Потоп в Орську: крах суспільного договору в росії

Потоп в Орську: крах суспільного договору в росії

Потоп в Орську вперше зафіксував контури нового суспільного договору у рф. І цей договір дуже обнадійливий для нас.

  1. До 2022 року суспільний договір зводився до формули "ми забезпечуємо вам нормальний добробут, ви не заважаєте нам красти й гратися в геополітику".

    Останні два роки росіянам запропонували інший договір: "Ви будете жити гірше, ніж раніше, але ми подаруємо вам велич, а ви не лізете в наші справи".

    Орськ несподівано вніс (точніше окреслив те, що було приховано) свої корективи: "Ви будете жити гірше, ніж раніше, але ми подаруємо вам велич, а ви не лізете в наші справи. Але якщо у нас щось не вдається – винними будете ви й саме ви за все заплатите".

  2. Нова формула стосується не лише Орська, де люди відмовилися евакуйовуватися через мародерів, це стосується Кургана, де людям сказали забезпечити собі місячний (!) запас води, Бєлгорода, де фермерам наказали забезпечити самих себе РЕБ і так далі.

    Власне, несподівано росіяни опинилися в ситуації, коли влада бреше не заради якоїсь вигоди, а через безсилля. Це один із базових моментів для десакралізації влади. Правда, проблема полягає в тому, що Оренбург і Курган далеко. І особливо жителів Москви їхні проблеми не хвилюють. Хоча й недооцінювати всі ці речі точно не варто. Адже все, що ми бачимо, – це класичний приклад дуже великої несправедливості, яка зачепила великі маси людей. При цьому піти класичним шляхом і швидко звільнити губернаторів не можна: це означатиме проявити слабкість.

  3. Водночас нинішня ситуація показує пробіли в можливостях інформвійни на російській території. Я вже неодноразово писав, що 2024 рік – це рік дрібних чорних лебедів для Кремля. Але ці лебеді залишатимуться дрібними на фоні того, що наші інформ-можливості, на жаль, обмежені, російська опозиція переживає кризу жанру і явно не попадає в повістку дня рф, а колективний Захід (перш за все США) де-факто відмовилися від ведення інформвійни на російській території.

 

Вадим Денисенко, політолог

Головне