Як правоохоронні органи розіграли договірняк у справі із зґвалтування на Закарпатті

Як правоохоронні органи розіграли договірняк у справі із зґвалтування на Закарпатті

На превеликий жаль, громадськість, справедливо обурена умовним покаранням для виродків за групове зґвалтування неповнолітньої, не до кінця усвідомлює сутність проблеми, її джерело, а відповідно й мету боротьби за справедливість у цій ситуації.

Є нюанс і він принципово важливий.

Якби гвалтівники насправді мали б дуже впливових і заможних батьків, цей суд взагалі б швидше за все не відбувся... Але він відбувся. І знаєте про що це свідчить?

На гачок потрапила жирна рибина

Швидше за все балом правили не батьки виродків, балом правили спочатку правоохоронні органи, які проводили досудове розслідування, потім ініціативу перехопили прокурори. На гачок потрапила жирна рибина.

Пояснюю. Будь-яка кримінальна історія - це завжди дорого для її фігурантів. Бо насправді відмазитися -  уникнути  чи помʼякшити покарання намагаються всі і завжди. І починається складна гра між  слідством, прокурорами, адвокатами і суддями, правила якої визначаються законодавством, але не вичерпуються ним.

Цей процес на кожному етапі коштував батькам гвалтівників мабуть чимало грошей. Причому, вартість повного уникнення відповідальності батьки мабуть не потягнули...Тому катали договірняк, підводячи все до того вироку, який ми і побачили.

Почалося все з поліціянтів і  слідчих, що проводили досудове розслідування з усіма експертизами, збираючи доказову  базу (або не  збираючи її, чи роблячи  це так  щоб ці докази можна легко нівелювати у  суді тощо - повірте, вони знають як це робиться і вміють це робити) - але навіть вони помітили "проникнення" і відповідно зґвалтування.

Далі включилася  прокуратура, яка готувала обвинувальний акт прекрасно усвідомлюючи перспективи судового розгляду, а пізніше представляючи обвинувачення (роблячи це відверто і беспардонно в інтересах не  потерпілої, а в  інтересах обвинувачених) фактично завалила  процес, яка перекваліфікувала зґвалтування на статтю, яка передбачає значно менш сурове покарання - щиро кажучи практично уникнути покарання.

З огляду на це, найважливішим залишається питання про те, куди зникло "проникнення", а відповідно зґвалтування, яке фігурувало  на всіх попередніх етапах? Прокурори підсліпуваті? Те ганебнне  відео  бачили десятки, якщо не сотні людей і лише прокурори не помітили "проникнення" і відповідно зґвалтування.

Суд

Не  думаю, що суддя була "не в темі і не в долі". Втім, всі підстави  для саме такого  вироку суду дали  органи досудового слідства та прокурори.

Не знаю, чи погодяться зі мною професіонали у цій сфері, але за власними "спостереженнями" левова частина  "відмазувань" відбувається не у судах. Судді - це верхівка харчового ланцюжка так званої правоохоронної системи, яка в цьому випадку і є правозамісною системою. Зазвичай  вони не бруднять свої руки відверто протизаконними рішеннями, без належної "юридичної позиції".

І нічого не загрожує судді, який винесла цей вирок. нічого.  І  вона про це прекрасно знає. І на лікарняний вона пішла не  тому, що від докорів сумління та через стрес у неї піднявся тиск. Тиск у  неї не піднявся і стресу  у неї немає. Докорів сумління тим більше.  У її карʼєрі були  значно  складніші  і "стресовіші" процеси  і  вироки -  бажаючі можуть погуглити. Вона  просто  не  хоче марнувати час  і зусилля  на пояснення "громадськості" очевидних  речей.  Трохи відпочине і  повернеться з новими силами до роботи.

Хоча суто з цікавості  кортить дізнатися, яка медустанова і на  якій підставі дала цій судді лікарняний.

Інші учасники
  • Школа з позитивними характеристиками;
  • органи опіки;
  • номінальний -  суто  для  годиться, адвокат (яка  навіть  все робила, як то  кажуть  у свинячий голос і вичерпно продемонструвала своє відношення і  до процесу  і до  потерпілої, тупо не зʼявилася на оголошення  вироку);
  • експертизи;
  • свідки;
  • зрештою потерпіла,  на яку неминуче тиснули і схиляли до певної  позиції - все  це  також зіграло  свою роль.

Втім, на  мою думку,ключову роль відіграла прокуратура, без неї не вдалося б все це реалізувати. А точніше, на багатьох етапах прокуратура могла покласти всьому цьому край. Цьому безкраю - в сенсі бєспрєдєлу.

З огляду на все це,  результати  цієї історії  будуть вельми показовими для оцінки як реформи прокуратури, так налаштованості керівництва Офісу генерального прокурора насправді перетворити цю структуру на справжнього цербера законності, а  не "підсліпуватого і жадібного" виправдовувача гвалтівників та інших злочинців.

Валентин Гладких, політолог

Головне