Частенько можна побачити короткі ролики на вулицях Києва, де українці продовжують слухати російських виконавців на стрімінгових платформах. А як хильнуть зайвого, то і самі на вечірках та в ресторанах співають руzку попсу.
Таких випадків стає менше, але вони є.
В 2022 році Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє російську музику в Україні на телебаченні, радіо, розважальних закладах, школах, громадському транспорті, готелях, ресторанах, у кіно та іншому публічному просторі.
В липні 2023 року Київрада наклала мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території столиці. Згідно із ним у Києві буде заборонено публічне висвітлення та демонстрація російськомовних товарів і послуг у сфері культури.
Очевидно, поки що в Україні не все вирішує закон. Бо наша країна є тою, де є одні з найкращих законів, але вони не завжди обов’язково виконуються. Так може бути і з вище зазначеними регуляторними рішеннями.
Мова, пісня, мистецтво - є потужною зброєю агресора
Чому такі регуляторні рішення є? Чому питання невикористання російської попси є актуальним? Відповідь на поверхні. росія веде агресивну і жахливу війну проти України. Мова, пісня, мистецтво - є потужною зброєю агресора, яка за впливом не менш руйнівна чим ракети, дрони і артилерія. Це зброя масового знищення українського.
Більшість суспільства це вже розуміє. Держава це розуміє. Місцеві громади це розуміють. Тих, кого росіяни завжди декларативно хотіли обороняти і звільняти – російськомовних, - тих росіяни в Україні найбільше вбивають і звільняють їх від домівок, бізнесу і рідних громад на Сході та Півдні України.
Сам факт невикористання українцями російської мови вже може позбавити Кремль аргументу про захист і звільнення російськомовних.
Це мають дуже добре зрозуміти українці. Найкраще для нас, українців, стати двомовною нацією, яка не говорить і не користується російською. Дві мови, це національна – українська і міжнаціональна – англійська. Але нам для одного розуміння такої потреби потрібно щось зробити.
Це завдання непросте і довгострокове. Більшість людей не мають інтелектуальної гнучкості. Більшості людей важко перейти з російської на українську. Дуже багато українських патріотів говорять, що вони російськомовні українські патріоти. Я поважаю цю позицію. Але не можу прийняти. Бо це показує, що такі патріоти є ледачими і недалекоглядними. Бо росіяни продовжать "захищати" їх російськомовних завжди, а одночасно такі українці позбавляють себе природньої можливості розвиватися, вчитися впродовж життя і опановувати свою національну мову.
То ж щоб позбутися роz.попси, всім українцям потрібно перейти на українську та англійську мови. Це ідеологічно нас зробить українцями, які є частиною спільного європейського простору. Це відсіче нас від роzімперії і розіб’є її на культурному фронті, так само, як ЗСУ розбивають роz. збройні сили на полі бою.
Що для цього потрібно зробити?
- Усвідомлення українцями, що ми маємо переходити на національну українську мову і відмовлятися від мови агресора. Тут важливий приклад російськомовних українських патріотів. Подивіться на мерів Харкова і Одеси. Вони фантастично і сучасно звучать українською мовою в публічному просторі. І кожного місяця стають ще більш переконливими.
- Я уважно прислуховуюсь на вулиці, якою мовою говорять перехожі. Радію, що все більше українською і люди різних поколінь, в тому числі і діти. Це дуже добре. Бо це свідоме рішення моїх співвітчизників.
- ЗМІ мають повністю відмовитись від російської і почати вкраплювати англомовні продукти. Всі кабельні програми мають повністю відмовитись від російськомовного продукту регуляторним рішенням із ризиком позбавлення ліцензії.
- Міжнародне кіно важливо дублювати українською. І це робиться фантастично. Але у людей має бути альтернатива дивитися фільм мовою оригіналу, перш за все англійською. російські продукти мають бути забороні, як культурна зброя агресора.
- Розвивати українську пісню та український театр.
Українське кіно мають стати справжнім інструментом формування національного менталітету українців, як вільної європейської нації, яка вибрала свободу і демократію і розбила роz.імперію.
Як реалізувати 5 пункт?
Цей пункт до речі витіснить з нашого простору роz.попсу, яка природним чином втратить всяку актуальність.
Тут має бути державна програма. Міністерство культури має фокусуватися саме на цьому з чіткими стратегією, планами дій, бюджетом і KPI. Державний бюджет може бути декларацією серйозних намірів, який спонукатиме приватні і донорські гроші долучатися до реалізації національних програм.
Підкреслюю: недержавних, а саме національних. Мінкульт може ініціювати національні обговорення по створенню таких програм, для того, щоб широким колом громадськості сформувати найкращі ідеї. А державні програми стануть частиною національних, так як і любі приватні і міжнародні програми.
Все має працювати в рамках спільно обумовленої та вирішеної національної культурної програмної платформи. Українського культурного продукту має бути дуже багато. Саме кількісна складова переведе в якість, коли українське для українців буде цікавим, крутим, якісним і природнім чином витіснятиме російське. А також переведе український продукт у двомовний (Український і англійський). І таким чином спонукатиме українців швидше опановувати і використовувати і українську, і англійську. І звісно – український продукт робити крутим і популярним на міжнародній арені.
Дмитро Васильєв, політолог