З чим пов'язані "вкидання" про смерть путіна

З чим пов'язані

Триває активне обговорення теми "смерті путіна", зокрема й щодо того, кому вигідне це "вкидання"
Поки що інформація телеграм-каналу "Генерал СВР" і професора Валерія Солов’я про "смерть путіна" сприймається абсолютною більшістю спостерігачів як конспірологічна фантазія або як інформаційна провокація (з тими чи іншими мотивами).

У мене теж зараз переважає скепсис щодо цієї інформації. Але мій скепсис не абсолютний. Відсотків двадцять я б залишив на можливість сценарію, схожого на той, що озвучив професор Соловей. Дев’ять місяців тому я написав дещо жартівливий текст "Чи з’явиться новий „самозванець“ у росії?", у якому нагадав, що в російській історії існує традиція "самозванців" і з урахуванням теми двійників путіна цей сюжет може в різних формах знову проявитися. Зокрема, там було описано і сценарій, озвучений професором Солов'єм. З урахуванням нещодавнього і дуже дивного пригожинського заколоту, а також суперечливих настроїв у російських елітах, я не виключаю можливості найрізноманітніших сценаріїв розвитку політичної ситуації в росії.

Що стосується "вкидання", то все не так однозначно. У професора Солов’я дійсно неоднозначна репутація. Багато хто його підозрює у зв’язках із російськими спецслужбами, або принаймні з деякими їхніми представниками, колишніми чи навіть нинішніми. І навіть статус "іноагента" та вигнання Валерія Солов’я з МДІМВ не переконали його критиків. У його прогнозах і заявах завжди була дуже сильна конспірологічна компонента. Але чимало його інсайдів підтверджувалися. Тему хвороби путіна і його можливої смерті Соловей качає вже кілька років. Про двійників путіна він також говорить уже досить давно.

Найрізноманітніші пояснення цього "вкидання" про нібито смерть путіна

Найпростіша версія — це спеціальний інформаційний проєкт Солов’я, його "фішка", яку він розкручує вже кілька років, привертаючи до себе особливу увагу. І ось зараз — кульмінація. Але чому саме зараз? Відповіді на це запитання ми не знаємо.

Ще одна правдоподібна версія — професора Солов’я використовують втемну його таємничі інформатори. Хто це — ми не знаємо. Це можуть бути представники спецслужб або однієї з "веж Кремля". Версію про смерть путіна можуть запускати і в конкурентних цілях (боротьба угруповань-конкурентів у Кремлі, зокрема, для дискредитації Патрушева). Сам професор Соловей, який не приховує своїх політичних амбіцій, натякає, що ця інформація може бути використана для делегітимації нинішнього політичного режиму в росії.

Я трохи знайомий із Валерієм Дмитровичем і можу сказати, що він дуже непростий персонаж. Він людина з великими знаннями і хорошими аналітичними здібностями. Навряд чи б він виступав у ролі банального "зливного бачка" і некритично озвучував якусь інформацію, тим більше таку особливу. Зрештою він ризикує своєю репутацією, і саме зараз найсильніше. Очевидно одне — він своїм джерелам дуже довіряє.

Якщо це цілеспрямоване вкидання спецслужб, то воно може бути спрямоване і на дискредитацію опозиції, і на гру на контрасті — на тлі чуток про смерть путіна показати, що він живіший за всіх живих. Деякі російські опозиціонери вважають, що чутки про двійників путіна, а також про його хворобу і навіть смерть націлені на те, щоб розслабити опозиційну публіку. Мовляв, навіщо боротися проти режиму, трохи почекайте і путін сам "скопититься", або вже пішов в інший світ, але про це оголосять пізніше.

Яке з пояснень "вкидання" професора Солов’я є більш правдоподібним, мене мало хвилює. На мій погляд, для України та українців це не настільки важливо. Ми протистоїмо імперській росії, а не тільки путіну. І це протистояння може тривати і після путіна. А ось росіяни нехай сумніваються і ставлять запитання, яке їхні пращури ставили і сотні років тому: "А чи справжній цар"?

Володимир Фесенко, політолог 

Головне