Енергокомпанії Європи готують нові позови проти "Газпрому" після того, як австрійська OMV припинила платежі за поставки. Це рішення створює прецедент для інших, які прагнуть отримати відшкодування за порушення росією контрактних зобов'язань.
Як пише Bloomberg, низка компаній, серед яких - італійська Eni та німецька RWE, вже заявили про свої претензії щодо компенсацій витрат на заміщення газу після скорочення "Газпромом" прокачки у 2022 році.
"Очікується розгляд кількох справ та збільшення кількості компенсаційних виплат у найближчі місяці... Якщо європейським імпортерам буде присуджено більше компенсацій — а це, швидше за все, так і буде — і хоча б деякі компенсації можуть бути виконані, це чинитиме великий тиск на фінансове становище "Газпрому", - пояснила юристка з енергетичних питань та наукова співробітниця Оксфордського інституту енергетичних досліджень зазначила Агнешка Асон.
Видання наводить ще один показовий приклад, коли німецька Uniper виграла у "Газпрому" понад 13 мільярдів євро компенсації за недопоставлений газ з середини 2022 року. Ця перемога в арбітражі дала компанії можливість розірвати контракти з російським енергетичним гігантом при тому, що деякі з яких мали діяти до середини наступного десятиліття. Хоча Німеччина вже не отримує газ від російського постачальника, їй вдалося покрити борг Uniper за серпень 2022 року на суму близько 530 мільйонів євро за рахунок компенсації збитків. Проте зараз важко передбачити, чи зможе країна отримати додаткові відшкодування в майбутньому.
Експерти переконані, що компанії, які намагаються отримати гроші від "Газпрому" через суд, швидше за все не зможуть домогтися прямих виплат. Натомість їм, як і австрійській OMV, доведеться шукати інші шляхи повернення коштів. Нагадаємо, коли OMV перестала оплачувати російський газ, "Газпром" одразу зупинив подачу ресурсу.
Серед найгучніших справ – позов італійської Eni через зменшення поставок газу у 2022 році. Ця компанія була одним із найдавніших та найбільших клієнтів "Газпрому", а Італія до російського вторгнення в Україну купувала в росії близько 40% необхідного їй газу.
Більшість залучених компаній, включаючи Eni, RWE, Innogy Energie та Engie, нині утримуються від коментарів щодо поточних судових процесів. Представник чеської CEZ Ладислав Криж лише підтвердив, що арбітраж проти "Газпрому" триває незалежно від інших спорів.
Як писав "Ми-Україна" раніше, ціни на природний газ в Європі не припиняють зростати. Еталонні ф'ючерси на енергоносій 2 грудня зросли ще на 2,7% після підйому у п'ятницю, 29 листопада.