Морські поставки російської нафти скоротились на 11% з жовтня. Це сталось у зв'язку із посиленням західних санкцій проти "тіньового флоту" танкерів рф та технічним обслуговуванням ключового експортного терміналу країни, пише Bloomberg.
Середньодобовий експорт знизився до 3,06 млн барелів порівняно з недавнім піком у 3,46 млн два місяці тому.
Посилення санкційного тиску на "тіньовий флот"
Країни Заходи активізують боротьбу із "тіньовим флотом" танкерів, який рф зібрала для підтримки експорту нафти. Так, 16 грудня Євросоюз додав до санкційного списку 52 судна з третіх країн, які допомагають обходити цінову "стелю" на енергоносії або перевозять військове обладнання та крадене українське зерно. Загальна кількість заблокованих суден зросла до 79.
на додачу до цього, 12 європейських країн домовились посилити перевірки суден, що перевозять російську нафту.
Україна ідентифікувала 238 танкерів "тіньового флоту" для можливого накладення додаткових санкцій.
"Є докази того, що ці дії мають ефект, оскільки майже дві третини танкерів, на які західні країни наклали санкції за їхню участь у торгівлі російською нафтою, залишаються без діла, причому багато хто з них збирається в місцях, близьких до російських портів", - пише видання.
Додатковий тиск на експорт чинить чотириденна зупинка відвантажень з балтійського порту Приморськ через технічне обслуговування. Водночас завантаження на тихоокеанському терміналі Козьміно залишається високим - по 11 танкерів за останні два тижні.
Російські нафтові доходи
Нафтові доходи Кремля знизились разом із скороченням експорту. За тиждень до 15 грудня загальна вартість поставок впала на 70 млн дол., склавши 1,36 млрд. При цьому ціни в різних регіонах рухалися по-різному: на Балтиці вони знизились на 60 центів за бочку, тоді як чорноморська нафта Urals і тихоокеанська ESPO подорожчали на 20 і 40 центів відповідно.
Якщо дивитися на довший період - чотири тижні - середній тижневий дохід трохи зріс з 1,36 до 1,39 мільярда доларів. За цей час ціни зросли у всіх напрямках: балтійська нафта подорожчала на 40 центів за барель, ESPO - на 50 центів, Urals - на 30 центів. Така ж тенденція спостерігалася і для поставок до Індії, де ціни піднялися на 30 центів за барель.
Загальний обсяг поставок сирої нафти цього року приблизно на 70 000 барелів на день (2%) нижчий за середній показник 2023 року.
Нині росія намагається компенсувати втрати через посилення зв'язків з азійськими покупцями. Так, "Роснефть" уклала 10-річний контракт з індійською Reliance Industries на постачання 500 000 барелів нафти на день, починаючи з січня.
Як писав "Ми-Україна" раніше, найбільший європейський оператор ЗПГ-терміналів - іспанська Enagas - заявила про свої спроможності перевищити свої рекордні показники експорту через можливе припинення транзиту російського газу через Україну.