Новим прем’єром Польщі може стати Дональд Туск – колишній голова Європейської Ради. Його кандидатуру погодила опозиція і вже подала президенту на розгляд. На спільному брифінгу лідери партій попросили Анджея Дуду "не затягувати" і дозволити Туску формувати новий уряд.
Чого чекати від нового парламенту Польщі Україні та як новообраний прем’єр вплине на польсько-українські відносини аналізувала кореспондентка "Ми-Україна".
Хто такий Дональд Туск?
Знов у теж саме крісло. Дональд Туск може вдруге стати прем’єром Польщі. На цій посаді він вже був дев’ять років тому, перед тим, як став головою Європейської Ради. Ось тепер його кандидатуру знову бачать у польському уряді. Усі чотири опозиційні партії проголосували "за" і надіслали відповідне звернення президенту Анджею Дуді.
"Приблизно через два місяці, можливо, буде новий уряд у Польщі. Можливо, не так швидко відбудеться формування нового уряду. Якщо президент доручить формувати уряд партії, яка набрала найбільше голосів, це "Право і справедливість", і ця партія не отримає підтримки більшості у парламенті, то тоді ініціатива за створення нового уряду переходить до парламенту", - сказав надзвичайний і повноважний посол, посол України в Польщі 2014-2022 рр. Андрій Дещиця.
Дональд Туск сьогодні має найбільше шансів очолити новий польський уряд. Ще під час виборчих перегонів у Польщі він закликав збільшити військову допомогу Україні та, що для нас дуже важливо, знайти спільний консенсус у питанні експорту українського зерна.
Чого очікувати Україні?
"Він має також зовсім нову сторінку у відносинах з Україною і ці останні кілька місяців гострих висловлювань, які були під час виборчих кампаній, у нього цього не було. Він може розпочати з чистої сторінки відносини з Україною", - розповів Дещиця.
Поки не відомо, хто обійме посади міністрів оборони та закордонних справ, втім експерти кажуть, що всі члени новоствореної коаліції єдині у своїй підтримці України. Тому погіршень відносин з Польщею навіть після зміни уряду – не буде.
Дональд Туск був головою Європейської Ради з 2014-2019 роки. Він добре знає усі тонкощі російсько-української війни. Втім на деякі процеси може мати свої погляди і нам до цього варто бути готовими.
"Він, звичайно, друг України і у цьому плані його антиросійська риторика нікуди не подінеться. Вона деякою мірою може навіть посилитися, але у контексті загальної європейської перспективи. Треба бути готовим до того, що він може чогось не знати або мати зовсім інші підходи. Нам це потрібно врахувати", - заявив політолог Ігор Рейтерович.
Польща вірний друг і союзник України, особливо у війні проти росії і так залишиться і надалі, впевнені фахівці. Бо там розуміють, що наша країна зараз щит і захист Європи від російської навали.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, в Ізраїлі збільшилось число жертв серед українців.