки врятувати життя, але й зменшити масштаби аварії на атомному об'єкті. Для цього відокремлений підрозділ "Енергоатому" має чимало спеціальної техніки - пневматичні системи, бетоноломи, гідравлічні ножиці та домкрати, що призначені для розчищення завалів. Крім того є машини, що здатні прорізати півтораметрові стіни та кришити бетон. 

Окреме вміння - швидко визначити рівень радіаційного забруднення. Це обов'язок Служби радіаційної розвідки та дозиметричного контролю. Так само, як і з'ясування, чи постраждали люди через випромінювання. Фахівці вимірюють рівень інкорпорованих радіонуклідів в тілі людини. Зокрема, в щитовинній залозі, в легені, і по всьому тілу.

Навчання фахівців проводять щотижня. Підрозділ у повній боєготовності, адже росія постійно вдається до ядерного шантажу. 

"У будь-який час ми очікуємо провокації з боку рашистів, відповідно з витоком радіації саме Запорізької атомної станції. І заради цього цей Центр існує", - наголосив Петро Котін.

Електростанція для України від Литви

Україна отримає від Литви цілу електростанцію. Йдеться про третю ТЕС міста Вільнюса. Вона не працює з 2015 року через високі експлуатаційні витрати. Проте обладнання станції повністю працездатне. Потужностей ТЕС вистачить на те, щоб обігріти місто розміром із Вільнюс. Загалом у цьому пакеті допомоги Литва передасть обладнання на 50 мільйонів євро.

"Зараз розбирається ціла електростанція у Литві і по частинах передається Україні. Буде ще більше", - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

"Зима буде дуже важкою, тому ми повинні максимально допомогти Україні, щоб люди в цілій низці міст, чи то Чернігів, чи Київ, чи інші міста не замерзли і мали світло. Ми можемо віддати цю станцію українцям, що ми і робимо. Майже сто вантажівок або кілька поїздів можуть бути завантажені обладнанням, яке ми плануємо надати Україні", - зазначив Дайнюс Крейвіс, міністр енергетики Литви.

Головне