Новостворений трибунал для розгляду злочину агресії росії проти України матиме суттєві відмінності від Нюрнберзького трибуналу. Про це у ефірі "Ми-Україна" повідомив суддя Європейського суду з прав людини Микола Гнатовський.
За словами судді ЄСПЛ, хоча Нюрнберзький трибунал став ідейним натхненням для створення нового суду, між ними існують принципові відмінності у сфері юрисдикції та часу створення.
"Ви правильно згадуєте Нюрнберг, тому що основна ідея, яку власне пропонували всі перші роки, наприкінці березня 2022 року, коли пропонувалося створення такого трибуналу, власне, Нюрнбергський трибунал надихався на створення цього спеціального трибуналу, безумовно", — зазначив Гнатовський.
Головна відмінність, як пояснив суддя, полягає в обсязі юрисдикції. На відміну від Нюрнберзького трибуналу, який розглядав весь спектр міжнародних злочинів, новостворений трибунал зосередиться виключно на злочині агресії.
"Різниця в тому, що Нюрнбергський трибунал займався всіма міжнародними злочинами. Він починав зі злочинами агресії, тоді він називався злочином проти миру. Вони тоді розуміли, що це материнський злочин, воно злочин", — наголосив Гнатовський.
Суддя підкреслив, що злочин агресії є первинним, і саме він породжує всі подальші злочини: "І подальші злочини, всі ці звірства, воєнні злочини, злочини проти людяності — вони всі є наслідком агресії, напасти на Україну, розв'язати війну".
Ще одна ключова відмінність пов'язана з моментом створення трибуналу. Гнатовський зауважив, що Нюрнберзький трибунал був створений після завершення війни, коли Німеччина вже зазнала поразки.
"Безумовно, в Нюрнберзі судили керівництво країни, яка на той момент вже була переможена у війні. Тоді як зараз цей трибунал запускається, поки що військової перемоги немає", — підкреслив суддя ЄСПЛ.
Попри це, Гнатовський переконаний, що створення трибуналу є необхідним кроком уже сьогодні: "Але іншого шляху, як його запустити, на моє переконання, немає. Оскільки ця війна, агресивна війна, вона не може просто минутися безкарно".
На відміну від інших міжнародних судових інституцій, новостворений трибунал матиме виключну спеціалізацію на злочині агресії як "материнському злочині", який став причиною всіх подальших порушень міжнародного гуманітарного права.
"Цей трибунал буде ексклюзивний саме для злочину агресії", — підсумував Микола Гнатовський, додавши, що притягнення до відповідальності тих, хто ухвалив рішення напасти на суверенну Україну, є безальтернативним.
Як писали "Ми-Україна" раніше, Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №13129, яким уточнюється коло осіб, що мають право на одноразову грошову допомогу у разі загибелі військовослужбовця. Тепер цю допомогу зможуть отримати також утриманці, які мають право на пенсію через втрату годувальника.