Розслідування сексуальних злочинів під час війни: унікальний досвід України

Розслідування сексуальних злочинів під час війни: унікальний досвід України

Терміну давності у військових злочинах немає.
Український досвід унікальний. Ми єдина країна в світі, яка фіксує воєнні злочини під час війни, що досі триває. Ми ідеально по протоколу міжнародного зразка, як цивілізована країна збираємо докази, фіксуємо все, щоби були ідентифіковані всі випадки сексуального насилля. Люди, які пережили це насилля, живі і в переважній більшості готові свідчити в міжнародному кримінальному суді.

Ми працюємо з усіма воєнними злочинами і таким чином виявляємо компонент сексуальального насилля. Зараз повністю змінені підходи до постраждалих осіб. Раніше людину викликали на допит до прокуратури або органи досудового розслідування, наразі повністю змінені підходи, ми приїжджаємо до постраждалих, ми спілкуємося з людьми. Злочини сексуального насилля, як правило, пов'язані з вбивством того, хто захищав постражалу особу від цього злочину, з пограбуванням та розтрощенням будинку.

Кожна постраждала особа дуже по-різному сприймає свою історія, кожна історія унікальна. Є кілька моментів, які потрібно розуміти. Важливо, щоб історія людини ставала її зброєю, не навпаки, щоб злочинець був господарем її життя, бо вона мовчить. Слово це її зброя проти вищого керівництва російської федерації.

Я хочу правосуддя в будь якому вигляді, а для постраждалих сатисфакції, чи це буде робота ЗСУ чи це буде цивілізований суд, або національна тюрьма - однаково. Головне досягти справедливості.

В цілому наше ключове завдання показати цю системність, тому що сексуальне насилля - це компонент геноциду. Із цим ми будемо іти до міжнародного кримінального суду.

Я впевнена на сто відсотків, що ми зможемо притягнути до відповідальності винних. Потрібно розмежовувати класичне зґвалтування і з воєнним компонентном. Це зовсім інші наміри. Звичайне зґвалтування - це задоволення своєї пристрасті, але під час війни - зброя знищення людини.

Треба розуміти, що як раз міжнародні інстанції покликані притягнути до відповідальності не виконавців, а організаторів, керівників, генералів, полковників путіна. Зафіксувати усі випадки насилля зможемо лише після деокупації територій України.

Постраждалі насправді не тільки ті, хто зґвалтований, але і свідки, їхнє оточення, їхні діти, які все бачили, відчували, чули, вони з цим живуть надалі. Тому зараз ми організовуємо нашу роботу так, щоб можно було забезпечити психологічною, медичною і іншою допомогою не тільки постраждалу особу, але і всю семью.

Наша основна ідея - що є одна точка входу для постраждалих, не може бути сто людей, які спілкуються з нею, не може бути сто допитів та слідчих дій, є один прокурор, який працює з цієї особою, він постійно на конакті, координує надання допомоги цій людині. Різні громадські організацію долучаються до допомоги, хтось може запропонувати безпечне житло або адаптацію на новій роботі, медичну та психологічну допомогу, все що потрібно постраждалій сім'ї.
Ми просимо наших партнерів допомогти, і ця допомога надається комплексно. 

Людина може бути не готова засвідчити офіційно, тоді, як варіант, елементарний щоденник, де навіть для себе можна зняти цей тягар, просто написавши свою історію, як книгу. Для слідства звичайно найкраще, щоб такий щоденник був електронним, голосовим.Так, для слідства буде детальніший опис, а голос людини надасть змогу підтвердити ідентичність його показань.

Якщо постраждала дитина, вона не свідчить з батьками, щоб повторно не отримати травму. Вона свідчить в спеціальній “зеленій” кімнаті, де з нею працює психолог, де ми слідкуємо. Спеціаліст в досить ігровій формі, простими запитаннями робить висновок, чи було насилля над дитиною, і який вид цього насилля.

Важливо зафіксувати максимальну кількість інформації. Нова політика нашої діяльності забезпечує повну конфіденційність, ми можемо зафіксувати показання свідка, додати собі в доказову базу і не чіпати постраждалу особу, щоб не травмувати її. Будь-який правоохоронний орган, гаряча лінія “Ла Стради”, 102, Національна поліція, прокуратура. Як тільки людина звернеться з інформацією про насилля, я буду знати протягом найближчого часу.

Є люди, які не готові говорити, для них є Telegram-боти, де можна написати заяву в прокуратуру без вказання свого імені, анонімно, просто надаючи нам сигнал, а ми в контексті дивимося, де було, як саме, все зафіксуємо та перевіримо. Це насправді дуже важливо.

Ірина Діденко начальник спеціалізованого управління офісу генерального прокурора 

Головне