Ядерна генерація: як атомна енергетика запобігає загрозі блекаутів

Ядерна генерація: як атомна енергетика запобігає загрозі блекаутів

Споживання електроенергії цього тижня зростає. Одночас в Україні зберігається дефіцит через російські атаки. Тож енергетики просять споживачів не використовувати одночасно потужні електроприлади. Це допоможе стабілізувати систему. Поки планових відключень вдається уникати. Насамперед, завдяки атомній генерації. Її важливість зростає щодня. Адже світловий день скорочується, а отже зменшується внесок відновлювальної енергетики. До того ж, ворог знищив майже 90% теплової та 45% гідрогенерації. Про все це дивіться детально у програмі ”Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Атаки на енергетичну інфраструктуру в різних областях

Цього тижня ворог атакував енергетичну інфраструктуру у 10 областях України. Насамперед, це прикордонні та прифронтові регіони. Зокрема, на Донеччині через обстріл відімкнулося живлення на підстанції. Росіяни також завдали пошкоджень енергоінфраструктурі у Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській, Харківській та Херсонській областях. Через ракетні обстріли були знеструмлені і на Чернігівщині. А на Черкащині внаслідок падіння уламків безпілотника вимкнулася повітряна лінія. 

Складна ситуація на Сумщині. Російська армія знову і знову б'є ракетами по енергетичних об'єктах, зокрема, обласного центру та Конотопу. Горіло кілька великих електропідстанцій у Сумах. І через це були масштабні знеструмлення. Без світла залишилося майже 300 тисяч людей.Докладніше про те, як регіон переживає атаки, нам розповіла моя колега Олеся Боровик. 

“Енергетичні об'єкти в Сумській області стали основними мішенями для ворога. Вони піддаються масованим атакам, шахети, швидкісні ракети, каби. Все це залізяче через росію, летить по нашим електропідстанціям. 

Відтак, за останні кілька днів Суми пережили вже два блекаута. Деякі мікрорайони міста були більше, як добу без світла. Відповідно, не було і води через знеструмлені водоканали. Горіло в Сумах одразу три електропідстанції. Дві в Сумах та ще одна в Конотопі. Туди були влучення. Станом на ранок, 19 вересня, вже майже всіх абонентів заживили. А це більш як 200 тисяч абонентів, які були одночасно знеструмлені. Без світла залишається ж близько 10 тисяч людей. Це в основному жителі прикордоння. Там електромережі були пошкоджені ще кілька місяців тому”, - розповіла корреспондентка “Ми-Україна” Олеся Боровик.

Негода – додатковий фактор знеструмлень

Ще одна причина знеструмлень – негода. Через грозу та сильний вітер залишилися без світла понад 3 тисячі абонентів в трьох областях. Хмельницький, Дніпропетровський та Чернігівський. Згодом електропостачання поновили. Про інші новини тижня в українській енергетиці у нашому огляді. 

Через бойові дії повністю або частково знеструмлені близько півтисячі населених пунктів, де, можливо, енергетиків відновлюють живлення. Часто буквально під обстрілами. Та й обладнання на прифронтових територіях бракує. 

“Найважливіше – це укомплектованість бригад прифронтових районів необхідним обладнанням, матеріалами і відповідною спецтехнікою. І завдяки нашим донорам, нашим партнерам європейським, які допомагають нам з обладнанням, які нам постачають його, енергетики швидко намагаються відновити це електропостачання в цих регіонах, звичайно, інколи і ціною власного життя”, -  наголосила керівниця операційної та регуляторної діяльності українських розподільчих мереж Ірина Дмитроца.

Попри підвищення споживання та дефіцит генерації, цього тижня вдається уникати планових відключень. Сприяє цьому тепла погода і те, що енергетики цілодобово працюють, відновлюючи пошкоджені російськими атаками об'єкти. 

“На сьогодні у нас енергетична енергосистема збалансована, графіків погодинних відключень не застосовується, експорт енергії у нас відсутній. Хочу подякувати всім нашим громадянам за економічний режим використання споживання, використання енергії. І хочу просити продовжувати економно, відповідально споживати енергію, особливо в години утрішнього, вечірнього максимуму, з 7 до 10 ранку, з 18 до 22 години” , - розповів перший заступник міністра енергетики України Юрій Шейко. 

Допомога ЄС та міжнародних партнерів

Водночас стабілізувати енергосистему вдається і завдяки імпорту. Цього тижня електроенергія надходить з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини та Молдови. Кабмін, нагадає, працює над погодженням Європейського Союзу щодо розширення постачання електрики за кордону з 1,7 до 2,2 гігават. 

Євросоюз виділить ще 160 мільйонів євро для допомоги енергетичній системі України, що постраждала від російських ударів. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн. За її словами, Україна потребує 17 гігават потужності цієї зими, і 25% з них є з допомоги покрити з огляду на експорт електроенергії та допомогу з ремонтами. 

“Із них 60 мільйонів євро гуманітарної допомоги буде виділено для притулків і, наприклад, на обігрівачів. І близько 100 мільйонів євро на ремонтні роботи та відновлювальні джерела енергії. І ці 100 мільйонів євро надходять від заморожених російських активів в Європейському Союзі, тому що справедливо, що росія повинна платити за руйнування, які вона спричинила. 

Наша мета – відремонтувати 2,5 гігават потужностей цієї зими. Це приблизно 15% потреб України. Ми експортуємо 2 гігавати електроенергії до України, що також покриває приблизно 12% потреб України на зиму. Ми прагнемо відновити 2,5 гігаваттів потужності, що становить 15% від потреб України”, - сказала президентка Європейської комісії Урсула Фон Дер Ляєн.  

100 мільйонів євро Україні додатково у грудні надасть Німеччина. Очільниця німецького МЗС Аналіна Бербок переконана, росія планує використати зиму проти українців як зброю, тому ця допомога є надзвичайно важливою. 

“100 мільйонів євро зимової допомоги Україні, тому що зрозуміло, що осінь настає, зима вже на порозі, а гібридна війна росії означає ще одну зимову війну з метою зробити життя людей в Україні якомога жахливішим”, - зауважила міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок. 

Про новий транш енергетичної підтримки оголосила і Хорватія. Країна надасть на 5 мільйонів євро для відновлення українських енергооб'єктів. 

Атомна загроза: ситуація на Запорізькій АЕС

У Відні відбулася 68-ма генеральна конференція МАГАТЕ, до якої долучилися 178 держав-членів агентства. Міністр енергетики України Герман Галущенко закликав МАГАТЕ розширювати моніторингові місії на високовольтній підстанції, що є об'єктами російських атак, від яких залежить безпечна робота українських АЕС. Це критично важливо, адже кожна ворожа атака може спричинити ядерну катастрофу. Так, 26 серпня російські ракети і дрони призвели до аварійної зупинки трьох ядерних блоків. 

“Близько півтора місяці тому росія почала відправляти свої дрони у напрямку українських АЕС. З початку повномасштабного вторгнення українські АЕС 12 разів залишалися без електропостачання через пошкодження підстанцій та лінії електропередач внаслідок обставлень з боку росії. 

Втрата з'єднання з електромережею на АЕС означає підвищений ризик потенційної ядерної та радіаційної аварії. Це також означає відключення електроенергії для мільйонів українців, що є нашою реальністю сьогодні”, - заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.

Ще одне джерело загрози – окупація РЕВ Запорізької атомної електростанції, що може мати непередбачувані наслідки, адже, як зазначив міністр енергетики, країна-терористка порушила усі принципи ядерної безпеки та захисту атомної електростанції. А у звіті генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі йдеться про те, що на АЕС перебувають російські військові та техніка з озброєнням, а територія станції замінована. Одночас до частини об'єктів експертів не пускають, отже вони не в змозі оцінити рівень небезпеки. 

“Існують виклики, пов'язані з війною, що триває в Європі, і з можливістю ядерної аварії, яка може статися. МАГАТЕ було присутні на Запорізькій атомній електростанції. Було вже 23 ротації експертів МАГАТЕ, які вносять свій внесок, працюють, інформують міжнародне співтовариство про те, що відбувається. Атомна електростанція, мирна атомна електростанція ніколи не повинна зазнавати нападів”, - повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Найбільша в Європі і третя в світі за потужністю Запорізька АЕС на дев’яту добу повномасштабного вторгнення під час битви за енергодар. Тоді Україна втратила шість енергоблоків по гігавату кожен. Через дії загарбників ЗАЕС пережила вісім повних і одне часткове знеструмлення. Загалом було зафіксовано понад 150 грубих порушень експлуатації атомної станції. 

росія по-варварськи руйнує українську Запорізьку АЕС. І мова не лише про її мілітаризацію. Окупанти використовують станцію як прикриття для артударів по підконтрольній Україні території. Роблять усе для того, щоб ЗАЕС більше не працювала. Та майже не залишилося кваліфікованого персоналу. Бракує зовнішнього електропостачання і відсутня в достатній кількості охолоджувальна вода через руйнування Каховського водосховища. 

Щомісяця через простій ЗАЕС енергоатом втрачає мільярди гривень. А про загальні збитки через дії окупантів годі говорити. Сума давно перевищила 200 мільярдів гривень. І це без оцінки обладнання, яке вивезли або пошкодили загарбники, і без урахування збитків через вимушене переміщення працівників ЗАЕС на підконтрольну Україні територію. Докладніше про все у нашому матеріалі. 

Це відео нещодавньої пожежі в охолоджувальній вежі на окупованій ЗАЕС. Зайнялося за кілометр від енергоблоків станції. Чи то був умисний підпал, чи банальне недбальство, але наслідки не скасувати. І подібне не вперше, бо під контролем окупантів ні про яку безпеку на Запорізькій АЕС не йдеться. 

“Блоки не працюють, їх перезапустити неможливо на сьогодні з тим персоналом, який там зараз перебуває. Це перетворення її на військову базу, це розташування там техніки військової і зброї, і вибухівки. Все це знаходиться у машинних залах, обладнання. Все це знаходиться на території атомної станції, перебування військових на цій території. І це створює небезпеку для станції, тому що там дуже багато ядерного матеріалу на Запорізькій атомній станції. 

Периметр станції замінований, це також створює загрозу. Персонал станції, який там працює, він не ліцензований, він не обучений до такого типу реакторів в більшості своїй. З інших питань немає води для охолодження, немає персоналу. 

Дуже велика кількість ядерного матеріалу, який вже перевисів свій термін перебування в активних зонах. Також з ним не зрозуміло, що робити. Будь-яка подія може призводити до дуже тяжких наслідків не тільки для України, але й для всього світу, я маю на увазі, радіаційну ядерну аварію, яка може статися. Саме через те, що немає і порушено всі принципи ядерної радіаційної безпеки. Питання в тому, що вони продовжують поглиблюватися, оцей стан деградації на Запорізьканській станції, там кожного дня краще не стає”, - сказав керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

Трагедія для персоналу Запорізької АЕС

Можливі наслідки ядерної катастрофи на ЗАЕС страшно уявити. За оцінками експертів, постраждає до одного мільйону людей, а радіація пошириться далеко за межі України. Та вже очевидні інші наслідки окупації. Захоплення АЕС росією стало трагедією для персоналу станції. А це 11 тисяч людей, які перебували під постійним тиском, немов у в'язниці суворого режиму. Рашисти забороняли їм носити телефони, спілкуватися один з одним чи пересуватися територією ЗАЕС. Втім, люди відчували підтримку, тримали зв'язок з центральним офісом, одержували зарплати від Енергоатому. 

“У перший рік, коли ми працювали на самій станції, було якось простіше. Потім, коли нас блокували, не було зв'язку, вже стало погірше. Але ми знаходили вихід з цієї ситуації, бо дзвонили і по інтернет-зв'язку, і у нас були деякі місця в місті, де можна було дзвонити з українських номерів. Тому були незв'язкові. Нам, до речі, доплачували перший рік 20% за ризики, потім на другий і подальші роки 50% за ризик при виконанні робіт. І взагалі-то не залишили без зарплатні”, - розповів старший інспектор СВН та ПБ  з пожежної безпеки Максим Звірик. 

Та зрештою, близько трьох тисяч робітників з різних причин підписали угоди з Росатомом. Дехто залишився в Енергодарі, але не погодився працювати на окупантів. Але більшість, і це висококваліфікований персонал, виїхали на підконтрольну Україні територію. Майстер Микола Опінка пригадує, було страшно. 

“Дуже було жахливо, тому що вертольоти, обстріли, міномети, це все, коли ти його чуєш, коли воно зривається, це дуже так негативно впливає. І саме головне, чому виїхали, тому що страх за своє життя, тому що в нас були випадки, що людину просто на смерть прилетіла міна”, - розповів  працівник ЗАЕС Микола Опінка. 

А Сергій Трегуб додає, не знали, як будуватимуть життя на новому місті. 

“Коли почався так званий референдум, тоді вирішили з дружиною, з сім'єю, що ми тут жити не будемо, і поїхали в Україну. Де жить, за що жить, багато питань. Ми ж виїхали, і я виїхав, наприклад, в одних шортах і футболки. Те, що в багажник влізло в автомобіль, то були дитячі речі, в основному, і дружина”, - додав майстер енергоремонтного підрозділу ЗАЕС Сергій Тригуб.

Зрештою, нині всі з роботою. 

“Ми зв'язалися з представниками відділу кадрів наших, поспілкувалися, різні були пропозиції. Мене влаштувало те, що нас брали підрозділ ЕРП на добудові блоків разом з дружиною. На Хмельницького АЕС. Тому ми і вирішили їхати сюди”, - розповів старший інспектор СВН та ПБ  з пожежної безпеки Максим Звірик.  

Це будівельний майданчик на Хмельницький АЕС. Очільник енергоатому Петро Котін вітає атомників Енергодару, які працюють над зведенням третього та четвертого енергоблоків. 

“Я зараз в цю важку пору для нашої країни, для Запорізької атомної станції, для міста Енергодара, для всіх його мешканців. Дуже багато роботи. До кінця року ми плануємо набрати 2 тисячі людей на будівництво третього та четвертого енергоблоків. Тобто, люди, які зараз перебувають у нас на території України, які знаходяться в вимушеному просторі. Таких 1700 – запорізької атомної станції. Пустоповно працевлаштовуємо на інших наших об'єктах.

Компанія дбає про кожного, хто виїхав з запорізької атомної станції. Дбаємо про тих, хто залишається в місті Енергодарі. Розуміємо всі труднощі, через які ви пройшли, і через які у нас, правда, ще гріха таїти, ще прийдеться проходити нам разом з вами. Коли запорізька атомна станція повернеться, і коли ми будемо її відбудовувати, після цієї рашісткого навалу і після цієї деградації, яка зараз там присутня у запорізькій атомній станції”, - наголосив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

Компанія подбала і про житло для працівників-переселенців, оплачує оренду помешкання або готель, а водночас за підтримки іноземних партнерів зводить модульні будинки. Атомники із ЗАЕС цінують і те, що вирвалися з окупації, і що мають роботу. Та понад усе хочуть повернутися у звільнений Енергодар, відновлювати запорізьку атомну станцію. І розуміють, колеги з усієї України їм в цьому допоможуть. 

“Мрію. Чим швидше, тим більше. 40 років там проживу і хочу далі там жити”, - сказав ізолювальник-плівочник ЗАЕС Дмитро Тріняк. 

Водночас Енергоатом має план повернення запорізької АЕС в нашу енергосистему після деокупації. Чи можливо це як швидко, залежить від обладнання, яке залишиться на станції, і того, чи можна його відновити. Після огляду устаткування фахівці компанії будуть проводити консультації з експертами МАГАТЕ, щоб визначити можливість і шляхи підключення енергоблоків. 

Показ наслідків атак на енергосистему 

Українці, які щодня відчувають наслідки енергетичного терору нашої країни, тепер мають можливість побачити, як виглядають енергетичні об'єкти після російських атак. Посеред контрактової площі у Києві встановили 40-тонний трансформатор, пошкоджений під час обстрілу однієї з теплоелектростанцій. Величезний прилад після влучання палав добу, його просто неможливо було загасити. Тепер трансформатор у такому стані, що про відновлення і мови нема. 

“Цей проєкт створений для того, щоб розказати людям про те, що відбувається з енергосистемою, бо дуже часто ми не знаємо, бо ми далекі від того, і щось відбувається десь, нам просто відключають світло, ми злі, бо ми маємо знову на 20- й поверх підніматися пішки, і у нас немає асоціації з тим, що енергосистема не працює, там немає електричіства. Через те, що наша головна енергія, наш головний об'єкт, який має її давати, виглядає ось так”, -  сказала арт-кураторка проєкту Катя Тейлор.

“Це тільки частина того пошкодженого обладнання, яке було зруйноване в результаті обстрілів, ракетних ударів, дронових ударів. Тому наші енергетики, наші ремонтні служби завдяки допомозі і наших людей, наших підприємств, також залученням наших партнерів відновлюємо те обладнання, яке пошкоджено, для того, щоб ми були зі світлом і з теплом. Робота ще триває, і до осіннього періоду ми закінчимо всі ремонти на всіх енергоблоках, поточні ремонти, де потрібно це зробити, і взимку ми йдемо і будемо готові працювати з максимальним у нас енергетичним обладнанням”, - повідомив перший заступник міністра енергетики України Юрій Шейко.

Головне