Десята масована атака рф на енергосистему України за попередніми підрахунками зачепила близько одного мільйона споживачів у багатьох регіонах. Спершу довелося задіювати аварійні, а потім і стабілізаційні відключення. Це наслідки пошкодження енергооб'єктів 17 листопада, коли росія запустила по території нашої країни 120 ракет і 90 дронів.
Це програма “ЕнергоLIVE” на “Ми-Україна”.
Одеса постраждала найбільше: як область оговтується після масованої атаки 17 листопада
Ворог завдав ударів по об'єктах генерації та передачі електроенергії у різних регіонах країни. Найбільше постраждала Одещина. Сюди рашисти спрямували велику кількість ракет і дронів. Відсутність електроенергії спричинила проблеми з водопостачанням та опаленням.
На початку тижня обласний центр відвідав міністр енергетики. Після наради з представниками обласної військової адміністрації Герман Галущенко зазначив, що план дій є. Ремонтні бригади працюватимуть, щоб якнайшвидше відновити електропостачання в регіоні. Докладніше про наслідки ракетних ударів і те, що на Одещині зі світлом зараз, розповість наша колега Ольга Дунська.
Одеса поступово повертається до звичного життя. З 20 листопада область на стабілізаційних графіках. Щоправда, діють вони не в усіх. Через велике навантаження стаються аварії.
З 17 листопада внаслідок масованої атаки Одеська область виявилася знеструмленою. Росіяни били й по енергетиці.
“48 цілей було направлено в напрямок Одеського регіону, з них 38 ракет. Тому я рахую, що всі служби працюють посилено і справляються з тією задачею, яка стоїть. Просто масштаб реагування нереальний. Був запит до Придністров'я, щоб допомогли. На жаль, вони нам відмовили в цьому питанні, щоб десь перекрити якісь потужності. Тому справляємося своїми силами”, - розповідає голова Одеської ОВА Олег Кіпер.
Окрім світла, в домівках одразу зникли опалення та вода.
Як повідомили в “Інфоксводоканалі” - підприємстві, яке забезпечує водопостачання в Одесі, через технічні особливості та надто потужну техніку неможливо під'єднати генератори до насосів. Міська влада організувала підвіз води по районах та подовжила роботу бюветів. Там вишукувалися величезні черги.
“Води немає, тепла немає, світла немає”, - скаржиться місцевий житель.
“Вимкнули генератор. Ось люди прийшли по воду, немає води. Чекаємо, доки запрацює генератор”, - додає інші мешканка міста.
Зникло також є опалення. Повністю заживити критичну інфраструктуру вдалося лише через півтори доби.
“Дійсно, Одеса не замість найскладнішої ситуації в плані енергетики, бо не має власної генерації всередині міста. З урахуванням того, що ворог постійно обстрілює підстанції “Укренерго”, які забезпечують живлення мільйонного міста”, - зауважує заступниця міського голови Одеси Ганна Позднякова.
На час блекауту лікарні працювали на генераторах. Понеділок та вівторок у школах та садочках оголосили вихідними, а по місту розгорнули Пункти незламності. Також не працював електротранспорт.
Наймасштабніша атака на енергосистему: як Україна відновлює електропостачання
Енергетики працюють цілодобово у кілька змін, щоб повернути світло в українські домівки.
Водночас щоб збалансувати систему, по всій країні задіяли стабілізаційні відключення електроенергії. Згодом у кількох регіонах на заході України графіки скасували. Про інші новини в енергетиці цього тижня говоримо далі.
Енергетики усувають наслідки 10-ї атаки рф на енергосистему України. Внаслідок обстрілів постраждали об'єкти на Одещині, Вінниччині, Рівненщині, Волині та Львівщині. Про це повідомив заступник міністра розвитку громад та території Тимур Ткаченко.
“Окрім Одещини, ракетна атака завдала серйозних наслідків та пошкоджень на території Волинської області. Внаслідок удару без електропостачання залишилося 250 000 абонентів. Завдяки дуже оперативній та згуртованій роботі місцевих служб електрику вдалося відновити в найкоротші терміни”, - зазначив він.
Відключення світла в Україні: як довго триватимуть обмеження
Через черговий масований ворожий обстріл 17 листопада на енергосистему наразі оператор системи передачі НЕК “ Укренерго” тимчасово застосовує графіки відключень світла. Залежно від ситуації у різних регіонах України водять від однієї до декількох черг. Як довго триватимуть обмеження, передбачити складно, адже рф продовжує бити по Україні ракетами і дронами.
“На сьогодні оператор системи передачі застосовує графіки обмеження потужності виключно в випадках і з метою стабілізації енергосистеми і дотримання принципу цілісності для того, щоб світло максимально було пропорційно необхідно забезпечено у всіх регіонах, де це можливо. Ми розуміємо, що на сьогодні є пошкодження об'єктів більшою мірою в певних областях, де були такі масовані атаки саме по енергетичним об'єктам. І тут є прицільна окрема увага, окремі плани заходів щодо відновлення електропостачання. І, власне, ось ці графіки, це є вимушеним необхідним кроком для забезпечення стабільності роботи енергосистеми”, - роз’яснив заступник голови Міненерго Микола Колісник.
ЗАЕС двічі за тиждень була на межі блекауту через обстріли
Запорізька атомна станція двічі за тиждень була на межі блекауту через російський обстріл. Як повідомили у Міненерго, на окупованій росіянами АЕС була знеструмлена одна з двох ліній живлення.
Ситуація небезпечна, оскільки при відключенні лінії, якою ЗАЕС з'єднана з українською енергосистемою, живлення станції припиняється.
“Ми наполягаємо на невідкладному повному виконанні резолюції про повернення окупованої станції під контроль України. Лише так можна гарантувати безпечну експлуатацію Запорізької АЕС”, - наголосив Герман Галущенко.
Також міністр енергетики закликав МАГАТЕ вжити радикальних заходів проти росії через загрозу, яку дії країни-агресорки становлять для ядерної безпеки.
Загроза та додатковий тиск на ядерну безпеку – так російську атаку назвали в Міжнародному агентстві з атомної енергії.
Адже країна-терористка била по підстанціях, від яких залежить надійна робота атомних електростанцій. У вересні та жовтні місії МАГАТЕ відвідали сім критично важливих для АЕС підстанцій, щоб оцінити пошкодження та збитки від російських атак. Тепер буде вирішуватись питання про необхідність нових візитів експертів на об'єкти.
“Ми ще оцінюємо повний розмір збитків. У цей критичний час я ще раз наголошую на важливості дотримання семи основних принципів ядерної безпеки. Зокрема, четвертого, який стверджує, що всі ядерні об'єкти повинні мати стабільне електропостачання від мережі”, - йдеться у заяві Рафаеля Гроссі, генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії.
росія погрожує вигнати МАГАТЕ із ЗАЕС: що це означає для безпеки
У рф-ії тим часом погрожують зупинити роботу фахівців МАГАТЕ на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС. Так, країна-агресорка відреагувала на слова гендиректора МАГАТЕ Гроссі, що представники агентства перебуватимуть на АЕС до можливого, цитую, “заморожування збройного протистояння”.
Кремль не влаштовує, що міжнародна організація має хай і частковий доступ до ЗАЕС. І фіксує, як окупанти роблять із запорізької атомної станції військову базу, розкрадають та перетворюють найпотужнішу АЕС у Європі на найбільш небезпечний ядерний об'єкт у світі.
Дмитро Вербицький нині керівник Запорізької АЕС, а до окупації станції був заступником головного інженера з технології та інжинірингу.
Згадуючи ніч на 4 березня 2022-го, розповідає, що працівники до останнього сподівалися, що росіяни пройдуть повз.
“Це, мабуть, була найскладніша ніч і в моєму житті. Коли я побачив близько 10-ї години, коли танк під'їхав і почав стріляти по станції, яких сумнів не було, що, скажімо так, добром це не закінчиться”, - говорить він.
Погрози персоналу, тиск, обстріли, через які виходило з ладу обладнання, але ЗАЕС все ще працювала.
“Два блоки ми тоді зупинили, і декілька блоків наші залишилися у мережі українській”, - згадує Дмитро Вербицький.
А 11 вересня 2022-го року була небезпека повного знеструмлення атомної станції. Тоді “Енергоатом” вирішив зупинити всі блоки.
“І після того ні один енергоблок більше не був включений і виведений на потужність. Один енергоблок вони тримали в “гарячому” стану, всі інші – в “холодному”. І зараз всі блоки перебувають в холодному стані”, - розповідає керівник “Енергоатому” Петро Котін.
На той час “Енергоатом” ще мав інформацію про те, що відбувається на ЗАЕС. Працівники робили все, щоб не допустити аварії. Доки рашисти не заблокували доступ усім, хто не погодився співпрацювати з ворогом.
“Нам заборонили всім нашим українським фахівцям, ліцензованим фахівцям долучатися до своїх робочих місць на ЗАЕС. І там залишилися тільки ті, хто підписав контракт з “Росатомом”, а також завезені працівники “Росатома”, - розповідає Дмитро Вербицький.
"Деградація всіх аспектів": що відомо про стан окупованої ЗАЕС
Атомна станція, яка видавала рекордну потужність в енергомережу України – 6180 МВт, на якій не було жодного інциденту за 40 років експлуатації, під контролем ворога стала загрозою. І не лише для нашої країни.
“Ми розуміємо, що там деградація. Деградація всіх аспектів експлуатації атомної станції, Запорізької атомної станції, куди ви не гляньте, персонал, лінії зв'язку з енергомережею. Одна-дві лінії у них у нас знаходяться, замість чотирьох, які були раніше, і додаткових трьох. Все це небезпечно. І деградація обладнання. Вони її захопили і зараз там все, безлад. Там станції практично немає. Там військова база, там їх вояки знаходяться, там знаходиться персонал незрозумілий, і там деградація. І там постійно, кроками, ми рухаємося поступово до ядерної радіаційної аварії фактично”, - описує ситуацію Петро Котін.
На окупованій ЗАЕС вже сталося близько восьми блекаутів, а кількість інцидентів, що загрожували ядерній безпеці, годі рахувати.
Лише у жовтні-листопаді цього року кілька разів через обстріли відключалася резервна лінія електропередач. Зі станції вивезли частину пересувних дизель-генераторів, а резервні, що мають убезпечити від аварії у випадку відключень від мережі, окупанти понад два роки не ремонтують. А це може призвести знову ж таки до блекауту.
“Блекаут – це дуже висока небезпека для функціонування атомної електростанції, адже системи охолодження, системи контролю, системи радіаційної безпеки починають працювати в абсолютно невластивих їм режимах”, - зауважує заступник міністра енергетики Роман Андарак.
Нещодавно на одному з реакторів стався витік води з імпульсної лінії. Це невелика труба, що підключена до першого контуру блоку. І цей інцидент свідчить обладнання на окупованій ЗАЕС у катастрофічному стані.
“Дефект, коли по зварювальному стику вони мають протікання теплоносія першого контуру. Нещодавній випадок, він не критичний, тому що блок перебуває в “холодному” стані. Але це свідчення того, що деградація обладнання досягла таких величин, коли навіть при зупиненому стані реактора без тиску, без температури, без нічого ви маєте течу. Тобто у вас не тримає вже сам контур просто воду без тиску. Якщо ви почнете включати цей енергоблок, ви піднімете до 160 атмосфер цей тиск, що у вас там буде з цього контуру, це зараз ніхто не може зрозуміти”, - наголосив Петро Котін.
З травня 2023 року через дії окупантів “Енергоатом” не отримує інформації про те, що відбувається на Запорізькій АЕС. А отже, складно спрогнозувати, що там може статися і наскільки серйозна загроза радіаційної чи ядерної аварії. Поки доступ до ЗАЕС мають лише інспектори МАГАТЕ.
“В першу чергу, це фактично потрібно відновити передачу параметрів в Київ регулятору, нам і, можливо, у Відень безпосередньо в МАГАТЕ”, - підкреслив Петро Котін.
Що залишилося від найпотужнішої АЕС Європи? Які збитки заподіяли росіяни? Відповіді на ці запитання Україна отримає тільки коли Запорізька атомна повернеться під наш контроль. Досягти цього можна лише за міжнародної підтримки.
“Ми вважаємо, що все ж таки політично треба повертати нашу станцію. Принаймні, на всіх майданчиках ми про це говоримо. Що стосується, хто цим займається, займається директор МАГАТЕ Гроссі. Ми працюємо постійно над тим, щоб там була ротація команд МАГАТЕ. Це говорить про те, що все ж таки це більш безпечно. Принаймні, ми з вами розуміємо інформацію”, - заявив президент Володимир Зеленський.
Лише деокупація Запорізької АЕС убезпечить світ від катастрофи. Саме тому Україна та члени МАГАТЕ схвалили резолюцію і закликали рф негайно вивезти військовий та інший персонал з території ЗАЕС та повернути станцію під контроль України.
Доля працівників ЗАЕС: будівництво модульного містечка та працевлаштування на інших АЕС
Для запорізьких атомників, які виїхали з окупації, працюють на Хмельницькій атомній станції, у Нетішині зводять модульне містечко. Компактні облаштовані будиночки стануть тимчасовою домівкою для майже 250 родин працівників ЗАЕС.
Ігор Журба показує своє нове помешкання, куди зовсім скоро може заїхати. Чоловік понад 20 років пропрацював у ремонтному підрозділі на Запорізькій атомній станції. Та через окупацію довелося виїхати.
“Страшно було, неясно було, що був захват станції вночі. Все це ми чули. Зранку зрозуміли, що ми вже в окупації. Ми працювали, в принципі, десь до січня. Виконували команди нашої адміністрації з Києва. І ще думали, що ми працюємо. А потім вже появився цей “Росатом”, почали пропонувати працювати на них”, - згадує він.
Утім, чоловік не погодився, тому довелося виїхати з рідного міста. “Енергоатом” запропонував вакансію на Хмельницький АЕС.
“Чотири місяці я працював в бригаді. Це оздоблювальні роботи, штукатурка, малярні роботи, відновлювання. Зараз я технологом працюю”, - розповідає Ігор Журба.
І таких, як він, кому довелося покинути домівку та роботу, аби не співпрацювати з окупантами, чимало.
“Наші працівники протягом двох років виїжджають. Їм дається можливість працевлаштуватися на інших майданчиках атомних станцій. А також більша кількість, близько 650 осіб працюють на добудові Хмельницької АЕС”, - повідомив Дмитро Вербицький.
Вікторія Карпенко на Запорізькій АЕС працювала техніком-конструктором. Виїхала з Енергодару разом з чоловіком та дочкою.
“Я виїхала у вересні 2022 року. З дитиною. З першого вересня дуже гучно було. Вони обстріляли все, що можна і не можна, будемо так казати. І я побоялась. Я зібрала дитину, валізу невеличку, і ми виїхали автобусом”,- згадує вона.
Жінка не їхала в нікуди. Їй запропонували роботу на АЕС. А згодом забезпечили і житлом, як і багатьох інших запорізьких атомників.
“На сьогодні в Нетішині у нас найбільша кількість людей, за винятком Києва, з ЗАЕС, які виїхали з території окупованих. Тому тут потрібно звичайно побудувати достойні умови життя для цих людей”, - наголошує Петро Котін.
Коштом Швеції та “Енергоатому” зводять модульні містечка. Це одне із них. Тут здебільшого будиночки для однієї людини. Комфортна кімната, кухня з технікою, санвузол.
“В цих модульних будинках є 44 номери, які є однокімнатні. І чотири номери – це двокімнатні номери”, - розповідає Євгеній Носиков, в.о. гендиректора Хмельницької АЕС.
В іншій частині Нетішина – ще одне модульне містечко. Тут вже окремі будиночки для родин.
“І саме тут будуть більш комфортні умови життя для запорізьких фахівців, які втратили все в Енергодарі. Тут у нас дуже скоро буде 4500 людей на один блок. А в цілому, коли буде в розпалі все будівництво, буде 9000 людей на піку. Тому всіх цих людей потрібно розміщувати і вони всі повинні мати комфортні умови життя”, - говорить керівник “Енергоатому”.
Адже це українці, які не зрадили власній країні, не пішли на співпрацю із ворогом та, ризикуючи власним життям, тікали від окупантів.
Вже до Нового року родини атомників із ЗАЕС зможуть облаштувати свої нові домівки. Та для них це все ж тимчасове житло, бо вірять, що повернуться у рідний Енергодар.
“Обов'язково повернемось, і не просто хочемо-не хочемо, а повернемось додому”, - наголошує Ігор Журба.
Міжнародна підтримка українського енергосектору
Консолідація міжнародної підтримки та максимальне залучення бізнесу для відбудови України. Ці теми стали ключовими на міжнародній конференції Rebuild Ukraine Construction and Energy, що відбулася у Варшаві. Участь у ній взяли близько 600 компаній з понад 40 країн світу, очільники профільних міністерств іноземних держав та представники міжнародних організацій.
Партнери підкреслили, що готові і надалі підтримувати український енергосектор, інвестувати у його відновлення та посилення енергетичної безпеки.
“Були всі спецпредставники наших партнерів, які відповідають за Україну, Сполучені Штати, Британія, Німеччина, Франція. Крім цього, були мої колеги-міністри, і ми обговорювали всі можливі шляхи підтримки. В тому числі як емердженсі підтримка, так і підтримка з погляду тих проєктів, які можуть бути більш довгостроковими, реалізовуватися після закінчення війни, або починатися зараз, а закінчуватися вже час після закінчення”, - розповідає Герман Галущенко.
Новий пакет енергообладнання для Одеси та Харкова від Японії. Це газотурбінні та газопоршневі установки в рамках програми ПРООН, а також генератори великої потужності від Японського агентства міжнародного співробітництва.
Усе це допоможе забезпечувати воду та теплопостачання при потенційних блекаутах. Також уряд Японії передасть 100 генераторів, і це значно підсилить можливості протистояти енерготерору росіян.
“Ця підтримка спрямована на те, щоб допомогти українцям відновити та посилити електро- та теплопостачання, щоб пережити сувору зиму. Уся допомога направиться до Харкова та Одеси, які знаходяться поблизу ліній фронту і часто піддаються атакам росії”, - сказав міністр закордонних справ Японії Такеші Івая.
“Хочу сказати, що наслідок нашого співробітництва з UNDP (ПРООН - ред.) і з JICA ( Японське агентство міжнародного співробітництва - ред.) є те, що ми, окрім забезпечення міст, дуже потужні є у нас результати саме в реалізації підтримки взагалі енергосистеми. Тому що, наприклад, вже функціонують газотурбінні установки, які були поставлені теж за допомогою UNDP і JICA. У нас чотири великих автотрансформатори 330-х, з них два вже в роботі, в дорозі логістично забезпечено постачання 7-750-х трансформаторів”, - розповів міністр енергетики України.
А на Київщині працюватимуть 24 мобільні котельні. Цього року Україна отримає 60 одиниць такого устаткування вартістю понад 5 мільйонів євро.
Майже половину мобільних котелень потужністю понад 11 МВт встановлять у Київській області. Вони у випадку блекаутів та тимчасових аварійних відключень світла будуть забезпечувати теплом заклади освіти, лікарні та будинки. Мобільні котельні енергонезалежні, адже можуть працювати на природному газі або дизельному паливі.
За потреби ці компактні металеві бокси можна транспортувати і встановлювати поблизу будь-яких закладів. На сьогодні це все. Побачимось за тиждень.
Споживайте електроенергію раціонально і наша енергосистема вистоїть.