Інфляція в Україні перевищила прогноз НБУ: що вплинуло на прискорення

Інфляція в Україні перевищила прогноз НБУ: що вплинуло на прискорення

Споживча інфляція в жовтні перевищила "траєкторію прогнозу" Нацбанку, досягнувши 9,7%, і продовжила зростати в листопаді. Про це йдеться у свіжому Макроекономічному та монетарному огляді НБУ.

"Фундаментальний інфляційний тиск також посилився в жовтні. Базова інфляція зросла до 8.3% р/р унаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів харчування під впливом більшої вартості сировини, подальшого зростання витрат бізнесу на е/е та оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни", - зазначається у звіті. 

Основним фактором прискорення стало зростання цін на продукти харчування. Несприятливі погодні умови влітку та восени вплинули на врожайність, терміни дозрівання та якість продовольчої продукції, особливо овочів і фруктів. Прискорилося подорожчання алкогольних та тютюнових виробів, а також фармацевтичної продукції.

Непродовольчі товари також пішли вгору, головним чином через вплив курсового фактору. Це позначилося і на динаміці цін на одяг та взуття. Послуги подорожчали через збільшення виробничих витрат, особливо у сферах охорони здоров'я, зв'язку та особистого догляду.

Ціни на пальне в жовтні демонстрували сповільнення зростання, незважаючи на короткострокове подорожчання сировини на початку місяця. Пропозиція на ринку палива залишалася значною.

Водночас адміністративну інфляцію стримував мораторій на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги.  

У харчовій переробці, особливо у виробництві молочної, борошномельної та м'ясної продукції, спостерігалося прискорення зростання цін через збільшення вартості сировини та виробничих витрат.

Як писав "Ми-Україна" раніше, на жовтневому брифінгу голова НБУ Андрій Пишний анонсував зниження інфляції, але вже навесні 2025 року.

Головне