Україна не Ізраїль: чому Захід не буде нас так само захищати

Україна не Ізраїль: чому Захід не буде нас так само захищати

Теза про те, що Ізраїль захищають усі, а нас ніхто, не витримує жодної критики, лише відображає рожевий світ, в якому живе частина суспільства.

  1. Ізраїль має юридичного союзника, підписано відповідні домовленості. Україна такого не має і, швидше за все, не матиме. Союз Ізраїлю та Заходу формувався в унікальних історичних та політичних обставинах, яких не було в Україні. Порівнювати обидві країни не потрібно і шкідливо. Історія наших взаємин із Заходом та нашої зовнішньої політики була зовсім іншою, ніж історія Ізраїлю та Близького Сходу. 

  2. Навіть якщо усунути чинник військового договору, Захід не захищатиме Україну так, як Ізраїль, оскільки політично йому це не вигідно, про що нам послідовно говорять з 2022 року. Ризики війни з рф оцінюються там як високі та катастрофічні. Переконати у зворотному ми їх не змогли і навряд чи зможемо. У ситуації з Ізраїлем та Іраном такого не було: всі знали, що іранці намагатимуться уникати великої ескалації і що вони відповідали на удар по своєму консульству, а ризику ядерної війни не було й близько.

    3. Країни Заходу традиційно люблять грати в управління кризами. На сьогоднішній день їхній порядок денний виглядає так: контрольована ескалація, локалізація війни та стримування. Вже багато років вони діють саме за цією схемою. Можна багато дискутувати, чому так вийшло, але це сьогоднішня реальність. Відповідно, пряме залучення у війну проти рф через захист нашого неба "за ізраїльською моделлю" відбуватиметься або в керованому ключі в рамках політичного рішення, яке на Заході можуть прийняти в якійсь перспективі, або взагалі не відбудеться, бо дивись п.2.


Я переконаний, що за іншої адміністрації в Штатах було б те саме, так що справа не в Байдені чи Трампі, а в загальному американському порядку, виборах і позиції американських союзників, яку Білий Дім повинен враховувати, хочуть вони цього чи ні.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

 

Головне