Франція цьогоріч встановила історичний рекорд з імпорту російського скрапленого природного газу (ЗПГ) з початку поставок ресурсу в країну у 2018 році. Стрімкому нарощуванню допомогла Німеччини, пише Bloomberg.
Особливо помітно зросли потоки енергоносія через термінал Дюнкерк біля бельгійського кордону.
Зростання імпорту демонструє, що Європа залишається привабливим ринком для російського газу з арктичного заводу Ямал СПГ. Це відбувається завдяки довгостроковим контрактам таких компаній як французька TotalEnergies, іспанська Naturgy Energy Group та німецька SEFE.
Попри намагання держав-членів Євросоюзу зменшити свою енергозалежність від Москви, блок значною мірою покладається на ЗПГ, щоб заповнити "прогалини" після припинення постачання газу "трубами" через вторгнення в Україну. Як відомо, газ досі переважно виключений із санкцій ЄС проти росії.
У французькому Міненерго зауважили, що частина імпортованого ЗПГ перенаправляється до країн Східної Європи. При цьому рішення про імпорт приймають приватні компанії, а не держави чи ЄС.
Франція, разом з низкою інших країн ЄС, закликає до більш суворого контролю за імпортом російського ЗПГ для підвищення прозорості процесів та сприяння поетапній відмові від енергоносіїв російського походження.
Німецька компанія з особливою історією: що відомо про SEFE
Раніше SEFE була частиною "Газпрому", але під час енергокризи Німеччина її націоналізувала. Тепер вона продовжує приймати російський газ у французькому порту Дюнкерк за старими контрактами.
Компанія працює за цікавою схемою. Як пояснює Bloomberg, вона зобов'язана купувати газ з російського "Ямал ЗПГ", але водночас має контракт на поставку газу до Індії. Щоб заощадити на транспортуванні, SEFE направляє російський газ до Європи, а для індійських покупців знаходить ресурс з інших джерел.
Представник німецького Мінекономіки роз'яснив, що якщо нібито не купувати цей газ за контрактом, росія просто продасть його іншим покупцям і отримає подвійний прибуток. Тому виконання контракту - "це спроба мінімізувати вигоду для російської сторони".
Крім Франції, російський скраплений газ активно купують Іспанія та Бельгія. Низка країн Центральної Європи - як Словаччина та Чехія - все ще отримують газ трубопроводами, хоча ці контракти закінчуються цього року.
Як писав "Ми-Україна" раніше, з 16 листопада "Газпром" заявив про повну зупинку прокачки газу в Австрію.