Цю важливу тезу сказав Єнс Столтенберг під час історичного візиту до Києва і це, дійсно, знаково враховуючи те, про що він говорив з Президентом України та Верховним Головнокомандувачем Володимиром Зеленським. А обговорили вони відверто, наскільки я розумію, багато чого корисного та позитивного для України. Але все по-поличках.
Україна і НАТО
Візит Столтенберга, як генсека НАТО став для пересічних українців та навіть для ЗМІ справжньою несподіванкою. Це сталося напередодні дуже важливої очної зустрічі на базі Рамштайн. Склалося враження, що Єнс хоче виділитися на загальному фоні партнерів і запам’ятатися українцям правильними словами підтримки. Особливо напередодні нашого широкомасштабного контрнаступу, якого очікують абсолютно всі.
Але символічним особисто для мене, стало те, що він відвідав перш за все Бучу та Ірпінь, в потім уже поїхав на офіційні зустрічі до Києва. З цього ми можемо зробити висновок, що, як мінімум, цей візит внутрішньо був важливим і навіть “рубіконним” для самого Столтенберга. Оскільки, одна справа гучно говорити про війну, а інша побачити її на власні очі.
У свіоїй офіційні промові Столтенберг зазначив, що: "Місце України по праву в НАТО і ми допоможемо, з нашою підтримкою ми зробимо це можливим. Сьогодні ми обговорили річну ініціативну підтримку. Це допоможе вам перейти від обладнання і доктрини радянських часів до стандартів НАТО. Забезпечити повну оперативну сумісність з Альянсом".
За його словами, це є свідченням "довгострокової відданості НАТО Україні". "НАТО стоїть з вами сьогодні, завтра і буде стояти так довго, як буде потрібно", - зазначив Столтенберг.
Водночас він підкреслив: коли завершиться ця війна в НАТО не знають.
"Але ми знаємо, що російська агресія – це токсична система, яка має бути зупинена. Ми домовилися і погодилися з тим, що важливий сталий мир і я всіляко вітаю "формулу миру" Володимира Зеленського. І ми будемо продовжувати зміцнювати українські Збройні сили, мусимо забезпечити потужніші можливості української безпеки", - додав Столтенберг.
Насправді, дуже багато тут можна читати між рядків. Але перед цим я хочу додати слова з виступу Президента України Володимира Зеленського. В ньому можна зафіксувати рішучу позицію України. І ця позиція була не просто символічною. Вона була наповнена абсолютно реальним змістом суть якого дуже проста —” дякую за запрошення у Вільнюс, але я приїду тільки за конкретними результатами для України!”
Подальші кроки
Перш за все політичне рішення про вступ України в НАТО і гарантії безпеки до того моменту! Так, це звичайно, не пряма мова президента, а моя інтерпретація. Але наскільки ж наша дипломатія виросла за ці півтора роки... Від символічних рукостискань та форумів до “м’якого” диктування повістки для країн НАТО.
Браво, знімаю капелюха пане Президент, це було дуже професійно, дипломатично та далекоглядно.
"Ми будемо в Альянсі, ми вважаємо, що це і є гарантія безпеки для України. А пакет гарантій на цьому шляху, поки ми не в Альянсі ми б хотіли затвердити у Вільнюсі, якщо буде така можливість", - сказав Президент України Володимир Зеленський на спільній прес-конференції зі Столтенбергом.
У відповідь на це генсек НАТО заявив, що йде робота над тим, аби питання членства України було в порядку денному на саміті у Вільнюсі.
"Президент Зеленський підняв питання членства, гарантій безпеки і це буде дуже важливим елементом порядку денного на цій зустрічі і НАТО готується до цього на саміті у Вільнюсі. Майбутнє України в НАТО. Всі члени НАТО з цим згодні", - зауважив Столтенберг.
Позиція України
Що ж означає цей дуже змістовний діалог? А означає він те, що Україна уже подала заявку на вступ до НАТО по скороченій процедурі і можливість отримати ПДЧ у Вільнюсі може бути сприйнятий, як не зовсім той результат на який усі ми очікуємо. А очікуємо ми піти по шляху Фінляндії та Швеції, які обійшлися без будь-якого ПДЧ, до речі, не передбаченого в статуті НАТО. А після отримання політичного рішення від інших країн про вступ, ми одразу хотіли б розраховувати на гарантії безпеки від США, допоки будуть іти бюрократичні процедури вступу. Десь, приблизно, про такий шлях в своїх інтерв’ю не один раз говорив і міністр зовнішніх справ України Дмитро Кулеба.
Також, з такої переконливої риторики Столтенберга можна зробити висновок, що не тільки він, а і країни НАТО уже перейшли психологічну межу і готові супроводжувати Україну і до стандартів НАТО, і до самого повноцінного членства. Але поступово, без ризику для самих себе і, перш за все, враховуючи результати російсько-української війни. Адже, давайте відверто, воювати вони не “горять бажанням”. Але розуміють, що від результатів цієї війни залежить і їхнє майбутнє, безпосередньо.
Так, буде підтримка зброєю від НАТО, що уже само по собі є унікальною історією, але одночасно з цим, абсолютно зрозуміло, що воювати проти росії НАТО на стороні України поки не готове. Але це уже набагато краще, аніж було раніше і з безпекової точки зору, і з політичної, і з економічної.
Найголовніше, зараз - зброя і Президент України Володимир Зеленський вирішує питання степ-бай-степ, виставляючи пріоритети та тверезо розмежовуючи тактичні та стратегічні цілі.
Всі чудово розуміють наскільки Україна - сильна і хочуть бути до неї причетні
І наостанок, скажу те що відчуваю. Завжди після таких високих візитів Україна отримувала проривні політичні результати, можна тільки згадати візити Байдена, Шольца, Макрона та інших лідерів демократичного світу.
Переконаний, що візит Столтенберга був дуже симптомативним напередодні важливого “Рамштайну” та Саміту НАТО у Вільнюсі. Він чудово розуміє наскільки зараз сильна Україна і які у неї шанси на успіх. І, звичайно, хотів показати всьому світу, що до цих успіхів він причетний безпосередньо. І це добре! Адже, тепер він окрім здобутків у наших взаємовідносинах з НАТО буде нести і політичну відповідальність, щоб Україна отримала усе що їй необхідно для Перемоги! Це цинічно, але такий цинічний зараз світ і це для нас питання не “бантиків”, а виживання та суверенітету.
Слава Україні!
Олексій Буряченко, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих громад”