Приборкати хаос у Гаїті — виклик для ООН

Приборкати хаос у Гаїті — виклик для ООН

Рада безпеки ООН санкціонувала відправку міжнародних військ на Гаїті.

Рідкісний випадок, коли в РБ ООН щось вдалося погодити та проголосувати. росія і КНР утрималися, тим самим давши добро миротворчій місії, яка, за ідеєю, повинна стабілізувати ситуацію на острові.

Буде цікавий заміс. У широкому розумінні: як політичний, так і озброєний.

Гаїті вже кілька років поспіль кошмарять десятки великих банд, що заповнили вакуум безпеки після розпуску армії у 1995, невдачі місії ООН 2004-2017, кількох страшних природних катаклізмів у 2010-х, катастрофи державних інститутів у 2019-2021 та вбивства президента.

Минулого року до зафіксованих вбивств на вулицях столиці підійшло до 1500, а викрадень - до 1000. Цього року вже 3000 убитих і майже 4000 викрадених людей. Понад 200000 жителів столиці залишили свої будинки, бо жити у Порт-о-Пренсі неможливо. І це в умовах, коли з 11 млн населення понад 4 млн страждають від недоїдання, 60% не мають постійного доступу до питної води і більше 40% живуть за межею бідності.

Місяць тому лідер коаліції дев'яти банд G9, кримінальний авторитет та колишній поліцейський Джиммі Шеризьє закликав їх об'єднатися та повалити центральну владу. Яка, до речі, нелегітимна та токсична в очах громадян, і по суті не керує країною, оскільки прем'єр-міністра Аріеля Анрі не обирали і навіть вважають причетним до вбивства президента 2 роки тому.

Перспективи миротворчої місії

Цілий рік зовнішні гравці думали, як допомогти Гаїті, але не вступити в якусь чергову нескінченну війну а-ля Сомалі чи Афганістан. США відмовилися відправляти свої війська, Канада також.
В результаті зійшлися на тому, що миротворців ООН очолить Кенія, а з ними ще поїдуть військові Ямайки, Багамських островів та Антигуа, і може ще кілька країн-добровольців. Штати просто виділять $100 млн на цю місію, може ще хтось скинеться. Миротворцям дозволять застосовувати військову силу для придушення банд.

Що з цього вийде – незрозуміло. Але цікаво буде спостерігати. Для міжнародного співтовариства це черговий тест на здатність вирішувати кризи, які вже дійшли до ручки, а для ООН – рідкісний випадок організувати повноцінну миротворчу операцію із застосуванням зброї та організацією виборів у країні, охопленій хаосом.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне