Кремль захопив дві західні енергокомпанії, які намагалися вийти з російського ринку

Кремль захопив дві західні енергокомпанії, які намагалися вийти з російського ринку

Росія запровадила "тимчасовий контроль" над російськими активами фінської Fortum та німецької Uniper, електростанціями зокрема. Обидві компанії ще торік весною озвучували чіткий намір позбутися своїх часток у рф та вийти з російського ринку, пише Reuters.

Це стало можливим після того, як 25 квітня російський диктатор Путін ввів в дію указ про запровадження тимчасового управління активами, що належать особам із "недружніх країн". У Кремлі пояснили, що це відповідь на санкції проти російського майна в третіх країнах.

Під дію указу потрапили 83,73% акцій ПАТ "Юніпро" (належить Uniper) та 98,23% акцій ПАТ "Фортум" (69,8807% належать Fortum Russia, 28,3488% - Fortum Holding).

Тимчасовим керуючим цих активів Москва призначила Федеральне агентство з управління держмайном ("Росмайно"). У відомстві наголосили, що новий указ не стосується питань власності та не позбавляє власників їх активів.

"Початковий власник більше не має права приймати управлінські рішення. Зовнішній керуючий отримує повноваження, які дозволяють йому забезпечити ефективність роботи підприємств відповідно до їх значення для економіки росії", вказано у роз'ясненні.

Uniper володіє 83,73% компанії "Юніпро", яка керує п'ятьма електростанціями загальною потужністю понад 11 гігават у рф і нараховує близько 4300 співробітників.

У власності російського дивізіону Fortum перебуває сім ТЕС на Уралі та в Західному Сибіру, а також низка вітряних та сонячних електростанцій. Балансова вартість цих активів на кінець 2022 року становила 1,87 млрд доларів. Контрольний пакет Fortum належить Фінляндії, яка у квітні приєдналася до НАТО.

Обидві компанії вже намагались вийти з російського ринку. Так, наприклад, у лютому Uniper оцінила свою частку в "Юніпро" всього в один євро, щоб виключити ймовірність зриву угоди. Однак компанія і досі не отримала дозвіл від влади рф на її реалізацію.

Як писав "Ми-Україна" раніше, рф приготувала “несподіванку” для іноземних компаній, які планують повністю вийти з російського ринку після вторгнення рф в України. На додачу до вже запроваджених умов них чекає новий податок – так званий разовий збір з надприбутку.

Головне