Іран та США обмінюються погрозами: що далі

Іран та США обмінюються погрозами: що далі

Відносини між США та Іраном стають більш напруженими. Країни лякають одна одну бомбардуванням. Іран нібито готовий атакувати американські бази в регіоні. США попереджають про масштабний удар по ядерній інфраструктурі Ірану.

Що ж відбувається між Іраном і США розповіла кореспондентка “Ми-Україна” Анна Брикова.

Озброєння і боєприпаси відкрито демонструють іранські військові посадовці. Це на тлі ескалації на Близькому Сході, яку розпочали їх проксі. Це стало каталізатором наступного загострення між Іраном, Ізраїлем, США та союзниками.

Після подій жовтня 2023 року іранські проксі писали: “ХАМАС і єменські хусити” і “Хезболла” пішли в атаку”. Здійснив прямий обстріл Ізраїлю і Іран.

“Було ліквідовано проіранський режим в Сирії, дружній до Ірану. Було майже ліквідовано, суттєво послаблено спроможності Хезболли. Фактично знищено бойову спроможність ХАМАСУ”, - заявив експерт центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов.

Єменським хуситам, яких теж підтримує Іран, дісталося і від Ізраїлю, і від США. Тепер обмін прямими погрозами триває між Іраном та США.

Нова адміністрація Білого дому наполягає на новій ядерній угоді, аби зупинити ймовірне створення ядерної зброї. Іран роботу над нею заперечує.

“Якщо вони не укладуть угоду, то розпочнеться бомбардування. Це буде бомбардування, подібних до якого вони ніколи не бачили”, - заявив президент США Дональд Трамп.

Попри те, що Іран сам закликав до підписання нової угоди, нині верховний лідер Аятола Хаменеї від прямих переговорів зі США відмовляється, про це йдеться у відповіді на лист Трампа.

“У цій відповіді прямі переговори були відкинуті. Щодо непрямих переговорів - Іран завжди брав у них участь. Верховний лідер підкреслив, що непрямі переговори можуть тривати”, - повідомив президент Ірану Масуд Пезешкіан.

Це сталося ще у 2018 році, коли Трамп ще у першій президентській каденції вирішив вийти з ядерної угоди з Іраном, яку раніше підписала низка країн.

Тоді це стало прецедентом. Нині в Тегерані вважають, що нова угода буде ненадійною і нетривалою. До того ж вона може стосуватися не лише ядерної програми.

“З того, що ми знаємо, ультиматум Трампа передбачав не тільки згортання ядерних програм, але і припинення фінансування і підтримки мілітарних угрупувань в регіоні. А також низка інших вимог, на які Іран ніколи не піде”, - сказав Ліхачов.

Втім можливість переговорів через посередників Тегеран не відкидає - йдеться про Оман та ОАЕ. Ще раніше Трамп хотів залучити до переговорів і росію, яка підписала з Іраном договір про всеосяжне стратегічне партнерство.

“Довіри до росії в Ірану також не має, тим більше зараз”, - сказав виконавчий директор центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Він стверджує, що Хаменеї не схиляється до того, щоб погоджуватися з будь-якою ініціативою, яка виходить з боку США.

У відповідь на погрози США, Іран вже закрив повітряний простір, і, нібито, тримає напоготові ракети спрямовані на американські військові об’єкти в регіоні.

“Американці мають щонайменше 10 баз і 50 000 військ поблизу Ірану. Це означає, що вони сидять у “скляній кімнаті”, той хто сидить у такій кімнаті не буде кидати “каміння” в інших”, - заявив іранський військовий.

Утім ситуація загострюється і тиск на Іран США посилюють, перекидаючи зброю в регіон.

“Шанси на те, що буде завдано удару по ядерним військовим об’єктам Ірану - достатньо високі. Це буде входити в стратегію примусу до перемовин”, - заявив заступник директора близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

На його думку, удари будуть обмеженими, так само, буде обмежена відповідь Ірану по якимсь військовим базам США.

Як писав "Ми-Україна" раніше, президент Ірану Масуд Пезешкян заявив про відкритість своєї країни до діалогу зі США щодо ядерної програми.

Головне