Інтеграція до енергосистеми ЄС: як Україна зробила великий крок до енергобезпеки

Інтеграція до енергосистеми ЄС: як Україна зробила великий крок до енергобезпеки

Вагомий крок у бік енергобезпеки Україна зробила у першу добу повномасштабного вторгнення. 24 лютого наша енергосистема працювала незалежно від ворожих країн рф і Білорусі у ізольованому режимі. А за 21 день відбулася синхронізація з енергосистемою ЄС. І наша держава стала частиною енергетичного Євросоюзу. Про підтримку партнерів, захист енергооб'єктів України від російських атак та розвиток галузі попри масовані ракетні удари, дивіться детально у програмі ”Енерго Live” на “Ми-Україна”. 

Щодня російські війська нищать підстанції та лінії електропередач, обстрілюючи прифронтові населені пункти. Найчастіше внаслідок бойових дій знеструмлення відбувається на Харківщині, Донеччині, Сумщині та на Херсонщині. Енергообєкти залишаються також цілями №1 для ворожих дронів та ракет. Докладніше про ситуацію в енергетиці цього тижня у нашому огляді. 

До переліку областей, де росіян вразили енергообєкти, цього тижня потрапила Львівщина. Через удари крилатими ракетами були знеструмлені деякі ділянки залізниці. Потяги рухалися із затримками. Одночас українці і досі відчувають наслідки атаки 26 серпня. Через масований удар ворога на магістральну мережу на деяких енергооб'єктах була знижена потужність, тому графіки обмеження енергопостачання стали жорсткішими. 

Обстріли енергетичної інфраструктури

“Через масштабні пошкодження об'єктів цивільної енергетичної інфраструктури, через масові ворожі атаки, система залишається досить вразливою. росія продовжує щоденно обстріли об'єктів цивільної енергетичної інфраструктури. Для прикладу, в Дніпропетровській області за наслідком атак БПЛА кілька підстанцій вимикалися, оскільки було пошкодження обладнання, відбувалося загорання, як наслідок було знеструмлене побудових та промислових споживачів. Аналогічна ситуація в Чернігівській області. 

Через атаку БПЛА знеструмлювалася підстанція і побутові споживачі місцева промисловість. Своєю героїчною відверто працею ДСНС енергетики відбудовують, відремонтовують, повертають роботу енергообладнання. Але питання стійкості залишається актуальним.

По всій країні на сьогодні продовжують діяти графіки обмеження споживання електричної енергії. В тих моментах, коли їх не достатньо для стабілізації роботи енергосистеми, застосовуються графіки аварійних відключень. Але з метою якраз стабілізації роботи планується переходити в максимально планові графіки обмеження електричної енергії, для того, щоб було зрозуміло для побутових споживачів плани відключень, прогнозні відключення”, - повідомив заступник міністра енергетики Микола Колісник. 

Збій на Південноукраїнській АЕС

Інформація про аварію на Південноукраїнській АЕС не відповідає дійсності. Як повідомили в Енергоатомі, в роботі одного із енергоблоків станції виник збій. Тому довелося його розвантажити. Це сталося внаслідок коливань параметрів мережі, до якої під'єднані енергоблоки. Нестабільність провокували ворожі обстріли лінії електропередач. Блок працюватиме на повну потужність після того, як фахівці “Укренерго” усунуть пошкодження. 

А тим часом на окупованій ЗАЕС ситуація знову загрозлива. Російські загарбники пошкодили обстрілими одну із двох повітряних ліній, через яку атомна станція отримує живлення. І тепер ЗАЕС з'єднана з українською енергосистемою лише однією магістралью. 

“В разі пошкодження другої лінії, виникне аварійна ситуація через втрату зовнішнього живлення насосів, що охолоджують активні зони реакторів і басейни витримки палива ЗАСЕ”, - НАЕК “енергоатом”. 

Ядерна безпека

Російські повітряні атаки загрожують ядерній безпеці. Під час останнього візиту гендиректор МАГАТЕР Рафаїля Гросі в Україну домовилися про розширення моніторингової місії експертів агентства на підстанції, яке є ключовими для роботи українських АЕС. Мета місії – допомогти знизити можливу небезпеку. 

“Безпека роботи атомних електростанцій залежить від стабільного та надійного підключення до електромережі. Внаслідок війни ситуація стає все більш вразливою і потенційно навіть небезпечною в цьому плані. Я Погодився з президентом Зеленським, що МАГАТЕ розширить свою рішучу діяльність, щоб допомогти запобігти ядерної аварії під час конфлікту, і приділятиме більше уваги цьому важливому аспекту ядерної та фізичної ядерної безпеки”, - сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Допомога світу відновити українську енергетику

Світ не може ігнорувати намагання росії влаштувати в Україні блекаут. США нададуть 800 мільйонів доларів на відновлення української енергетики. Про це повідомили в уряді. Американським партнерам надали перелік критичного обладнання, необхідного для негайного ремонту. Допомогу нададуть і Нідерланди, пообіцяв прем'єр-міністр Дікс Хофф під час візити до прифронтового Запоріжжя. 

“Нідерланди надають новий пакет допомоги – 200 мільйонів євро, про який я оголошую, і 80 відсотків якого піде на підтримку енергетичної системи України, яку намагаються зруйнувати російські атаки. Йдеться про комплектуючі матеріали, газові турбіни, також обладнання” , - повідомив прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф  

Представники понад 40 країн світу мають спільне бачення енергетичної безпеки України. Вони висловили готовність зміцнювати протиповітряну оборону України, адже це критично важливо для захисту енергетичної інфраструктури від воєнних загроз. Також партнери зобов'язалися сприяти відновленню пошкоджених росіянами енергооб'єктів, зокрема безкоштовно передавати необхідні Україні обладнання та запчастини. 

“Умисні та вибіркові напади на цивільні об'єкти є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права і є неприйнятними. Всеосяжний, справедливий та стійкий мир повинен гарантувати захист цивільної енергетичної інфраструктури України. Це позитивно впливатиме на гуманітарну ситуацію в Україні та на права людини для всіх цивільних осіб”, - спільне комюніке з енергетичної безпеки. 

Польща сприятиме енергонезалежності України під час головування в Раді ЄС у першій половині 2025-го. Варшава просуватиме переговори про ступ України до Євросоюзу та інтеграцію нашого енергосектору. Одночас Польща прагне послабити вплив країни-агресорки. 

“Ми також будемо прагнути досягти мети ЄС REPower - повністю припинити імпорт російського палива до Європейського Союзу. Ми два з половиною роки у війні. Настав час розірвати ці енергетичні зв'язки та наявну залежність від росії”, - сказав державний секретар міністерства клімату та навколишнього середовища Польщі. 

Україна виробляє унікальне обладнання для АЕС

Україна прагне не тільки власної енергонезалежності від росії, але й може стати постачальником унікального обладнання для європейських АЕС. Йдеться про специфічні запчастини, що необхідні для роботи та ремонту енергоблоків. Раніше їх виготовляла винятково країна-агресорка, але “Енергоатом” зламав монополію російської федерації. Докладніше про те, як вдалося відмовитися від російських деталей, розповів керівник “Енергоатому” Петро Котін. 

“Це наш відокремлений підрозділ, який входить в наш склад “Енергоатом”. Він фактично виробляє ті запасні частини, які нам потрібні для роботи наших атомних енергоблоків, які ми раніше постачали від російської федерації. Ми провели дуже велику програму по заміщенню російського обладнання. 

Зараз ми абсолютно незалежні від росії. Як ми це зробили? Більшість складного обладнання ми фактично поставили на виробництво тут, на саме цьому заводі, а іншу частину беремо від наших західних партнерів, від виробників, за якими встановили відповідні відносини і підписали відповідні контракти. Ось тут це унікальне обладнання. Воно виробляється в світі тільки росією і тільки нашим підрозділам. Більше ніхто цього не може. Ми не беремо його з росії, ми виробляємо самі. І це обладнання для ВВР-440 реакторів. 

У всьому світі, у всій Європі зараз у нас, я думаю, будуть замовляти саме оце обладнання. Ось це, що тут знаходиться, це збирається в одну велику. Ось вона фактично тут є, і ось ця частина стоїть там, і внутрі, ви можете побачити. Ось це в готовому вигляді воно знаходиться тут. І саме цей елемент, він потрібен для завантаження, разом з паливом, для завантаження реакторів ВВР-440. 

Тобто ми, коли перейшли на програму взаємодії з Вестенгаузом і перейшли з палива росії для ВВР-440, Вестенгауз виготовив паливні збірки за нашою участю, також в наших спеціалістів і фахівців, і поставили вже зараз третя партія нам надійшла для завантаження наших енергоблоків. Ось ці елементи, вони також потрібні, але вони не кожного року там замінюються, вони на 6-7 років використовуються. І ось ці елементи виготовили ми самі для себе, і також ми зараз готуємося виготовляти їх для інших реакторів ВВР-440. Будемо витискати росію з їхнім постачанням також з європейських країн. Тільки рік, як все поставлено на виробництво, і зараз проходить відповідну атестацію, і зараз вже це готова продукція, яку можна буде підключати”, - розповів керівник “Енергоатому”. 

Запчастини, без яких неможливі ремонти та безпечна робота атомних електростанцій, Україна почала виготовляти після повномасштабного вторгнення. На виробничому підрозділі встановлено високотехнологічне обладнання з Японії, Чехії та інших країн. Частини устаткування отримали нещодавно. Воно виготовлено під індивідуальне замовлення, тож дозволяє виробляти унікальні комплектуючі, зокрема для дизель генераторів, насосів та систем захисту реактора. 

“Ось ці деталі. Усі. Вони є деталями для ремонту дизель генераторів. Тобто дизельгенератори на станції є також однією з основних видів систем, які забезпечують безпечну експлуатацію електростанцій. Тобто у разі втрат електропостачання дизель генератор включається в роботу і функціонує так, щоб не припинялась робота систем, що важливі для безпеки. Так ось, ми опанували велику номенклатуру виробів. Навіть зараз цей унікальний верстат, який ви бачили, ми будемо випускати для нього циліндри, поршні, головки, ну і таке інше. Далі тут є дуже цікаві речі. 

Ми займаємося зараз виробництвом нової для нас продукції, так би мовити, надставки для блоку ВВР-440. Велика кількість різних прокладок із круглого нікелю, плоского нікелю для ущільнення особливо важливих вузлів на енергоблоках. Також інші типи різних прокладок, там і мідні, із нержавіючої сталі, із інших матеріалів”, - розповів генеральний директор підприємства з виробництва деталей Григорій городнер. 

60% електроенергії в Україні виробляють АЕС, і уряд планує збільшити потужності атомної генерації, що є основою нашої енергосистеми. Це рішення підтримують і міжнародні партнери. Мова про добудову третього та четвертого блоків Хмельницької АЕС, що готові на 80 і 25%. Також уникнути масштабних знеструмлень допоможе спорудження сотень або й тисяч малопотужних джерел енергії. Над цим уже працюють окремі підприємства, і держава їх мотивує. 

Як програми та кредити допомагають залишатися заживленими навіть під час відключень

Компанії, які покривають 80% споживання електроенергією власного виробництва, залишаються заживленими навіть під час стабілізаційних відключень. Також для енергоефективного бізнесу та окремих споживачів діють кредити. 

“Ми рухаємось в Європейський Союз, і зараз ми вчино крок позаду. Але якщо ми сьогодні якраз стоїмо на тому кроці, що нам потрібні додаткові джерела енергії, встановлене, встановленні і впровадження саме альтернативних видів палива, використання відновлюваних джерел енергії, тому держава від цього і саме уряд зробив багато програм, націлених на всі прошарки населення. Відповідно, для населення є програми і здешевлені кредити”, - голова держагентства з енергоефективності Ганна Замазєєва.

Одна із програм для багатоквартирних будинків – “Грін Дім”. За нею ОСББ та житлові кооперативи мають можливість встановити сонячні станції та теплові насоси. І отримати компенсацію 70% вартості обладнання. А це солідна сума від 1 до 3 мільйонів гривень. Крім того, сонячні електростанції дозволять отримувати і додатковий дохід, принаймні в теплу пору року, адже надлишки електроенергії можна продавати. Щоб долучитися до програми, об'єднання мешканців мають підготувати проєкт і звернутися до фонду енергоефективності. 

Як обрати повербанк

Разом з тим кожен з нас може забезпечити собі хоча б часткову енергонезалежність. Варто почати зі звичайних повербанків. Це те, що не вимагає значниковий витрат і зарадить при відсутності струму. Але яку модель обрати, допомагаємо розібратися.

На ринку тисячі моделей повербанків. Із бездротовою зарядкою, сонячними батареями, ліхтариками, для смартфонів чи ноутбуків. Обираючи, орієнтуйтеся саме на пристрій, який ви заряджаєте. 

Одна з ключових характеристик повербанку — ємність. Від неї залежить, скільки разів і що саме ви зможете підзарядити. Діапазон від скромних 2,5 тисяч до 60 тисяч міліампер-годин. Але врахуйте, виробник вказує номінальну, а не фактичну ємність, котра завжди менша відсотків на 20. Тобто модель на 10 тисяч міліампер-годин забезпечить смартфону десь два цикли живлення. 

На швидкість заряджання впливає потужність. Що вища вхідна, то спритніше заряджається сам повербанк від мережі. Таке ж правило працює для вихідної потужності, тобто здатності передати енергію гаджету, який підтримує швидку зарядку. Зверніть увагу і зарядний кабель. Якщо він розрахований, наприклад, на 50 Вт, а вхідний роз'єм на 100, то заряджання сповільниться вдвічі. І, до речі, швидкість заряджання зовнішнього акумулятора через порт мікро-USB приблизно в чотири рази нижча, ніж через Type-C. Чим потужніший повербанк, тим він важчий. 

Не плануєте постійно носити в сумочці зайвих півкілограма? Тоді придбайте недорогу модель, якої вистачить на пару зарядок смартфона. Щоб кілька разів зарядити телефон чи планшет, обираєте повербанки з ємністю від 20 000 мАг і потужністю вхідного порту від 18 Вт. 

Для ноутбуків потрібні банки енергії з ємністю від 30 000 мАг і вихідною потужністю мінімум 50 Вт. Але цього не вистачить для ігрових лептопів. Для смарт-годинників чи бездротових навушників достатньо повербанків місткістю до 5000 мАг з підтримкою інтелектуальної зарядки, що подає струм малої потужності. І ще одне. Краще заряджати пристрої, коли вони вимкнені або в режимі сну. Інакше більша частина заряду втручатиметься на підтримку живлення.

Головне