Втрата безмитної торгівлі з ЄС матиме "дійсно руйнівні наслідки" для України - міністр фінансів

Втрата безмитної торгівлі з ЄС матиме

Міністр фінансів України Сергій Марченко попередив про "дійсно руйнівні" наслідки для економіки країни, якщо надзвичайні торговельні заходи ЄС, що скасували мита та квоти на український експорт, не будуть продовжені після 5 червня 2025 року. Про це він повідомив в інтерв'ю FT.

Як відомо, надзвичайні торговельні заходи ЄС (Autonomous Trade Measures, ATM), запроваджені після широкомасштабного російського вторгнення в 2022 році, закінчуються за кілька місяців. Вони були розроблені для підтримки економіки України в умовах війни через скасування мит і квот на експорт.

"Євросоюз є нашим ключовим торговельним партнером, і саме тому для нас було б дуже згубно, якби ми опинилися в ситуації, яка була до війни", - заявив Марченко.

За офіційними даними, доходи від експорту до ЄС у межах ATM склали майже десяту частину експортного доходу країни в розмірі 41 млрд доларів у 2024 році. Ці фінансові потоки можуть опинитися під загрозою, якщо ЄС не продовжить їхню дію.

Видання пише , що чиновники в Україні та Європі стурбовані тим, що терміни є надто стислими для переговорів перед закінченням дії схеми ATM. Хоча Брюссель і Київ домовилися розширити взаємний доступ до ринку поза межі поточної схеми, жодного прогресу поки не досягнуто.

"Це буде "вкрай неправильним сигналом", якщо ми не досягнемо якоїсь угоди з ЄС", — наголосив Марченко.

Втрата доходів від торгівлі з ЄС ударить по Україні в той час, коли невизначеність щодо майбутньої військової підтримки США вимагатиме додаткових бюджетних зусиль для її компенсації.

"Послання дуже просте: нашим виробникам потрібна передбачуваність щодо експорту, ЄС не може розпочати переговори за тиждень до закінчення терміну чинного регулювання... Без підтримки з боку Сполучених Штатів ми опинилися б у дуже драматичній ситуації... тому що ми не зможемо легко її замінити", - зауважив Марченко.

Представник ЄК заявив, що "незабаром" представить Україні пропозиції щодо "просування взаємної лібералізації тарифів".

Нагадаємо, 21 березня голова українського Мінагро Віталій Коваль закликав Польщу використати своє піврічне головування в ЄС для просування продовження торговельної угоди. Він наголосив, що Варшава "має всі можливості стати лідером у цьому процесі".

Як писав "Ми-Україна", раніше цього місяця Рада ЄС схвалила черговий транш у 3,5 мільярда євро для України в межах програми Ukraine Facility.

Головне