Європарламент переважною більшістю голосів підтримав запровадження прогресивних мит на добрива та сільгосппродукцію з росії та Білорусі. Рішення було прийнято на пленарному засіданні 22 травня, постанова була прийнята 411 голосами "за", 100 "проти", ще 78 - утримались.
Документом передбачається збільшення тарифів ЄС на 50% на російську та білоруську сільськогосподарську продукцію, яка ще не обкладалася додатковими митними зборами. У переліку цукор, оцет, борошно та корм для тварин.
Особливу увагу на засіданні приділили добривам з росії та Білорусі. Поточний тариф у розмірі 6,5% на добрива з двох країн залишиться, але до середини 2026 року будуть додані мита у розмірі від 40 до 45 євро за тонну. До 2028 року мита досягнуть 430 євро за тонну.
"Доходи від продажу російських та білоруських добрив вважаються прямим внеском у війну проти України", – вказано в документі.
У 2023 році ЄС імпортував з росії 3,6 млн тонн азотних добрив на суму 1,28 млрд євро. Цей обсяг складає 25% від загального імпорту блоку, що робить рф найбільшим експортером добрив до ЄС. У 2024 році в Євросоюз було поставлено 4,4 млн тонн російських добрив (30% від загального обсягу).
Постійний доповідач з питань рф Інесе Вайдере підкреслила, що неприйнятним є факт, що "через три роки після початку росією повномасштабної війни ЄС досі закуповує критично важливі товари у великих обсягах".
Вона наголосила на тому, що новий регламент допоможе "перешкодити рф використовувати ринок ЄС для фінансування своєї військової машини". Водночас законодавство дасть фермерам час пристосуватися до нових умов та стимулюватиме збільшення виробництва добрив у ЄС.
Далі постанова має ще бути офіційно прийнята Радою ЄС та згодом опублікована в Офіційному журналі, перш ніж набуде чинності.
Як писав "Ми-Україна" раніше, американські сенатори Річард Блюменталь (демократ) і Ліндсі Грем (республіканець) заявили, що вже підготували законопроєкт, який передбачає нові санкції проти росії, а також 500% тарифи для країн, які закуповують російські енергоресурси.