У своєму виступі в Аризоні на AmericaFest 2024 Трамп зробив низку заяв. Набір доволі своєрідний, варто визнати:
1. Трамп пообіцяв у перший же день при владі скасувати всі обмеження на виробництво та експорт енергоносіїв, запроваджені Байденом.
2. Трамп продемонстрував схвалення бажання Путіна зустрітись якнайшвидше.
"Президент Путін сказав, що хоче зустрітися зі мною якнайшвидше. Тож ми цього чекатимемо. Ми повинні покласти край цій війні. Ця війна жахлива, жахлива. Стільки солдатів гине. Там рівнина. І кулі летять — а це потужні кулі та потужна зброя — і єдине, що може їх зупинити, це людське тіло. Рівнина мертвих. Ніхто ніколи не бачив нічого подібного".
3. Трамп пригрозив повернути у володіння США "життєво важливе національне надбання" - Панамський канал, якщо влада Панами не відрегулює його "сміховинно" високі тарифи.
"Якщо принципів, як моральних, так і юридичних, цього великодушного жесту дарування не буде дотримано, то ми вимагаємо, щоб Панамський канал був повернутий нам повністю і без питань".
4. Трамп заявив, що наступного року він здійснить "найбільше зниження податків в історії США".
5. Трамп пообіцяв затвердити на державному рівні офіційну політику, згідно з якою в країні визнаються лише дві статі - чоловіча та жіноча.
Заяви Трампа: обіцянки чи реальність
Набір еклектичний і сумнівно придатний до реалізації. Але це ж Трамп - його ніколи не бентежили протилежні заяви в один день, він ніколи не замислювався (як і його виборці), чи відповідають його теперішні обіцянки з якогось питання попереднім. І тим більше він ніколи навіть не намагався виправдовуватись, чому не зробив того, що обіцяв, чи кардинально змінив позицію.
Специфіка політики постінформаційного суспільства: "публічна позиція гупі для виборців-гупі". Політик не дає собі обіцянки пам'ятати, що наобіцяв і чи обіцяне реальне. А виборці не пам'ятають довше вечора чи недільного обіду, що їм обіцяє політик і чи це взагалі здійсненно.
Але отака реальність. Панаму Трамп, найпевніше, згадав через нові ворушіння росії на тему альтернативного Нікарагуанського каналу. Просто фігура мовлення, можна не зважати. Податки згадано, бо виборцям таке подобається. Це ніяк не пов'язано з реальною фіскальною політикою.
Питання виробництва та експорту енергоносіїв, а також цін на них залежатиме від домовленостей галузевих бізнесів. Хоча витиснути з ринку росію, звісно, хоче кожен. І з Європою тривають переговори на тему заміщення російських енергоносіїв американськими.
Путін у позі прохача
Так само демонстрація прагнення чимшвидше зустрітись з Путіним мало що значить. Хоча от якраз на обране формулювання варто звернути увагу. Трамп підкреслив, що це "Путін хоче зустрітись". І посилив уточненням: "якомога швидше". Тобто, одразу поставив Путіна в позу прохача. Це йому треба, не Трампу, не Америці і не НАТО. І в Путіна, очевидно, серйозні проблеми, якщо йому підгоряє зустрітись саме "якомога швидше".
А хазяїн ситуації тут Трамп: "Ми будемо цього чекати". Мовляв, давай, ворушись, якось організуй це і домовся, покажи, з чим збираєшся прийти до мене. А "ми" почекаємо.
Путін мав дуже болісно відреагувати на такий вибір формулювань. А тут така дошкульна демонстрація його узалежненого положення.
Але Трамп це сказав суто для інформаційного ефекту. Про ральні наміри це не свідчить нічого. Щодо цього більше помічні неофіційні відомості від команди Трампа, що той схильний дійсно розв'язати ситуацію з Україною швидко, але в силовий щодо Росії спосіб.
Подивимось. До інавгурації ще місяць.
Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог