Оминути тему річниці Революції Гідності, тим паче під час повномасштабної війни з рф, яка триває уже майже 10 років, було б не правильно. Саме тоді почався наш шлях єдиної незалежної нації до самоусвідомлення та самовизначення і саме тоді пролилася кров Героїв "Небесної Сотні".
Про це важливо пам'ятати, як нам, так і нашим іноземним партнерам. Також, потрібно формувати свідомість молодому поколінню українців, які тоді ще були не достатньо дорослі, щоб все зрозуміти та зробити вірні висновки.
На NV вийшов матеріал спогадів одного з активних учасників тих подій, Юрія Єгорова. Серед іншого він зазначив:
"Спочатку почалися перепалки між міліцією і цивільним населенням. Вони почали кидати потужні гранати. То було таке, сльозогінне… А ще у них були такі великі гачки рибацькі, щоб воно чіплялося за одяг… Асфальт був такий як після дощу, кров’ю покраплений. Усі поранені, яких несли, мали поранення обличчя. Вони стріляли в обличчя навмисно: щоб було більше крові, щоб налякати. Беркут йшов з помповими рушницями".
І тут виникає логічне запитання, а чи понесли законне та справедливе покарання усі, хто зрадив батьківщину, підіграючи владі Януковича і його кремлівським кураторам? Чи знаємо ми наразі всю правду про події під час Революції Гідності?
Я спробував знайти відповіді на ці запитання, проаналізувавши публічно-медійне поле наших правоохоронців і був дуже здивований, що розгорнуту картину, в межах своєї підслідності, дали лише в Державному бюро розслідувань (ДБР). Чому так сталося і чому немає що сказати іншим, зараз важко дати відповідь... але на це можуть бути, як суб’єктивні, так і об’єктивні причини. Але очевидним залишається одне — російські "кроти" в судово-правоохоронному блоці робили все можливе, щоб "затерти" всі фізичні та юридичні сліди злочинної діяльності російської агентури та тих хто їм допомагав.
Буквально чудом слідчим ДБР вдавалося збирати належні докази до цілого ряду кримінальних проваджень, а піком пред’явлених обвинувачень став саме 2024 рік (обвинувачення пред’явлено 81 особі).
І, погодьтеся, досить показово, що найбільшу активність у розслідуванні злочинів вчинених під час Революції Гідності проявляє правоохоронний орган, якого тоді ще просто не існувало! Нагадую, що ДБР почало працювати тільки з 2018 року...
Переконаний, що тепер багатьом стане зрозуміло чому саме Державне бюро розслідувань один із лідерів суспільної довіри серед правоохоронних органів і абсолютний лідер серед молоді - від 18 до 25 років — 61%.
Як повідомляють в самому ДБР, "загалом за чотири роки роботи у цьому напрямку за матеріалами розслідувань ДБР, суди винесли 11 обвинувальних вироків щодо 14 осіб, причетних до злочинів під час Революції Гідності. Також ДБР повідомило про підозру 309 особам, з яких 100 – у 2024 році. До суду передано 147 обвинувальних актів щодо 279 осіб. Серед фігурантів, чиї справи вже передані до суду, – колишнє керівництво держави та правоохоронних органів, зокрема: президент України, голова СБУ та його перший заступник, міністр внутрішніх справ і його заступник, міністр оборони, командувач внутрішніх військ, керівник столичної міліції, його заступник та керівник полку "Беркут". Цих осіб обвинувачують в організації вбивств 67 громадян, а також у спричиненні тілесних ушкоджень 887 активістам у період з 18 по 20 лютого 2014 року.
"Злочинна організація, очолювана колишнім Президентом України, з листопада 2013 по лютий 2014 року залучила до придушення протестів 60 тисяч правоохоронців. До цих дій були також залучені сотні слідчих міліції, прокурорів і суддів, які без достатніх доказів відправляли активістів під варту, використовуючи це як засіб залякування", - повідомляють в ДБР.
І тут я знову згадав слова Юрія Єгорова, адже те що відбулося, це не суха статистика:
"Пам’ятаю запах горілої крові на шинах. У людей, які там були, вони знають цей запах. Вони [Беркут — ред.] стріляли. Потім уже у них почалося "сафарі": вони просто почали людей вбивати. Це було 18 лютого у Маріїнському парку. Я дивом звідти вийшов", — поділився Єгоров.
Те що відбулося під час Революції Гідності — це трагедія та біль українського народу. Але чи тільки до наших "силовиків", які обслуговували Януковича та русню є питання? Звичайно ні. Найголовніше питання, а хто ними "кукловодив" з держави-агресора і наскільки глибоко засіла російська агентура в Україні?
Цікаво що і на ці запитання частково дається відповідь, повідомляє "Главком":
Окремим напрямком роботи ДБР у "справах Майдану" є збір доказів щодо участі спецслужб рф у силовому придушенні акцій протесту. Загалом розслідування охоплює близько 4 тисяч епізодів злочинної діяльності, в яких постраждали понад 2,5 тисячі осіб".
Отже, враховуючи вищевикладене, можна зробити тільки проміжний висновок стосовно стану справ вищезазначених кримінальних проваджень. Які, на жаль, розслідувались ким завгодно, змінювались та тасувались склади міжвідомчих слідчих груп багато разів і ніхто не поніс за халатність чи умисну бездіяльність справедливого покарання... Переконаний, що це затягування також курувалося з Кремля. Адже, логіка тут проста, чим більше часу пройде, тим складніше встановити істину і справедливо покарати винних.
Але, разом з тим, хочеться підтримати відносно новий правоохоронний орган, який явно виділяється своєю ефективністю серед інших — це Державне бюро розслідувань! Які, незважаючи на високу резонансність "справ Майдану", реагують, звітують і демонструють свою небайдужість та професіоналізм.
Багато писати не буду, тільки побажаю, за можливості, якнайшвидше розставити усі крапки над "і" у справах Майдану. Адже, суспільство цього дуже чекає. Нам зараз, як ніколи, потрібно відчути ЄДНАННЯ та СПРАВЕДЛИВІСТЬ — це завжди додає сил, на тлі тих подій які несуться навколо з космічною швидкістю.
Олексій Буряченко, виконавчий директор "Міжнародної асоціації малих громад"