СРСР почала просувати наратив про "винятковість" радянських військ у Другій Світовій війні з початком Холодної війни.
Про це розповів історик та кандидат історичних наук Сергій Громенко в інтерв'ю Юлії Галушки на телеканалі "Ми-Україна".
"Росіяни активно і багато років просувають ідею про себе, як про головних антифашистів, анти нацистів і головних переможців. Не можна сказати, що це вигадка Путіна. Певно, це наслідок того, як розвивалась культура пам’яті про Другу світову у Радянському Союзі. Якщо ми подивимось на плакати чи карикатури 1941-1945 років, ми побачимо там те, що називається єднанням нації. Ми побачимо американський і британський прапор поряд із радянським, побачимо французький", - сказав він.
За його словами, до початку Холодної війни в СРСР визнавали необхідність світової боротьби з нацизмом і визнавали, що ця перемога є спільною для всіх.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День пам'яті та перемоги над нацизмом: як 8 травня Друга світова майже закінчилася
"Щойно почалася Холодна війна цей наратив почав змінюватися і потроху ця "спільність" перемоги не розвивалася, а на її місце приходила "винятковість" радянських військ. Все частіше радянські пропагандисти писали, що, мовляв: "Якби не позиція Британія та Франції 1938 році війни взагалі б не було", чи "Якби відкрили другий фронт англо-американці не в 1944, а 1942, то війна б закінчилася б раніше на кілька років", що "Лендліз насправді 4% становив від всього обсягу". Ця ідея про те, що Радянський Союз впорався би сам, а в кращому випадку йому просто допомогли проіснувала з 1946 по 1998 року", - пояснив історик.
Громенко додав, що Путін у свою чергу просто підхопив цей прапор і почав розділяти росію та інші республіки і заявляти, що не тільки СРСР впорався б, але впоралася б і росія.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, Україна змінила підхід у своєму ставленні до Дня перемоги.