Атомна енергетика: коли в Україні почнуть виробляти ядерне паливо

Атомна енергетика: коли в Україні почнуть виробляти ядерне паливо

Україні потрібні нові генеруючі потужності, а надто на тлі нестабільності в енергосистемі через масовані ворожі атаки й обстріли. Атомні електростанції збільшують виробництво електроенергії, водночас ​​"Енергоатом" втілює масштабні проєкти з енергонезалежності. Та попри це, за оцінками МВФ, українці відчуватимуть дефіцит електроенергії щонайменше до 2026 року. Тому уряд шукає можливості будівництва нових потужностей. 

Про усе це дивіться у програмі "Енерго Live" на телеканалі "Ми-Україна".

Росіяни змінили тактику атак

Ворог продовжує спроби зруйнувати енергосистему України комбінованими атаками з повітря. Уже зараз експерти говорять про зміну тактики. Раніше росіяни здебільшого використовували "шахеди", щоб вразити енергетичну інфраструктуру. Але з кінця серпня не шкодують і ракет. Причому б'ють касетними боєприпасами, які ускладнюють аварійні роботи та відновлення, адже доводиться задіювати саперів. Разом з тими обстрілами з артилерії противник знеструмлює прифронтові населені пункти, і близько пів тисячі залишається без електроенергії, оскільки відновити її там неможливо.

Від початку повномасштабного вторгнення війська рф завдали втрат українській енергетиці на мільярди доларів. За інформацією Міненерго, з жовтня 2022 року ворог здійснив 1024 удари по об'єктах енергетичної інфраструктури України. Наймасованіша атака була 26 серпня, коли загарбники використали 236 дронів і ракет різного типу. Тоді вони вперше вдарили по підстанціях балістикою. В Офісі генпрокурора кажуть, що загалом ворог бив по двохста енергооб’єктах в усіх регіонах України.

"Деякі енергетичні об'єкти, удари по них наносилися більше 40 разів. Весь спектр тих засобів, які росіяни використовують для знищення нашої інфраструктури - від банальних артилерійських систем до гіперзвукової зброї. Від FPV-дронів, які несуть декілька кілограмів бойової частини, до ракет X-101, яка несе майже тонну боєприпасів. Загинули 35 цивільних осіб внаслідок даних ударів. Більше ста осіб травмованих", - розповів Олексій Хоменко, перший заступник генерального прокурора України.

Головні події тижня в енергетиці

Цього тижня найважча ситуація через обстріли енергетичної інфраструктури у Сумській, Харківській та Донецькій областях. Також були пошкоджені об'єкти на Дніпропетровщині. Попри складнощі роботи у прифронтових населених пунктах, енергетики ризикують життям, щоб повернути людям світло. За добу можуть підключати до ста тисяч споживачів. 

"Триває найбільша ремонтна кампанія за часів незалежної України з метою відновлення уражених ворогом об'єктів енергетичної інфраструктури. Активно ведеться робота і в прифронтових територіях, і по всій території. Активно взаємодіємо з міжнародними партнерами, щоб дати енергетичним компаніям все необхідне обладнання, аварійно-ремонтним бригадам, щоб кожен раз, виїжджаючи на зміну, вони мали все необхідне для того, щоб відновити постачання електричної енергії. 

Ми бачимо, що ворог не полишає надії досягти повного блекауту, продовжуються обстріли. Тому і постає питання захисту об'єктів. І перш за все, це як пасивний захист першого, другого рівнів, так і це питання протиповітряної оборони", - наголосив Микола Колісник, заступник міністра енергетики.

Саме збільшення кількості систем ППО допоможе Україні пережити наступну зиму. На цьому наголосив міністр енергетики Герман Галущенко на конференції з енергетичної безпеки Центральної та Східної Європи.

Також урядовець закликав ввести санкції у всіх галузях енергосектору країни-агресорки.

"На всі ці обстріли, руйнування, усе те, що терористична держава росія зробила в Україні, дуже важливо дати їм потужну відповідь. І ця відповідь - санкції. І це стосується не тільки газу, не тільки нафти і вугілля. Але дуже важливо - це санкції в атомній сфері", - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.

Швеція надасть понад 40 мільйонів євро для посилення української енергетики. Про це повідомив посол Мартін Оберг.

Підтримку щонайменше 60 мільйонів євро надасть і Франція. Про це йшлося під час зустрічі міністра енергетики з французькою делегацією.

"Мене супроводжують керівники різних компаній. Як ми вже згадували про Україну та Францію, їхні енергетичні системи багато в чому є братами чи сестрами, завдяки унікальній комбінації ядерної енергії і енергії з відновлювальних джерел. І я думаю, що наші країни довгостроково і плідно співпрацюватимуть", - наголосив П'єр Ельброн, уповноважений президента Франції.

​​"Обговорили ті можливості, які є сьогодні для короткотермінової підтримки і ті, які більш довгі у зв'язку з реалізації спільних проєктів. У нас є дуже хороші проєкти, які сьогодні були представлені. Це і по Запоріжжюобленерго, це і по Хмельницькобленерго, це по мережах. У нас є проекти стосовно генеруючих потужностей. Тому ці кошти будуть використані точно для збільшення генерації та розподілу надійності, розподілу системи​​", - ​​наголосив очільник Міненерго Герман Галущенко.

Загалом наші міжнародні партнери уже профінансували закупівлю енергообладнання на 170 МВт. За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, його мають підключити упродовж цієї осені-зими.

Тим часом росія запустила нову ІПСО щодо української енергетики. Російська пропаганда націлена на залякування українців енергетичною кризою.

​​"Додаткова історія по енергетиці. Максимальне нагнітання, що фактично Україна буде позбавлена навіть імпорту. І загалом Україна увійде в повний блекаут. Вони називають цю кампанію ​​"чорна зима​​" фактично. Також ця кампанія буде наростати ближче до жовтня, до листопада відповідно. І також вона буде корелюватися з можливим надесенням ударів ракетних по українській інфраструктурі​​", - розповів Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації.

Підготовка енергетичних об'єктів до зими

Триває відновлення пошкоджених росіянами енергооб'єктів. Адже потрібно підготувати енергетичну систему до зими, щоб забезпечити струмом критичну інфраструктуру, людей та економіку, щоб зменшити дефіцит. А Україна через російські обстріли, нагадаю, втратила понад 9 гігават потужності. Кабінет міністрів визначив три напрями, які треба розвивати. Це велика генерація та децентралізована для бізнесу і окремих споживачів.

​​"Перший - це велика генерація і розподіл, ремонт і відбудова. Ще раз, відбудова. Ми це робимо постійно. Після кожного терористичного обстрілу зі сторони росіян мільярди гривень виділяються, обладнання ввозиться в Україну. 

Друге - це децентралізована генерація для бізнесу. Це, по суті, нова програма, коли великі підприємства, в тому числі великі державні підприємства, йдуть в нішу розбудови додаткових об'єктів невеликої генерації. Назвемо так, середньої потужності, середнього об'єму. Ми скасували відповідні податки і ПДВ, і мито. Уряд скасував митні процедури для ввезення будь-якого обладнання, будь-яких частин для такої генерації альтернативної і розподіленої.

Третій вектор роботи - це децентралізована генерація для людей. Це також нові програми. За підтримки держави, домогосподарства, ОСББ можуть забезпечувати себе самостійною електроенергією. Тут і в частині зниження податків, і в частині програм кредитування, грантових програм, яких безліч. Про них ми говорили окремо, я не буду зараз в деталі заглиблюватись. Але надзвичайно цікаві для людей можливості фактично зробити генерацію незалежно від енергосистеми. Більше того, не просто незалежно для себе, але також заробляти на цьому гроші, віддавати це в систему​​", - пояснив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

​​"Енергоатом​​" збільшує виробництво електроенергії на АЕС

​​"Енергоатом​​" збільшує виробництво електроенергії на АЕС, що розташовані на підконтрольній Україні території. Торік, наприклад, вдалося генерувати на майже 5 мільярдів кіловат-годин більше, ніж у 2022-му. А цьогоріч компанія планує віддати в енергосистему ще більше на 1 мільярд кіловат-годин. І це за умов, коли атомна галузь України стикається ще й з іншими викликами. Один із них – подолання залежності української ядерної енергетики від країни-агресорки.

Енергоатом від початку повномасштабного вторгнення не купує ядерне паливо у росії. Більше того, наші атомники разом з американцями працюють над виробництвом українського ядерного палива, яке будуть використовувати не тільки українські АЕС, його ще й експортуватимуть.

Докладніше про це нам розповів керівник енергоатому Петро Котін. 

Заплановано, що в 2026 році Україна вироблятиме власне ядерне паливо і на якому етапі втілення цього проєкту зараз?

- Ми розглядаємо декілька варіантів. Сьогодні основний і базовий наш варіант - це виробляти паливо за технологією Westinghouse. І на сьогодні ще йдуть перемовини з Westinghouse по етапах цього процесу. Основні домовленості досягнуті. І дуже великий обсяг документацій вже переданий від Westinghouse нам, а ми працюємо над розгортанням саме цього виробництва. Тобто готується техніка економічного обґрунтування, ми вже готові до виборів майданчика виробництва, відповідно зведення, будівель, які будуть задіяні для того, щоб розміщувати обладнання для цього виробництва. І також одночасно ми виробляємо вже компоненти цього палива на наших існуючих потужностях. І фактично ці компоненти ліцензуються на сьогодні Westinghouse і приймається, що ця технологія, яку ми використовуємо, вона відповідає вимогам. І по цій технології, і з тією якостю, яку ми забезпечуємо, вона достатня для того, щоб з цих елементів вже виробляти паливо.

Ми знаємо, що маємо домовленості з Westinghouse. Чому, власне, американцям вигідно це партнерство?

- На сьогодні Westinghouse значно вимушений був збільшити власний обсяг виробництва цього палива. І також дякуючи тій роботі, яку ми провели в Україні, а це відмова від російського палива, фактично, нам постачалася, менша частина нашого палива постачалась Westinghouse, більша частина йшла до росії. Зараз ми додали їм дуже великий обсяг постачання, по-перше. І, по-друге, вони зараз мають набагато більше контрактів від європейських партнерів, які, згідно з нашим прикладом, також відмовляються від російських поставок палива і переходять на паливо Westinghouse.

Тобто у Westinghouse збільшується значно сама кількість топливних елементів, які потрібно постачати. Таким чином їм вигідно і корисно розміщувати на додаткових потужностях своє власне виробництво. І в тому випадку ділитися з нами технологією, для того, щоб частину палива для себе ми виробляли самі.

Йдеться про весь цикл виробництва чи про певні етапи? Якщо про певні етапи, то які саме?

- На сьогодні йдеться про лінію, на якій буде збиратися паливна касета, і з цієї лінії буде виходити готове українське паливо. Це готове українське паливо, воно буде мати, в тому числі, елементи, які будуть постачатися від наших партнерів. В першу чергу, ми не можемо самі збагачувати уран, хоча у нас є видобуток урану. Але ряд процесів, які проходять для того, щоб стати ядерним паливом, на сьогодні в Україні не реалізовано. І повний ядерний цикл - це питання майбутнього, і ми, безумовно, цього досягнемо. Але поки що ми робимо перші кроки, і це виготовлення основних елементів, конструктивних елементів палива і збірка готових паливних касет.

Чим українське ядерне паливо буде особливим, і чи буде воно конкурентоспроможним на міжнародному ринку?

- Якщо ми говоримо про Westinghouse, це буде ліцензійне паливо, воно виробляється за умовою з Westinghouse тільки для українських атомних станцій. Коли ми досягнемо рівня і компетенції, коли ми зможемо виробляти повністю власне паливо, тоді, безумовно, це паливо буде і компетентним, і у нас буде власне українське паливо, яке ми також зможемо пропонувати і нашим партнерам. 

Яке обладнання для цього необхідне і чи маємо ми фахівців, які будуть працювати на лінії?

- Так, фахівців ми маємо, і ми виробляли дуже багато елементів для російського палива, коли воно постачалося. Тобто, виробництво частково нами освоєно, і, в тому числі, станочний парк ми розуміємо, який потрібен. У нас багато чого є, і зараз специфікація необхідного станочного обладнання також буде постачатися з Westinghouse.

Харків стане першим енергонезалежним містом

Харків стане першим в Україні енергонезалежним містом. В обласному центрі, який росіяни знову і знову тероризують обстрілами, будуть реорганізовані системи тепло-, водо- та енергопостачання. Це убезпечить жителів міста від повторення торічної ситуації, коли довелося достроково припинити опалювальний сезон через нестачу електроенергії унаслідок ударів по критичній інфраструктурі. 

Як пояснив мер Харкова Ігор Терехов, реалізація проєкту з енергонезалежності дозволить забезпечити стабільну подачу комунальних послуг усім жителям міста протягом опалювального сезону. І найголовніше, на роботу нової системи не вплинуть атаки росіян. Для цього довелося розробити фактично з нуля нову схему, в якій будуть поєднані всі комунальні послуги. І найважливіше - вони зможуть працювати автономно.

Щоб встигнути до холодів, комунальники зараз працюють у посиленому режимі. Мер зазначив, що такі роботи дуже коштовні і допомагають з проєктом міжнародні партнери, зокрема із Франції. 

"У мене справді зроблено неможливо, ми маємо такі кошти. Але є термін виготовлення цього обладнання. І це теж такий виклик, який є перед нами", - зазначив мер Харкова Ігор Терехов.

Від початку повномасштабного вторгнення у Харкові довелося перезапускати систему опалення вісім разів. До великої війни цього не робили жодного разу. До всього, аварій на мережах через атаки загарбників стало удвічі більше, розповідають комунальники. Містяни сподіваються, що цієї зими вже не будуть мерзнути. 

"Це дуже добре, тому що взимку потрібно, щоб тепло було і люди не замерзали, особливо, коли це пенсіонери, дітки маленькі. Вони і так від цього страждають, а тут, я думаю, це дуже добре", - зазначила жителька Харкова.

Водночас інша харків'янка додала: "Подивимося, як буде. Сподівання такі, що якось переживемо зиму. Перезимуємо".

У планах мерії встигнути запустити нову систему вже в цьому опалювальному сезоні. 

Як приватним будинкам стати енергонезалежними

Власники приватних будинків теж можуть стати енергонезалежними. Достатньо придбати сонячні панелі з системами накопичення або вітрові установки. Державна програма пропонує нульовий кредит, тобто повністю компенсує відсоткову ставку. Максимальна сума позики - 480 тисяч гривень. Гроші можна взяти на 10 років і поступово виплачувати тіло кредиту, а водночас продавати надлишки електроенергії. 

Варто усвідомлювати - через дії країни-терористки дефіцит потужності у нашій енергосистемі надовго. Тому українці мають підготуватися до обмежень споживання і мінімізувати втрати при відключеннях світла.

Однак найголовніше, що треба пам'ятати - споживайте електроенергію раціонально і наша енергосистема вистоїть.

Головне