Заходу це не сподобається. Що задумала росія Індія та Іран

Заходу це не сподобається. Що задумала росія Індія та Іран

Відразу зазначу, що я про цей проект та про те, що його появу потрібно аналізувати в контексті ризиків для України, я писав досить давно. Я взагалі намагаюся ретельно аналізувати нові логістичні маршрути, оскільки саме вони визначають економіку та геополітику.

Отже, про що йдеться: проект "Північ - Південь" (NS) - міжнародний транспортний коридор (МТК) між росією, Індією, Іраном та сусідніми країнами (включає 11 країн). Він у кілька разів скорочує час транспортування вантажів, порівняно з маршрутом через Суецький канал.

Ще минулого року було підписано угоду рф та Ірану про будівництво залізничної ділянки Решт-Астара (міста в Ірані). Завдання проекту – з'єднати вже існуючу мережу залізниць Ірану, Азербайджану та рф (Москва – Астрахань – Махачкала) в єдину транспортну систему.

Проблема полягала в тому, що в Азербайджані та Ірані ширина колії відрізняються: російська колія 1435 мм, а іранська – 1520 мм.

Для створення єдиної системи залізничного сполучення необхідно побудувати ділянку завдовжки 165 км. Вирішено прокладати його з двома типами колії.

В рамках цього маршруту, вантажі з рф підуть до Азербайджану, далі – до Ірану та з іранських портів – морем до Мумбаї (Індія). Будівництво залізниці Астара-Решт розпочнеться 2024-го року і завершиться 2028-го.

Кошторис - понад 2 млрд дол. Іран будує, фінансує Азербайджан та рф. Азербайджан надав Ірану пільговий кредит на 500 млн. дол., а росія планує виділити 1,5 млрд. дол.

Сам проект я детально аналізував минулого року, а днями велика аналітична стаття про нього вийшла в NYT (автор - Іван Нечипуренко - який проїхав по всьому маршруту).

У статті наводяться дані торговельного обороту між рф та країнами Глобального Півдня, які увійдуть до цього проекту: "......... з 2021 року .... торгівля росії з Китаєм зросла приблизно на 63 відсотки, до більш ніж 240 мільярдів доларів у 2023 році.
Торгівля з Індією також зростає, досягнувши 65 мільярдів доларів, що більш ніж у чотири рази більше, ніж у 2021 році.
Торгівля росії з обома країнами у 2023 році перевершила її довоєнну торгівлю з Європейським Союзом, яка у 2021 році становила 282 мільярди доларів”.
Автор статті наводить слова путіна про те, що "... новий маршрут скоротить час доставки вантажів до Мумбаї із Санкт-Петербурга всього до 10 днів порівняно з 30-45 днями як зараз. Російські офіційні особи називають це "проривним революційним проектом", який становитиме конкуренцію Суецькому каналу...".

Але головне полягає навіть не в цьому - у статті йдеться про те, що цей маршрут буде повністю невразливий до впливу західних санкцій на торгівлю з рф.

У цьому можна переконатися, подивившись на карту.

 

Наразі російські товари в Індію йдуть через Балтійське море, протоку Ла-Манш повз Британію та Францію, далі через Гібралтар у Середземне море, потім у Суецький канал, звідти в Червоне море і, нарешті - в Індійський океан.

Більшість шляхів проходить повз країни НАТО, особливо вразливу ділянку при виході з Балтійського моря.
Мова про фактор "Датських проток" між Скандинавським і Ютландським півостровами, що з'єднують Балтійське море з Північним (протоки Малий Бельт, Великий Бельт, Ересунн, Каттегат і Скагеррак).

Датські протоки є основним морським шляхом, що з'єднує порти Балтійського моря з портами світового океану. Заблокувати там російські танкери із нафтою досить просто.

У маршруту Північ-Південь, крім прямого виходу до Індійського океану, є ще один "підпроект" - це реанімування залізниці Баку - Єреван, розібрану 1990-го року.

Вона з'єднає рф із Туреччиною, минаючи Грузію, яка зараз не пропускає російські підсанкційні товари.
По суті, йдеться про той самий Зангезурський коридор, про який я також писав і який зараз змушують відкрити Вірменію (з'єднання Азербайджану з ексклавом у вигляді Нахічевані та Туреччиною).

У цьому контексті стає абсолютно зрозумілою млява допомога Вірменії з боку пф у її війні з Азербайджаном та "розворот" Вірменії на Захід (обговорення ймовірності вступу до ЄС, НАТО, призупинення членства Вірменії в ОДКБ тощо).

Вже не Вірменія, а Азербайджан стає стратегічним союзником росії у Закавказзі (з логістичних цілей).

З іншого боку, повна залежність від Баку також не влаштовує Москву - тому в рамках маршруту Північ-Південь буде реалізовуватися також і східно-каспійський маршрут: через Казахстан та Туркменістан.

Ключовим логістичним хабом у цій "каспійській" транспортно-логістичній моделі стає Іран, а Індія перетворюється на одного з найбільших торгових партнерів рф.

По суті, може бути сформована нова геополітична вісь – Москва – Тегеран – Делі. рф як сухопутна імперія націлена на контроль сухопутних маршрутів, у той час як Британія та США (як морські імперії) – націлені на контроль проток. Тому рф будує залізниці до Китаю та Ірану, а США та Британія - посилюють флот.

Своєрідна боротьба таласатів (таллас – море) та телуріатів (телур – земля).

Серед наслідків цього проекту можна назвати:

  1. Істотну трансформацію геополітичної ніші Вірменії та системи відносин у Закавказзі загалом (із посиленням Туреччини та Азербайджану).
  2. Входження Ірану до глобальних логістичних ланцюжків.
  3. Більш тісний економічний союз Індії та рф.
  4. "Непотрібність для рф та Ірану Суецького каналу, який може бути повністю заблокований внаслідок дій таких іранських "проксі" як хусити в Ємені.


Чи може Захід зупинити цей проект?

Так, може. Наприклад:

  • реалізувати проект "Шлях спецій" з Індії до ЄС;
  • торгові пільги для індійських товарів на європейському ринку та західні інвестиції - в обмін на відмову участі у проекті "Північ-Південь";
  • блокування навігації з іранських портів;
  • розгром хусітів;
  • "вплив" на Азербайджан в обмін на відкриття Зангезурського коридору (а це вже вплив і на Вірменію).


Але для того, щоб реалізувати все згадане, Заходу потрібно "впрягтися" на повну в цю тему. Це має бути системна, довгострокова, структурована та дуже багатогранна політика.

Такий майстер-клас був під силу Кісінджеру, Рейгану, навіть Бушам (молодшому та старшому).

Але чесно кажучи, поки що не бачу в ЄС та США адекватної оцінки цих ризиків, та політиків, які могли б зупинити це очевидне геополітичне цунамі. Але якщо його не зупинити – наслідки будуть колосальними.

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик

Головне