Доки Кремль рятує свого проваленого союзника Асада та евакуює з втраченої Сирії зброю і техніку, Ізраїль оперативно організував собі свій маленький ґешефт: бігом взяв під контроль спірні території Ґоланських висот і оголосив їх "назавжди ізраїльськими".
Нетаньягу з цього приводу зробив офіційну заяву, ось ключові моменти:
- Сьогодні всі усвідомлюють величезну важливість нашого контролю над Ґоланськими висотами. Ґоланські висоти назавжди залишаться невід'ємною частиною Ізраїлю.
- Я казав, що ми змінимо Близький Схід.
- Ми знищили ХАМАС, вдарили по Хезболлі в Лівані та вбили Насраллу.
- Ми системно працюємо над руйнуванням осі зла.
- Вісь зла не зникла, але ми змінюємо Близький Схід і зміцнюємо свої позиції як центральної держави у регіоні.
- Ми взяли під контроль буферну зону на Ґоланах, я відвідав її та доручив армії зробити все можливе, щоб ніхто не міг завдати нам шкоди.
Вдале надбання Ізраїлю
Варто визнати, хороший крок і хороша реакція. У такий спосіб Нетаньягу ще й отримує непоганий шанс на уникнення юридичного переслідування. І зможе ще подовжити своє перебування на посаді прем'єра: щосуботні протести "Бібі геть!" як мінімум ослабнуть (якщо не анулюються) з таким вдалим надбанням. Адже ізраїльтянам дуже давно, чи не з 1944 (якщо не з 1923) муляла відсутність контролю над всіма Ґоланами.
Суверенітет Ерец-Ісраель над Ґоланськими висотами був проголошений ізраїльським парламентом ще у 1981 році. Але міжнародна спільнота, зокрема й Сирія, не визнали цього: Радбез ООН взагалі прямо назвав закон недійсним і таким, що не має міжнародної юридичної сили. А тут врешті юридичний статус доповнився фактичним.
До речі, це буде і непоганим подарунком Трампу до інавгурації: адже саме він 25 березня 2019 визнав Ґоланські висоти територією Ізраїлю. Було підписано Декларацію про визнання суверенітету Ізраїлю над цією територією. Подія стала світовою сенсацією, оскільки розчерком пера 45-го президента США в присутності ізраїльського прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху завершені невизначеність і коливання американської політики в цьому питанні протягом останніх 52 років.
Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог