Прямі збитки інфраструктурі України через війну зросли до 170 мільярдів доларів. Це підрахунки Київської школи економіки. Найбільших втрат зазнали житловий фонд, транспортна інфраструктура та енергетика. Енергетичний сектор України зазнав збитків у понад 14,5 мільярдів доларів. Росіяни своїми атаками знищили Каховську та Дніпровську гідроелектростанції, Трипільську та Зміївську ТЕС пошкодили або зруйнували значну частину інших генеруючих потужностей, високовольтних підстанцій та об'єктів нафтогазової інфраструктури. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
Атака на ТЕЦ у Миколаєві
Черговий понівечений російськими терористами об'єкт ТЕЦ у Миколаєві. Її прицільно атакував ворожий безпілотник, зруйнувавши електрогенерацію та пошкодивши системи, що забезпечують місто теплом. Через це без опалення залишилося майже 50 тисяч споживачів, а також школи та медзаклади. І це за мінусових температур.
У Миколаєві розгорнули майже 70 пунктів незламності, а в лікарнях підключили модульні котельні на біопаливі. Теплопостачання у будинки вдалося відновити за добу.
“Продовжуємо відновлювати об'єкт, пошкоджений дуже сильно. Але попри те, нам пощастило і ми знайшли шлях з нашими енергетиками, як відновити теплопостачання. На зараз з теплом всі. Можливо, якісь там поодинокі випадки розвоздушення систем, але загальну ситуацію виправлені. Тобто вони змінюють такти по атаках, і якраз коли морозив, в них ціль — це об'єкти опалення та електрозабезпечення. Тому є з цим питання, але ми зараз вже підсилюємо наше ППО додатково. Є в нас пару ідей, які ми реалізовуємо”, - розповів голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.
Екстрені відключення через удари дронів
Цього тижня через численні дронові удари по енергооб'єктах “Укренерго” запроваджувало екстрені відключення. Насамперед для бізнесу. Це вимушений захід. Його мета — знизити дефіцит потужності в енергосистемі та дати можливість аварійним бригадам якнайшвидше відремонтувати те, що можливо.
“Кожної ночі у нас відбувається напад. Кожної ночі. Отже, вони атакують підстанції. Великі підстанції, маленькі підстанції, генерацію. Кожної ночі на все нападають. А сьогодні ми з електроенергією, ми з теплом. Звичайно, я можу розповісти вам сотні історій про те, як люди, я маю на увазі люди насправді що вони роблять, щоб мати електроенергію для країни. І вони абсолютні герої, і вони ризикують життям. Вони готові ризикувати життям, щоб ремонтувати та надавати послуги людям”, - сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.
Енергетики працюють без вихідних
70 ремонтних бригад “Укренерго” практично без вихідних відновлюють те, що своїми атаками нищить ворог. Щоб уявити масштаби їх роботи, подивіться, як встановлюють електроопору замість зруйнованої російським шахедом. Працівникам довелося розрізати повалену конструкцію, викопати котловани для фундаментів і зібрати нову металеву опору заввишки понад 40 метрів.
“До праці в складних умовах ми вже всі давно звикли. Спочатку повномасштабного вторгнення. Дома ми буваємо на місяць буквально чотири дні. Чотири, шість днів. Рідні ставляться до цього з розумінням, всі прекрасно розуміють стан нашої енергетичної системи України. Дуже велика подяка з боку рідних друзів, знайомих, що ми виконуємо такі роботи в таких складних умовах”, - розповів майстер дільниці з ремонту повітряних ліній Віктор.
“Нарікання на відключення завжди є, але люди нас розуміють. Приймають нас в готелях, в містах, в столових. Навіть тоді, коли ми не дуже чисті, але коли ми в спецодязі й всі бачать, що це “Укренерго”, то нам завжди раді”, - зазначив начальник відділу лінійного обладнання Віталій.
“Найбільша загроза – загроза ракетного обстрілу. Зробили трансформатор поперечного регулювання і буквально на другий день знову стріляти”, - сказав Віктор.
“Що навіть сьогодні ночі ми чули декілька вибухів, то це навіть нема про що говорити. Я так думаю, що населення відчує те, що лінії зробили, і відключень не буде. Опора, яка була знищена “Шахедом”, відновлена. Всім, хто мене побачить і почує, вважаю перемоги й, саме головне, миру після перемоги”, - сказав Віталій.
Запорізька АЕС має стати гарантією безпеки
Запорізька атомна станція має стати частиною гарантій безпеки. Про це президент Володимир Зеленський заявив в Об'єднаних Арабських Еміратах, відповідаючи на запитання журналістів. Адже нині найбільша у Європі АЕС окупована, вона не працює. А генерувати електроенергію станція зможе тільки тоді, коли вона повернеться під контроль України. І це гарантія енергетичної безпеки й для України, і для Європи.
Дрони знеструмили 160 тисяч мешканців Одеси
І знову ударні дрони проти електротрансформаторів. 160 тисяч мешканців Одеси майже на добу залишилися без світла та опалення внаслідок чергової атаки рф по енергетиці. Також знеструмлені були 13 шкіл, дитячий садок, кілька лікарень. Ворог поцілив по спальному району міста, де розташована підстанція. Після того, як російські представники вкотре брехали про те, що нібито не завдають ударів по енергетиці.
Не встигли аварійні бригади ліквідувати наслідки російських ударів після першої атаки. Наступної ночі росія вдруге запустила дрони по Одесі.
“Ворог другу добу поспіль атакує мирну Одещину, але зухвало й цинічно, атакуючи саме цивільну інфраструктуру, нашу енергетику, нашу цивільну забудову. Дуже складно говорити про якісь результати, коли ми намагаємося цілодобово ліквідувати наслідки вчорашньої ворожої атаки. Ворог вночі також атакує серед місця Одещини. Упродовж цих двох діб наші комунальні служби, наші енергетики, не покладаючи й не залишаючи не на хвилину свої службові обов'язки, забезпечили відновлення електроживлення та теплопостачання у понад 40 тисячах мешканців, споживачів наших одеситів. На жаль, ще 49 тисяч залишається без світла”, - розповів перший заступник голови Одеської ОДА Олександр Харлов.
До п'ятниці живлення відновили, також повернули електропостачання і тепло у школи, дитсадки та медзаклади. Атакує ворог і газову інфраструктуру. Після чергового обстрілу ракетами та дронами були пошкоджені, зокрема, виробничі потужності. Мета росії – зупинити видобуток газу і залишити українців без блакитного палива, а отже і тепла, переконаний міністр енергетики Герман Галущенко.
Повторні атаки ускладнюють відновлення
Фахівці намагаються оперативно ліквідувати наслідки атак і стабілізувати газопостачання. Та ситуацію ускладнює загроза повторних ударів. Про те, що рф усе частіше атакує сховища, місця видобутку газу і компресорні станції, міністр енергетики повідомив комісару з питань енергетики ЄС Дену Йоргенсену під час зустрічі в Брюсселі. Окремо говорили про потреби України в енергоносіях, імпорт газу з європейських країн та диверсифікацію маршрутів його постачання.
Навіть в умовах постійних російських атак енергосистему вдається втримувати цілісною. Завдяки енергетикам, які безперервно ремонтують та відновлюють пошкоджене, та можливостям за потреби імпортувати електроенергію з європейських країн-партнерів. Продовження такої підтримки й поглиблення співпраці з європейськими операторами передачі електроенергії було головною темою розмови міністра енергетики з керівництвом системи ENTSO-E. На зустрічі визначили необхідність зміцнювати міждержавний перетинний із сусідніми європейськими країнами та будівництво інтерконекторів, що забезпечить ефективний міждержавний потік електроенергії.
Фінансова підтримка бізнесу для підвищення енергонезалежності
Понад 13 мільярдів гривень видали банки бізнесу для підвищення енергонезалежності. На кредитні кошти підприємці встановили сонячні панелі, вітряки, газотурбінні, газопоршневі установки та інше обладнання. Також українці отримали енергетичних кредитів на понад 730 мільйонів гривень. За оцінками уряду, це дозволить наростити потужності системи на понад 530 мегаватів.
Ядерна безпека: напад на Чорнобильську АЕС
Ядерна безпека світу залишається під великою загрозою. Так МАГАТЕ відреагувала на те, що росія вдарила дроном із фугасною бойовою частиною по Чорнобильській АЕС. Путінські терористи влучили в укриття четвертого енергоблока і пошкодили саркофаг. Кілька діб рятувальники займалися ліквідацією наслідків атаки. Дронами з тепловізорами обстежували поверхню, щоб виявити осередки тління і швидко їх загасити. Після огляду арки надзвичайники з'ясували, дрон завдав наскрізних руйнувань площі до 15 квадратних метрів, пошкоджена обшивка зовні й внутрішній наповнювач, є дефекти болтових з'єднань та несучих конструкцій гаража. Фахівці гідрометцентру продовжують моніторинг рівня радіації. Він у межах норми.
“росія вкотре вдалася до тероризму проти атомних об'єктів. Дронова атака на укриття Чорнобильської АЕС – це спроба залякати Україну, Європу та світ. Сьогодні уряд спрямовує понад півтора мільярда гривень на підтримку в безпечному стані укриття Чорнобильської атомної електростанції. Збільшуємо фінансування на 139 мільйонів порівняно з 2024 роком”, - повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
“Після того, як ми вже повністю завершимо роботи з ліквідацією, ми зможемо приступити до повної оцінки збитків, які були нанесені, і до планів щодо того, як ми будемо відновлювати”, - зазначила міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Енергетична безпека в Україні та Європі: роль Хмельницької АЕС
В Україні та Європі посилиться енергетична безпека після закінчення будівництва Хмельницької атомної електростанції. Про це сказав Володимир Зеленський на 61-й Мюнхенській конференції з безпеки. В умовах постійних російських атак на енергетичний сектор ядерна галузь буквально рятує Україну.
Енергетичні об'єкти – одна з головних мішений російських дронів та ракет. Ворог б'є по генерації та системах передачі електроенергії. Загалом рф знищила 10 гігаватів потужностей. За таких умов українців рятують атомні електростанції.
“Якби не атомка Україна могла б, як мінімум всі зими програти й у нас була б катастрофа. Є атомка це реальні гарантії безпеки для нас”, - зазначив президент України Володимир Зеленський.
Атомна генерація – це також енергонезалежність. І не лише України, адже вона надійна, дешева і не залежить від погодних умов.
“Буквально нещодавно в Україні ми обговорювали ключову роль ядерної енергетики у підтримці життєдіяльності країни попри постійні російські удари по нашій енергетичній інфраструктурі. І ми зараз готуємо проєкт, щоб розширити нашу Хмельницьку АЕС. Цей проєкт посилить енергетичну безпеку не лише України, а всього нашого регіону Європи”, - повідомив Зеленський.
Тоді Хмельницька АЕС стане найбільшою у Європі. У планах звести з нуля два енергоблоки й ще два добудувати. Споруджувати їх почали ще за радянських часів, та роботи зупинилися, коли третій блок був готовий на 80%, а четвертий – на 20%. І ось нещодавно народні депутати розблокували відновлення будівництва.
“Дійсно, ми дуже вдячні парламенту за те, що воно проголосувало. Фактично, це перший етап, який відкриває нам шлях до добудування цих енергоблоків. Атомники всі знають, що ці блоки потрібно побудувати, що це великий український ресурс, що він принесе розвиток економіки. І зараз ми маємо цей історичний шанс.”, - підкреслив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
Придбання реакторів у Болгарії: розблокування будівництва та забезпечення безпеки
Верховна Рада дала дозвіл придбати два реактори у Болгарії. Це обладнання підійде для вже зведених конструкцій третього і четвертого енергоблоків, які розроблялися за радянськими проєктами.
“Там в законі записано, що протягом пів року має уряд оновити ТЕО, будівництво, і це буде зроблено. А паралельно, безумовно, нам дуже важливо зараз саме отримати це обладнання. Це критично важливо. Зараз ви бачите, там відбуваються певні процеси в Болгарії. Проросійські сили після голосування в раді намагаються будь-яким шляхом скасувати дозвіл на продаж цього обладнання в Україні. І це, до речі, відповідь на ці дискусії, хто виступав завзято проти добудови. Тому що насправді проти добудови виступають проти росіяни. І це видно по всіх діях”, - сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.
Навколо придбання обладнання у Болгарії і справді чимало провокативних заяв. Так, у медіапросторі активно ширили думку, нібито реактори радянського походження не зможуть працювати на американському паливі. Хоч це заперечив і виробник компанії Westinghouse, і наші атомники, які спираються на досвід.
“Воно підходить, тому що це те саме паливо в цих реакторах, яке зараз у нас і складається на всіх енергоблоках ВВЕР- 1000”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
Щобільше, законопроєкт про добудову ХС-3 і 4 чітко регламентує. Використання ніяк не російського палива.
“До речі, до питання палива, в законопроєкті остання стаття, вона говорить про те, що кабінету міністрів забезпечити роботу тих блоків на американському паливі. Це пряма норма, записана в закон. Тому всі ці маніпуляції, я б хотів сказати, що це від дурості, але це не від дурості, це проплачені маніпуляції, на жаль”, - підкреслив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Добудова Хмельницької АЕС
Добудова третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС, шлях до економічного розвитку, запевняють атомники. Адже це плюс 2,2 гігавата потужності, тобто ще 15 мільярдів кіловат-годин на рік. І додатково тисячі робочих місць.
“До 9 тисяч людей нам потрібно, які будуть одночасно працювати на двох блоках. Але, дивіться, ці люди є, в нас безумовно є унікальна ситуація, що люди, які професійні, які вміють, які мають досвід будівництва, вони в нас є”, - додав Галущенко.
Будівництво нових атомних блоків та партнерство з Westinghouse
На майданчику ХАЕС активно співпрацюватимуть з американськими партнерами. Компанія Westinghouse вже завершила перший етап аналізу безпеки для добудови блоків ХАЕС.
“Westinghouse підтвердив, що обладнання біля неї становиться на цей енергоблок і може експлуатуватися далі в складі іншого обладнання цього енергоблока, це перше. По-друге, вони проводять аналіз безпеки й будуть видавати системи безпеки, які виведуть оцей практичний енергоблок на рівень найсучаснішої технології 3+. Це найвища технологія на сьогодні у світі. Це охолодження реактора ззовні й система видалення водню. І цей реактор, він буде фактично відповідати рівню безпеки, який буде на реакторах п'ятого і шостого енергоблока і АР1000”, - розповів Котін.
Хоч угода “Енергоатому” з Westinghouse значно масштабніше і передбачає будівництво дев'яти енергоблоків з найсучаснішими реакторами.
“VIP-1000, який є на сьогодні реакторами покоління 3+, найпередовішими реакторами. І ми дуже пишаємося в компанії Westinghouse, що “Енергоатом” вибрав саме цю технологію. І ми раді, що зможемо допомогти забезпечити Україні продовження, розширення та підтримання на відповідному рівні своїх генеруючих потужностей за рахунок новітніх реакторів”, - розповів представник компанії Westinghouse Олександр Рихло.
Нові блоки будуть зводити на базі трьох підконтрольних в Україні АЕС, а також у планах спорудження Чигиринської атомної електростанції.
Завдання на найближчі роки: розподілена генерація в Україні
У найближчі кілька років Україна має збудувати не менше як 1400 МВт розподіленої генерації. Це ще один інструмент протидії енергетичному терору рф. Багато невеликих локальних енергооб'єктів, розташованих по всій Україні для виробництва і передачі електроенергії, посилюють стійкість енергосистеми до ракетних та дронових атак.
“Нам найближчі фактично два-три роки для того, щоб забезпечити стабільність роботи об'єднаної енергосистеми України, для того, щоб забезпечити стабільність вартості електричної енергії, треба збудувати не менше ніж 1400 МВт об'єктів маневрової генерації. В нашому розумінні це можуть бути як газопоршневі станції, так і парогазові або газотурбінні об'єкти. І вже в березні ми очікуємо отримання відповідних пропозицій від ринку на першу частину пілотного проєкту 700 МВт, які дійсно дозволять зробити величезний, достатньо серйозний крок у можливості забезпечення енергозалежності нашої країни”, - зазначив виконувач обов’язків голови правління “Укренерго” Олексій Брехт.
Як знизити вартість електроенергії за допомогою двозонного лічильника
Кіловати коштують дешевше для тих, хто має двозонний лічильник. Він враховує не лише обсяг спожитої електроенергії, а й час її використання. Прилад розподіляє добу на дві зони. Денна – з 7-ї ранку до 23-ї години, коли діє звичний тариф – 4 гривні 32 копійки за кіловат. І нічна – з 11-ї вечора до 7-ї ранку. У цей час кіловат коштує у половину дешевше – 2 гривні 16 копійок. Тож, таку техніку, як бойлер, пральну машину чи посудомийку, та й будь-що з таймером, вигідніше вмикати вночі. Так само як заряджати павербанки чи безперебійники.
“І цих півтори тисячі гривень, які людина інвестує у двозонний лічильник, їх можна повернути в середньому за 5-6 місяців. Ми прорахували з енергетиками, що дійсно варто встановлювати, і це економічно вигідно. Окрім того, кожна область має свою інвестиційну програму. Я вважаю, що людям варто пройти цей шлях. Він достатньо короткий, але він вигідний. Він вигідний як для гаманців кожного українця, і він вигідний для нашої енергосистеми. Тому що кожен українець буде намагатися перекласти найбільше своє споживання з 23-ї до 7-ї ранку. В той час, коли у нас в системі немає дефіциту, або може бути навіть певний профіцит. Тому цей крок зробить нас сильнішими, а гаманці українців будуть зберігати свої кошти й не витрачати їх дарма”, - розповів народний депутат, член парламентського комітету з питань енергетики та ЖКГ Сергій Нагорняк.