Українські банки з січня заробили 118 млрд грн: НБУ пояснив, за рахунок чого

Українські банки з січня заробили 118 млрд грн: НБУ пояснив, за рахунок чого

Українські банки продовжують демонструвати високу прибутковість. В період з січня по вересень 2024 року платоспроможні банки заробили 118 млрд грн чистого прибутку, свідчать дані Нацбанку.

Регулятор пояснив, що банки продовжують добре заробляти головним чином тому, що отримують високі відсотки від виданих кредитів та інвестицій у державні облігації. З початку року валовий гривневий кредитний портфель збільшився на 14,5%, а чистий - на 23,6%. Вкладення в ОВДП зросли на 21,1%. У ІІІ кварталі року дохідність кредитів та портфеля ОВДП стабілізувалася, тоді як вартість залучення коштів дещо знизилася через зменшення ринкових депозитних ставок. Це дозволило банкам зберегти високу процентну маржу.

Із 62 платоспроможних банків лише вісім малих фінустанов показали збитки на загальну суму 342 млн грн.

"Переважно це установи з неефективними бізнес-моделями та низкою задавнених проблем", - пояснили в НБУ.

Зростання прибутків логічно призвело до збільшення податкових відрахувань - з січня банки сплатили загалом 35 млрд грн податку на прибуток. Водночас рентабельність капіталу знизилася до 45,8% порівняно з 56,9% за аналогічний період 2023 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НБУ обіцяє зниження інфляції, але не цього року

В НБУ оцінили потенційний вплив запровадження 50% податку на прибуток банків.

"У разі набрання чинності законом, що передбачає 50% податок на прибуток банків у 2024 році, рентабельність капіталу в секторі знизиться до близько 30%. Це сповільнить накопичення банками капіталу для посилення власної стійкості та подальшого кредитування економіки", - зауважив регулятор.

Як писав "Ми-Україна" раніше, минулого місяця НБУ вперше публічно розкрив, скільки грошей пересилають між собою громадяни та компанії в Україні і в треті країни. За січень-червень в Україну з-за кордону надійшло майже 34 мільярда доларів.

Головне