З ким проводить зустріч нещодавно призначений держсекретар США Марко Рубіо?
З колегами по НАТО? Поки що ні!
Перша офіційна зустріч Рубіо на посаді глави Держдепу відбулася з главами зовнішньополітичних відомств такої структури як QUAD.
"Нагадаю, QUAD - це організація чотиристороннього діалогу з безпеки - протоблок між Австралією, Індією, США і Японією".
Цей союз - чітко спрямований проти Китаю, але йому поки що не вистачало структурної кристалізації, здебільшого внаслідок особливої позиції Індії.
Це чіткий сигнал адміністрації Трампа - основний акцент національної безпеки США знаходиться в Індо-Тихоокеанському регіоні й спрямований на стримування Китаю.
У рамках геополітичної апорії "трьох тіл", США одразу позначають для себе "тіло номер один" - XXI сторіччя
Нагадаю загальну хронологію спроб США створити військовий блок в Індо-Тихоокеанському регіоні (ІТР) та Азійсько-тихоокеанському регіоні (АТР):
- Манільський пакт, що існував у 1955-1977 роках у складі Австралії, Великої Британії, Нової Зеландії, Пакистану, США, Таїланду, Філіппін, Франції.
Партнерами блоку були: Південна Корея, Південний В'єтнам, Камбоджа, Королівство Лаос.
Закінчилося тоді все тим, що Пакистан у XXI сторіччя втратив XXI сторіччя Східний Пакистан, який став республікою Бангладеш.
Під час тієї війни 1971 року, 7-й флот США висунувся в бік Індії з метою активної участі в конфлікті на боці Пакистану.
Але Індія дуже швидко завдала поразки пакистанській армії та флоту. Ісламабад не зміг підтримувати свою провінцію, відрізану від нього материковою територією Індії.
У результаті Пакистан покинув блок, який не зміг його захистити.
Потім майже одночасно стався крах американського проєкту в Південному В'єтнамі, Камбоджі та Лаосі.
Північний В'єтнам захопив Південний, у Камбоджі прийшли до влади червоні кхмери, а в Лаосі завершилася "Таємна війна" , у якій США неофіційно допомагали уряду цієї країни проти партизанів. В'єтнам - став комуністичним, Камбоджа - Пол Потівською, а Лаос із королівства перетворився на Лаоську Народно-Демократичну Республіку. - Чотиристоронній діалог з безпеки (QUAD) - протоблок між Австралією, Індією, США і Японією, про який я написав вище.
- АНЗЮК (ANZUK) - військово-політичний союз (прообраз НАТО для ІТР) у складі: Австралії, Нової Зеландії, Британії, Малайзії та Сінгапуру.
Основна мета - компенсувати вакуум безпеки, що утворився після виведення з регіону британських військ (на захід від Суеца).
Криза цього блоку, який існував без прямої участі США, сталася в той момент, коли Нова Зеландія відмовила США в заходженні американських кораблів з ядерною зброєю на борту в свої порти. - АНЗЮС (ANZUS) - військовий союз трьох держав: Австралії, Нової Зеландії та США.
Австралія і Нова Зеландія, наприклад, брали участь в операції США в Афганістані та Іраку.
Але цілісність цього блоку була також "підірвана", цього разу темою Тайваню.
США заявили, що в разі "війни за Тайвань" з Китаєм, зобов'язання в рамках АНЗЮС поширюються на військові сили Австралії та Нової Зеландії.
В Австралії спершу відмовилися, потім погодилися.
Нову Зеландію ця перспектива взагалі налякала не на жарт.
Там зараз інша парадигма: екологія, мир, маорі в парламенті, регбі, танець хаку, визнання китів духовними істотами.
5. AUKUS у складі Австралії, Великої Британії та США.
Найближчим часом до блоку можуть вступити Південна Корея і Японія. Мінус Нова Зеландія, яку відпустили з миром.
Вступ до блоку Тайваню майже напевно означає пряме зіткнення США і КНР.
Для Китаю створення такого блоку з включенням до нього Тайваню може стати тригером і приводом для нанесення превентивного удару на випередження.
Поки що всі військові блоки в Азії завершилися для США лише дуже умовним структуруванням, аналога НАТО для Індо-Тихоокеанського регіону досі немає.
Щоправда, є тісніші двосторонні союзи, там, де Америка розмістила свої війська: Японія та Південна Корея. Плюс союз із Тайванем, хоча на острові американських військ немає.
Цікаво, що Рубіо робить ставку на QUAD. Це говорить про непряму ставку на Індію.
За певного розкладу, саме Індія та її торговельний маршрут "Шлях спецій" (конкурент китайського Нового шовкового шляху), може стати для США та ЄС найбільшим девелоперським проєктом "країнового білдингу в XXI сторіччі.
Індія як новий драйвер зростання і противага Китаю в Азії.
Ось така може бути ставка Заходу. На країну, учасника БРІКС, яка купує російську нафту.
Але яка, тим не менш, критично важлива для Заходу, тому що якщо в неї не інвестувати, вона, як і Центральна Азія, та Індокитай, почне дрейфувати в бік Глобального Євразійського острова (Китай, рф, Іран і КНДР).
Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик